Tisková zpráva

Soudci chtějí systémové změny
 
Tisková zpráva HBT, 30. 11. 2009
 
V Praze se dnes konala tisková konference Soudcovské unie, která byla věnována výsledkům a závěrům letošního výročního zasedání. Sněm proběhl ve Frymburku u Lipna v pátek a v sobotu. Jak v úvodu tiskové konference zdůraznil šéfredaktor časopisu Soudce Karel Havlíček, nastolilo toto významné zasedání řadu nových témat, jimž se dobrovolná soudcovská organizace hodlá v následujících měsících věnovat jako svým prioritám.
Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník seznámil novináře s hlavními programovými body jednání vrcholného orgánu Unie. Soudci formulují a podporují systémové změny, které by měly vést ke zkvalitnění chodu české justice. Týká se to především dokončení a prosazování projektu nového modelu správy, v němž by rozhodující institucionální roli sehrálo vytvoření Nejvyšší rady soudnictví. Z funkčního hlediska potom má rozhodující úlohu převzetí plné zodpovědnosti za činnost celé soudní soustavy. Sněm v tomto směru zdůraznil význam personálních otázek a financování chodu justice. Význam těchto návrhů se zvyšuje, jak se blíží doba, kdy justici čeká značný pohyb na pozicích soudních funkcionářů (včetně např. Nejvyššího soudu). V souvislosti s tím soudci požadují též přijetí transparentních pravidel pro výběr nových kandidátů. Dalším důležitým prvkem se stává systematické vyhledávání nových možností, jak zrychlit soudní činnost. Jedním z nástrojů, které by podle přesvědčení soudců mohly k tomuto cíli vést, je vytvoření a prosazení projektu emeritního soudce. Unie chce dále napomáhat také zavádění moderních metod práce – nikoliv formou pokusů „od zeleného stolu“, nýbrž v přímém vztahu k progresivním zkušenostem využívaným v řadě případů v zahraničí.
Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl poté podrobněji informoval o záměrech spojených s úvahami o novém justičním správním modelu. Za podstatné označil, že při formulaci zásad tohoto postupu dochází ke shodě mezi Soudcovskou unií, Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem, krajskou i okresní úrovní soudní soustavy. Existující rámcová varianta, s níž se zájemci budou moci v plném znění seznámit v časopise Soudce, tak reprezentuje v podstatných bodech konsensuální materiál, který bude nyní předán k široké odborné diskusi nejen soudcům, ale i ostatním právnickým profesím. Předpokládá se, že s převzetím správy vlastních věcí by justice samozřejmě také přijala plnou odpovědnost za zlepšení a zefektivnění své činnosti, v čemž dlouhodobě tvoří základní překážku bezprostřední administrativní závislost soudů na exekutivě.
Viceprezidentka soudcovské organizace Šárka Hájková podrobně a s řadou argumentů vyložila podstatu projektu emeritního soudce. Jde o vytvoření možnosti zapojit v případě potřeby do činnosti soudů soudce v důchodovém věku, kteří by svými zkušenostmi mohli významně pomoci řešit například situace tzv. historických zátěží (typicky např. v severních Čechách) nebo jiné naléhavé stavy toho kterého konkrétního soudního regionu. Emeritní soudce, uvedla Šárka Hájková, by se tedy za jistých podmínek mohl vrátit na čas opět do aktivní služby a soudit tam, kde to situace vyžaduje. Zároveň by šlo o metodu, jak přispět k žádoucí organické generační obměně struktury soudcovského stavu.


Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011