Slovo prezidenta - listopad

JUDr. Jaromír Jirsa, prezident SU ČR

Vážení a milí,

         nevím, zda je to tím, že máme výjimečně krásný podzim, že jsme si vysoudili 14. platy, že se našemu spolku daří nebo prostě jenom tím, že mám momentálně dobrou náladu. Na letošní Shromáždění se však mimořádně těším.

Jistě je to také tím, že jsem získal díky třem letům v čele Unie řadu zkušeností, stal jsem se více či méně otrlý vůči různým stresujícím vlivům a jedu si Shromáždění náležitě vychutnat. Nasát tu zdravě napjatou, konstruktivní a neopakovatelnou atmosféru, ze které vždy žiji (nebo dožívám) až do Shromáždění dalšího.

Hlavně však mám letos zvláštní a utkvělý dojem, že je dobrá konstelace hvězd pro to, aby Unie v nejbližším období ukázala svoji invenci a sílu. Že se historické a politické souvislosti střetly v určitém bodu, který je zároveň dobrým výchozím bodem pro řadu pozitivních změn v justici. Že se Unie nebude snad muset handrkovat s politiky o platy, ale že bude moci zaměřit své úsilí na reformní a koncepční změny. A to je přesně prostor pro Soudcovskou unii, která není, jak se nám snažil vnutit tiskový mluvčí prezidenta republiky, žádný justiční odborový svaz, ale profesionálně fungující a moderní sdružení. Spolek, sdružující soudce, kteří mají zájem konstruktivně se podílet na správě věcí veřejných, soudcovských i nesoudcovských, přemýšlet nad takovými vznešenými tématy, jako je etika, ekvita, mravnost, osvěta, právní vědomí, spravedlnost, rozum a nerozum, solidarita, otevřenost...

Zdá se, že letošní Shromáždění bude něčím zvláštní. Nejenom tím, že si budeme připomínat 15 let existence Unie, že budeme volit nového prezidenta, ale také tím, že jsme se stali skutečně důležitými hráči na poli nejen justičním. Zřejmě naše Shromáždění poctí svojí návštěvou i pan premiér. A zřejmě i premiér stínový. Vskutku se těším, až si vyslechnu od představitelů dvou nejsilnějších politických stran, jaké jsou jejich justiční vize pro příští volební období. Vy snad ne? Myslím, že se máme na co těšit. Přemýšlel jsem i nad tím, že bych si na projev pana premiéra vzal kravatu modrou a na projev pana stínového kravatu červenou. To aby mě nikdo nemohl nařknout ze strannosti, kterou máme my soudci zakázanou.

Nyní trochu sentimentu... Jsem skutečně rád, že jsem mohl uplynulé tři roky strávit v pozici prezidenta tak prestižní firmy jakou je Soudcovská unie ČR. Věřte, že byly okamžiky, kdy jsem byl na pokraji rezignace, i okamžiky, kdy jsem si užíval slávy. Kdy jsem se styděl za to, že jsem soudcem, ale i chvíle, kdy jsem na to byl nadmíru pyšný. Musím konstatovat, že těch druhých pocitů bylo mnohem více, i proto jsem rád, že jsem soudcem. Zažil jsem chvíle, kdy jsem byl vzteky doslova nepříčetný a na druhou stranu i chvíle, kdy jsem byl nefalšovaně dojatý. Chvíle spravedlnosti i chvíle bezpráví, porozumění i neporozumění. Jsem skutečně vděčný za tu neopakovatelnou příležitost a životní zkušenost, která tolik posunula mé lidské, občanské i soudcovské obzory.

Přesně před rokem jsem napsal, že změna soudcovského myšlení je nevyhnutelná a nezbytná. Letos se pod tato slova nejen podepíšu, ale ještě více je zdůrazním. Cítím, že pro české soudce nastává mimořádná příležitost pro to, aby justici posunuli o několik mílových kroků dopředu, na úroveň vyspělých, demokratických, justičních systémů. Jde o příležitost, kterou si čeští soudci nemohou dovolit promarnit. A já jsem přesvědčen, že ji nepromarní.

Přeji krásný listopad.

Váš prezidentCopyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011