Nejen v lednu je čas na nové začátky a předsevzetí

           
      Mgr. Daniela Kadlečková, členka Republikové rady SU ČR
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po vánočním a silvestrovském veselí přichází měsíc leden, který je prvním, většinou nejchladnějším, měsícem roku. Leden jako začátek kalendářního roku si spojujeme s historickými pranostikami, první den tohoto měsíce se státním svátkem, neboť 1. ledna 1993 po rozdělení Československa, resp. České a Slovenské Federativní Republiky, vznikla samostatná Česká republika. Na začátku nového roku si také dáváme různá předsevzetí.

Mnohé pranostiky našich předků vycházejí z dlouhodobého pozorování přírody, počasí a zkušeností z minulosti. Pranostiky se tradovaly v rámci lidové slovesnosti. V minulosti byly pro obyvatelstvo daleko důležitější, neboť velmi záleželo na přírodě a povětrnostních podmínkách, jaká bude úroda a jakým způsobem bude možné zajišťovat základní životní potřeby. Například „Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu“ znamená, že pro zemědělství je lepší mrazivý leden, neboť teplé počasí v tomto měsíci má za následek prodloužení zimy a opožděný příchod jara; „Mokrý leden – prázdné sudy“ je vinařská pranostika, že se v případě deštivého měsíce ledna v průběhu roku neurodí vína; nebo „V lednu moc sněhu, v červnu moc sena“ znamená, že pokud bylo v zimě dostatek sněhových srážek (tudíž vláhy), byla následně koncem jara dobrá sklizeň sena.

Historicky byl 1. leden jako Nový rok státně uznaným svátkem již v letech 1925 až 1951, v letech 1952 až 2000 byl dnem pracovního klidu. Od 9. srpna 2000 je 1. leden podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, státním svátkem (§ 1) – Den obnovy samostatného českého státu, i ostatním svátkem – Nový rok (§ 2) a také je dnem pracovního klidu (§ 3). V lednu jsou podle citovaného zákona ještě další dva významné dny, a to 16. leden – Den památky Jana Palacha a 27. leden – Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, jsou však dny pracovními (§ 4). Kromě toho, že Nový rok je státním, ostatním svátkem a dnem pracovního klidu, od 1. října 2016 podle zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě, platí v tento den (jakož i o dalších tam vyjmenovaných svátcích) úplný zákaz prodeje pro všechny prodejny s prodejní plochou nad 200 m2 (s některými výjimkami).

Říká se: jak na Nový rok, tak po celý rok. Asi proto si spojujeme se začátkem ledna svá novoroční předsevzetí. Je prospěšné se začátkem roku zamyslet, čeho chceme v tom následujícím roce dosáhnout. Většinou jde o věci či činnosti, které jsou svým způsobem zavazující, omezující či dokonce nepříjemné. Jako například: budu hubnout, budu (pravidelně) cvičit, budu jíst zdravě, přestanu kouřit, přestanu pít alkohol, naučím se cizí jazyk, budu šetřit, budu více číst, budu třídit odpad, budu se méně dívat na televizi nebo mobilní telefon, budu déle spát. Dodržování novoročních předsevzetí a tím pádem nových pravidel by nám mělo vydržet co nejdéle, nejlépe tak dlouho, aby byl jejich účel zcela naplněn. To je někdy samozřejmě velice těžké.

Ve svých úvahách o (nejen) novoročních předsevzetích bychom však neměli myslet jen na sebe. Měli bychom se soustředit i na své blízké, a nejen na ně. Vzhledem k blízkým osobám se nabízí třeba předsevzetí: budu trávit více času s rodinou, budeme společně podnikat nějaké aktivity, budu se věnovat svým zvířecím mazlíčkům. Kromě toho by však bylo vhodné si dát i taková předsevzetí, týkající se například lidí potřebných či našich spoluobčanů (věřitelů): budu (pravidelně) přispívat na charitu, budu (pravidelně) platit své závazky či nebudu se (již dále) zadlužovat.

Předsevzetí bychom si měli dávat nejen začátkem roku. Začít lze přece kdykoli! Důležité je ve svých předsevzetích či nových návycích vytrvat a změnit či zlepšit tak svůj život (pokud možno) natrvalo.

Přeji všem jen to nejlepší v novém roce 2025 a hodně naplněných předsevzetí!



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011