Monitoring médií


Datum:  Zobrazit


Slovenský ústavní soud je po téměř osmi měsících kompletní

10.10.2019 - ceska-justice.cz (Politika)

Slovenský ústavní soud může po téměř osmi měsících plně obnovit svou činnost. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes jmenovala chybějících šest soudců. Učinila tak poté, co jí sněmovna předložila potřebný počet kandidátů. Jejich volbu poznamenaly neúspěšné ambice expremiéra Roberta Fica získat funkci šéfa této vrcholné soudní instituce.

Letos v únoru skončilo funkční období devíti z celkového počtu 13 soudců ústavního soudu. Podle slovenské ústavy musí parlament předložit hlavě státu, která ústavní soudce vybírá, dvojnásobný počet kandidátů než je počet uvolněných soudcovských míst. Byť se to poslancům podařilo až v září, bývalý prezident Andrej Kiska ještě na jaře jmenoval tři nové soudce, aby zajistil fungování ústavního soudu s nejnižším možným počtem sedmi soudců.

Jak Kiska, který ve funkci skončil v polovině června, tak Čaputová podmiňovali jmenování dalších ústavních soudců tím, že sněmovna zvolí potřebný počet kandidátů.

Mezi půltuctem nových ústavních soudců, které dnes Čaputová jmenovala na období 12 let, jsou dosavadní soudci obecných soudů, dále advokáti a poradce ústavního soudu. Čaputová naopak nevybrala například ústavního právníka a neúspěšného kandidáta na prezidenta ve volbách z roku 2014 Radoslava Procházku, kterému se před třemi lety nezdařil ani pokus o vstup do vysoké stranické politiky. Ústavními soudci se nestali ani bývalá šéfka slovenského nejvyššího soudu či předseda specializovaného trestního soudu, který se zabývá nejvážnějšími kriminálními případy.

Čaputová uvedla, že noví ústavní soudci nastupují do funkce v době, kdy se spravedlnost stala klíčovým tématem. Připomněla podezření z ovlivňování a korupce soudců obecných soudů, na které poukázaly informace zajištěné policií v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera. Ten je obviněn kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kvůli tomu, že slovenský ústavní soud neměl více než půl roku plný počet soudců, výrazně mu přibylo nevyřízených případů. Předseda ústavního soudu Ivan Fiačan v září odhadl, že ve skluzu bude instituce nejméně dva roky. Ústavní soud rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou, ale také o stížnostech lidí a firem na porušení jejich práv.

O funkci ústavního soudce měl zájem také expremiér Fico, letos v únoru se ale nakonec kandidatury vzdal ještě před volbou. Tehdejší prezident Kiska totiž odmítl jeho ambici stát se předsedou soudu. Proti Ficově nástupu k soudu se před březnovými prezidentskými volbami postavila také Čaputová.

Kiska dříve obvinil Fica, že mu v souvislosti se snahou dostat se do čela soudu vyhrožoval. Případem se zabývala elitní jednotka policie, která vyšetřování zastavila. Podle vyšetřovatele nebylo prokázáno, že by se v případu údajného vydíraní tehdejšího prezidenta Kisky stal trestný čin.

(čtk)


Spor o odposlechy tajných služeb blokuje novelu zákona o policii

10.10.2019 - ceska-justice.cz (Media Network / Česká justiceMedia Network / Legislativní monitor)

Projednávání novely zákona o policii, kterou předložilo na jaře ministerstvo vnitra do připomínkového řízení, komplikuje spor mezi vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou a ministerstvem vnitra. Válková totiž odmítá navrhovanou možnost použít informace tajných služeb jako důkazu v trestním řízení. Novela má ale také umožnit policii „vypnout“ počítačové systémy, rozšířit beztrestnost policejních agentů či rozšířit důvody, pro něž může policie zjišťovat a shromažďovat citlivé údaje o sexuální či filosofické a politické orientaci osob.

Novela zákona č. 273/2008 o policii a dalších zákonů prošla vypořádáním připomínek na konci července. Od té doby je „zaparkována“ a čeká na vyřešení sporu mezi předkladatelem, ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), a vládní zmocněnkyní pro lidská práva, poslankyní hnutí ANO Helenou Válkovou. Jejich spor se týká navrhované možnosti využívat poznatků tajných služeb, včetně sledování a odposlechů, jako důkazů v trestním řízení. To od roku 2008 zapovídá nález Ústavního soudu. Válková pro Českou justici potvrdila, že spor trvá a dosud nebyl vyřešen. Jedná se podle ní ze strany ministerstva vnitra o „chytrý způsob obcházení zákona“, jehož důsledky mohou být velmi negativní, jakkoliv nepodezírá resort z nekalých záměrů. Válková připustila, že je přístupna jednání a její odpor se týká navrženého znění.

„Předně, hlavním důvodem, proč v předmětné věci označil ÚS použití zpravodajských odposlechů za protiústavní, byla absence příslušné právní úpravy, když generální klauzule podle § 89 odst. 2 trestního řádu podle ÚS nepostačovala k odůvodnitelnosti použití takovýchto odposlechů pro účely trestního řízení. Tento důvod nepoužitelnosti je předmětným legislativním návrhem naopak odstraňován. Nadto zmiňoval Ústavní soud i nutnost vyrovnat podmínky zasahování do soukromí u institutů podle trestního řádu a podle zpravodajských předpisů, aby v případě zpravodajské techniky nedocházelo k nižší garanci ochrany soukromí a nutnost zakázat jakoukoli ingerenci politického orgánu do procesu povolování zpravodajských informací. Tyto aspekty byly rovněž v předmětném návrhu respektovány a zohledněny. Předkládaný materiál se dostatečně vypořádává i s námitkou odlišného účelu trestního řízení a činnosti zpravodajských služeb. Smysl a cíl existence zpravodajských služeb a OČTŘ, resp. policejního orgánu je primárně stejný – zajišťování bezpečnosti, kdy jak zpravodajské služby, tak policejní orgán zabraňují různým bezpečnostním hrozbám či se zabývají jejich odstraněním. Obě tyto entity jsou pak oprávněny získávat pro naplnění tohoto cíle určité informace. Vzhledem k tomu, že zpravodajské služby nemají na rozdíl od policejního orgánu žádné výkonné pravomoci, jeví se jako zcela logické, když tyto své legálně získané informace za určitých striktně daných podmínek předají policejnímu orgánu k jeho využití.“ – Z argumentace Ministerstva vnitra ČR v připomínkovém řízení

V rámci připomínkového řízení se proti využití poznatků tajných služeb jako důkazů v trestním řízení postavilo více připomínkových míst. Například civilní kontrarozvědka BIS odmítla povinnost poznatky nasvědčující trestnému činu poskytovat, neboť novela počítá s tím, že by služba musela spolu s poznatkem postoupit i odůvodněnou žádost a povolení Vrchního soudu v Praze, který podle zákona je příslušný k povolování nasazení operativní techniky tajných služeb. Všechny tyto informace by se pak staly standardní součástí trestního spisu, do něhož by měly přístup strany řízení. BIS namítala, že by tím nepřípustně odhalila své metody a zdroje. Z povinnosti se tak nakonec stala možnost a BIS a Vojenské zpravodajství budou policii takové důkazy postupovat podle vlastního uvážení. Poznatky ÚZSI pak nebudou moci být využívány vůbec, neboť nesplňují podmínku povolení soudu.

Právě role soudu, který povoluje nasazení operativní techniky pro obě tajné služby, je hlavním argumentem ministerstva vnitra pro využití poznatků služeb jako důkazů v trestním řízení. Takto opatřené důkazy bude možné použít jen v řízení pro stejný okruh trestných činů, jaký pro nasazení operativní techniky předpokládá trestní řád. „Použitelnost informací zpravodajských služeb bude dále omezena jen na případy, kdy tyto informace obsahují významné skutečnosti pro trestní řízení, jejichž zjištění jiným způsobem v takovém řízení by bylo neúčinné nebo podstatně ztížené. Typicky půjde o informace získané odposlechy za určitých jedinečných okolností, které se již nemusí opakovat; zachytit a učinit tyto informace procesně využitelnými pak půjde jen touto cestou“, stojí v důvodové zprávě k návrhu.

Zásadní připomínky ČAK

Zásadní odpor proti této novince ovšem trvá i po připomínkovém řízení ze strany České advokátní komory (ČAK). Podle ní se od zmíněného nálezu Ústavního soudu z roku 2008 nic podstatného nezměnilo, aby bylo nutné takovou úpravu přijmout, respektive takové důvody ministerstvo vnitra neuvedlo. Dalším důvodem je, že v trestním řízení jsou před soudem vyžadovány často podrobné informace o způsobu pořízení záznamů, včetně výpovědí příslušníků, kteří takové důkazy pořizovali.

Cely´ cˇla´nek si mu°zˇete prˇecˇi´st v MEDIA NETWORK MAGAZI´NU.Prˇi´stupny´ je pro prˇedplatitele.

Jste-li prˇedplatitel, prˇihla´sit se mu°zˇete zde.Přihlásit

Chcete-li se sta´t prˇedplatitelem, jdeˇte zde.Předplatit

Petr Dimun


Život indiánů ve Spojených státech

10.10.2019 - ČRo Radiožurnál (08:50 Ranní interview)

Jiří CHUM, moderátor
--------------------
V lize amerického fotbalu, baseballisté Cleveland Indians nebo Chicago Blackhawks, hokejové NHL. To jsou příklady stovek sportovních týmů ve Spojených státech, které mají v názvu, nebo coby maskota symboly domorodých Američanů. Je to citlivé téma. Část původních obyvatel se tím cítí ponižovaná a a zneužívaná. Za poslední půlstoletí proto víc než 2000 klubů vyměnily indiánskou symboliku za jinou. Ale spory přetrvávají. Vedou se i u soudů a týkají se hlavně Rudokožců z Washingtonu. Všímá si dnešní díl našeho týdenního seriálu o životě indiánů v současných Spojených státech.

Jan KALIBA, redaktor
--------------------
Na trávník vybíhají chlapi jako hory v rudých dresech. Kolem nich vlají obří vlajky s tváří indiána a orlími pery v nadživotní velikosti a opozdilci si ještě v klubovém obchodě vybírají podobně stylizované hrnky, deky či plyšové medvídky. Na stadionu FedExField na předměstí Washingtonu začíná další zápas NFL a na tom, že fandí Rudokožcům, tady příznivci amerického fotbalu nic závadného nevidí.

Rob, fanoušek
--------------------
Když tenhle tým kdysi pojmenovali Redskins, měli indiánského trenéra a ten s tím žádný problém neměl, nepoužívá se to hanlivým způsobem, tak by to tak neměla brát ani ta menší část domorodých Američanů, které to vadí a smířit se s tím, že většině lidí to vyhovuje. Není to jako s tím slovem na písmeno N pro černochy, které rasisti stále používají. Slovo Rudokožec nikdo nepoužívá jinak, než jako označení pro tým Washington Redskins.

Jan KALIBA, redaktor
--------------------
Myslí si fanoušek Rob, ovšem část původních obyvatel dlouhodobě protestuje proti tomuto názvu u soudů, politiků či na demonstracích. Na jedné z nich tady ve Washingtonu mluví Amanda Blackhorseová z kmene Navahů o tom, že domorodí Američani jsou především lidé a ne Rudokožci, náčelníci, skalpy, ani jiní maskoti či stereotypně používané princezny Pocahontas nebo haloweenské kostýmy. A jediný, kdo prý může urážlivost těchto symbolů posoudit, jsou samotní domorodci.

Amanda BLACKHORSEOVÁ, kmen Navahů
--------------------
Studie ukazují, že stereotypy o původních obyvatelích snižují sebevědomí indiánské mládeže. Oni vidí, jak jsou zobrazování a mají ze sebe špatný pocit, takže všechny tyhle sportovní týmy vydělávají na úkor našich dětí a našeho duševního zdraví. Je to miliardový dolarový průmysl. A my už přes 40 let bojujeme za to, aby se indiánské názvy změnily.

Jan KALIBA, redaktor
--------------------
Tuhle výzvu slyšíme i od dalších protestujících. Amanda se osobně soudí. V minulosti uspěla s žádostí, aby americké úřady ukončily platnost obchodní značky Redskins, protože je urážlivá. Ovšem problematika se dostala až k Nejvyššímu soudu, který v jiném, ale podobném případu, rozhodl opačně s odkazem na svobodu projevu. Mezi důkazní materiál žalující strany patřily i referáty ze zápasů v minulosti, kdy reportéři po porážkách týmu s oblibou používali frázi "Rudokožci byli skalpováni."

Amanda BLACKHORSEOVÁ, kmen Navahů
--------------------
Je to urážlivý výraz. My si tak vzájemně neříkáme. A pokud ho užívá v názvu fotbalový tým v hlavním městě země, tak je to obrovský problém.

Jan KALIBA, redaktor
--------------------
Myslí si Amanda Blackhorseová, podle které původní obyvatelé trpí ve Spojených státech politicky, ekonomicky, násilím nebo ničením své půdy a vodních zdrojů také právě proto, že jsou z lidských bytostí degradovaní na symboly sportovních týmů. Sice takových ubývá, ale ten nejvýznamnější se dobrovolně svého názvu vzdát nehodlá. Před časem Washington Redskins vydali oficiální video, kde vybraní domorodí Američané naopak tvrdí, že jim tento název nevadí a že jsou na něj hrdí. Majitel klubu Dan Snyder před 6 lety deníku USA Today řekl, že Rudokožce z názvu neodstraní nikdy, a to nikdy, ať si prý klidně otisknou velkými písmeny. Svůj postoj skutečně dodnes nezměnil. Páteční díl seriálu věnujeme tomu, proč patří původní obyvatelé v Americe k největším bojovníkům proti znečišťování životního prostředí. Z Washingtonu Jan Kaliba, Radiožurnál.


Další spor mezi ministryní spravedlnosti a státními zástupci

10.10.2019 - ČT 24 (22:00 Události, komentáře)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
--------------------
Další spor mezi ministryní spravedlnosti a státními zástupci. Marie Benešová v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES kritizovala práci žalobců, kteří podle ní neodvádějí vždy kvalitní práci a chtějí přitom zvýšit platy.

moderátor
--------------------
"Státní zástupci by chtěli velké peníze, chtěli by srovnání se soudci, chtěli by být jakýmsi čtvrtým ústavním pilířem. Ale podívejme se na celou řadu kauz, které skončily fiaskem. Je třeba se zamyslet, kam vůbec státní zastupitelství směřuje a kde je ukotveno."

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Proti tomu se v otevřeném dopise ohradil šéf Unie státních zástupců. Hodnocení je podle něj nepodložené a může oslabit důvěru veřejnosti celý justiční systém.

moderátor
--------------------
"Není mi známo nic o tom, že by jakýkoliv státní zástupce v posledních několika letech projevoval nespokojenost se svým platem a nárokovali zvýšení na úroveň soudců. Musím se důrazně ohradit proti vašim slovům o neúspěchu řady kauz a neschopnosti nést odpovědnost za ně, která vyvolávají dojem, že soustava státního zastupitelství jako celek nefunguje řádněa trpí systémovými vadami. Ze všech osob, které státní zástupci obžalovali, bylo soudem pravomocně zproštěno obžaloby pouze 5,2 %."

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Hostem Událostí, komentářů je Ondřej Šťastný, mluvčí Unie státních zástupců, dobrý večer.

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Dobrý večer.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Válka mezi žalobcem a ministryní spravedlnosti, to je titulek Respektu. Jste ve válce?

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Expresivní slova jako válka jsou úkolem novinářů. Já k tomu za Unii státních zástupců a jako státní zástupce můžu říct pouze to, že zásadně nesouhlasíme s tím, jakým způsobem Marie Benešová v poslední době dehonestuje práci celého státního zastupitelství a nesouhlasí ani s podobou jí předkládané novely zákona o státním zastupitelství, která by byla ve své podobě zhoubná.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, jak myslíte, že to působí na veřejnost, když si ministryně spravedlnosti se státními zástupci přes média vyřizují poměrně dost ostrá slova? Nebylo by lepší sednout si ke stolu a říct si to tak, abyste potom na veřejnost vystoupili jednotně, aby si veřejnost nemyslela, že mezi námi skutečně je nějaký zásadní spor ne-li válka, jak o tom píše Respekt?

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Ale on zásadní spor je. My jsme na začátku července s paní ministryní měli jako Unie státních zástupců jednání ...

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Já tomu rozumím, ale ptám se na to, jestli ten způsob a ta forma je opravdu chodná a jestli veřejnost to nemůže brát jako něco, že si vyřizujete účty. Přitom byste si to mohli říkat u stolu, nemyslíte?

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Paní ministryně tu kritiku vůči nám zmiňuje veřejně v médiích, tak adekvátně tomu my jsme reagovali také veřejně otevřeným dopisem, byť souhlasím s vámi, že tento postup je výjimečný a sám si nepamatuji, že by Unie státních zástupců obdobně veřejný dopis takto publikovala, ale máme za to, že ta situace zkrátka nazrála k tomu, abychom to udělali.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Umíte si za téhle situace představit nějakou racionální a opravdu věcnou diskusi o tom základním a zásadní problému, který tedy řešíte, novelu zákona o státním zastupitelství, když jsou ty vztahy takhle vyhrocené?

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
My se racionální diskusi snažíme vést už řadu měsíců, bohužel máme pocit, že ze strany ministerstva spravedlnosti se nám nedostává adekvátní reakce. Naše připomínky, ani připomínky pana nejvyššího státního zástupce zohledněny zatím nebyly, ale stále věříme, stále jsme otevřeni k další debatě.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
V otevřeném dopise šéf Unie státních zástupců píše, že novela představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od roku 93. V čem?

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Především v navrhovaném výběru vedoucích státních zástupců. Jsou to ty často zmiňované výběrové komise, kdyby tam měl ministr spravedlnosti většinu, tak by hrozilo, že do budoucna vedoucími státními zástupci se všemi dramatickými pravomocemi, kteří oni mají v trestním řízeních, by byli politicky dosazované figury, které by mohly tam reprezentovat politickou vůli, nikoliv kvůli zákona.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Tak uvidíme, jak to jednání dopadne. Díky za váš. Hezký večer a na shledanou.

Ondřej ŠŤASTNÝ, Unie státních zástupců
--------------------
Také dkěuji. Hezký večer.


Události, komentáře

10.10.2019 - ČT 24 (22:00 Události, komentáře)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
--------------------
Dobrý večer, začínají Události, komentáře se Světlanoju Witowskou...

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
...a Martinem Řezníčkem. Co vám dnes nabídneme?

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
--------------------
Turecko zaútočilo na pozice Kurdů v severovýchodní Sýrii. Jeden americký spojenec proti druhému, kterého obětovat? Co by mělo dělat NATO? A na jakou stranu by se mělo přiklonit v Česko? Debata na úvod Událostí, komentářů.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Peking vypověděl partnerskou dohodu s Prahou. Zpráva přišla poté, co obdobný krok odhlasovali pražští radní. Co se odehrává na poli Česko-čínských vztahů? Zeptáme se.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
--------------------
Další spor mezi ministryní spravedlnosti a státními zástupci. Marie Benešová kritizovala práci žalobců, a ti zase označili její návrh na změnu zákona o státních zástupcích za bezprecedentní útok na jejich nezávislost.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
S legendárními dětskými kostkami, nafukovacími zvířátky, nebo plechovými autíčky si hráli dnešní šedesátníci i čtyřicátníci. A stejné hračky baví i dnes. Na dětství zavzpomínáme na závěr pořadu.


Zprávy v 10, 10. 10. 2019

10.10.2019 - ČT 24 (10:00 Zprávy)

Tereza KRUČINSKÁ, moderátorka
--------------------
ZPRÁVY V 10 Turecká armáda spustila pozemní ofenzivu v severní Sýrii, pozice Kurdů už předtím bombardovala. Pokračuje vyšetřování útoku na synagogu a židovský hřbitov v německém městě Halle. Epidemie žloutenky typu A v Libereckém kraji, od začátku roku se tam vyskytlo 69 případů. Další kolo brexitových jednání, setkají se premiéři Británie a Irska. Peking vypověděl sesterskou smlouvu s českou metropolí, její ukončení už dříve schválila i rada Prahy. Hezké dopoledne. Začínají ZPRÁVY. Turecká armáda vstoupila do severní Sýrie. Zahájila tak pozemní operaci proti Kurdům. Od začátku ofenzivy zasáhla přes 180 objektů kurdských milic. Cílem akce je podle Ankary vytvoření takzvané bezpečné zóny, kam chce přesunout syrské běžence. Situaci projedná Rada bezpečnosti OSN. Útok na severovýchod syrského území zahájilo turecké letectvo. Později se k němu připojilo i dělostřelectvo. Pozemní část operace proti syrským Kurdům začala ofenzivou ve směru na město Tak Abjád, které kontrolují kurdské milice YPG. Podle Ankary je cílem akce vytvoření bezpečnostní zóny, která má umožnit návrat syrských uprchlíků. -Děláme to pro naše syrské bratry, aby se mohli vrátit do svých domovů, do své země. -Americký prezident Donald Trump operaci neschvaluje a jde podle něj o špatný nápad. Zároveň řekl, že Spojené státy dohlédnou na to, aby Turecko splnilo svůj závazek, že ochrání civilisty a zabrání humanitární krizi. Kritici Trumpovi vyčítají, že stažením amerických vojáků z míst, kterých se měla očekávaná turecká invaze týkat, útok umožnil. -V oblasti nemáme žádné vojáky. S Tureckem jsme jednali 3 roky a oni tu akci plánovali hodně dlouho. Bojují proti sobě po staletí. -Postup Turecka odsoudila i Evropská unie. Podle šéfky evropské diplomacie může mít operace velmi vážné a dalekosáhlé důsledky. -Turecká operace na severovýchodě Sýrii může otevřít novou, velmi dramatickou kapitolu už tak velmi temné historie syrského konfliktu. Možné důsledky vojenské operace jsou jasné všem. Přinejmenším jsou jasné nám. -Evropské státy se obávají destabilizace regionu. Německý ministr zahraniční varoval mimo jiné před možným posílením Islámského státu. Ten pomohly porazit v Sýrii právě kurdské milice YPG. Turecko je ale považuje za teroristy. O situaci bude jednat Rada bezpečnosti OSN. -Řešením syrského konfliktu není podle generálního tajemníka vojenská akce. Zopakoval, že jediným řešením je celkový a důvěryhodný politický proces podle rezoluce Rady bezpečnosti, který může přinést dlouhodobé řešení konfliktu v Sýrii. -Civilisté z příhraničních měst mezitím prchají před tureckou armádou. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka ofenziva jen zhorší situaci uprchlíků i civilistů v oblasti. Objevují se obavy, že turecké útoky míří i na věznice, kde Kurdové zadržují islámské džihádisty. Celkem zajali zhruba 40 000 bojovníků a jejich rodin. Teď hrozí, že by se dostali na svobodu. -Těch bojovníků Islámského státu má být někde kolem 10 000 až 11 000. Ovšem tady mluvíme i o mladících od 12 let výše, takže jak velkou část tvoří skutečně ti boji zakalení válečníci z Islámského státu, zůstává otázkou. Jeden z těch 7 táborů, ve kterých mají být zadržováni, je v oblasti, které tady Turecko deklarovalo jako cíl své operace, tedy 32 km od společné hranice. Zároveň také zůstává otázkou, jakým způsobem YPG bude s tímto nakládat, protože se nedá předpokládat, že by v bojové situaci mohlo dojít k nějakému mírovému předávání mezi YPG a mezi tureckou armádou, případně těmi arabskými spojenci, takže je otázkou, nakolik nakonec YPG zkrátka neodejde z táborů, které přestanou být chráněny, nebo dokonce může dojít i k tomu, že budou otevřeny ze strany YPG, takže to je skutečně na místě. Ve Spojených státech sílí kritika rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout jednotky ze severovýchodní Sýrie. Podle šéfa diplomacie Mike Pompea tak prezident učinil, aby předešel ohrožení asi 50 vojáků. Naopak jiní republikáni se teď ke kritice Trumpa přidali. -V současné chvíli už vzniká v Kongresu rezoluce, která by měla být namířena proti Turecku, a zároveň i republikánští senátoři říkají, že pokud prezident opustí Kurdy, tak Kongres rozhodně ne. Připravují různé další kroky, např. i rezoluce, které by měly vrátit do hry právě americké ozbrojené síly i na severovýchodě Sýrie. Velmi hlasitá skupina senátorů, vysoce postavených republikánů, se stala takovou vnitřní opozicí vůči prezidentovi. Tím nejhlasitějším v současné chvíli je senátor L. Graham, člověk, který je jinak brán jako obrovský stoupenec D. Trumpa, člověk, který je mu skutečně blízký, v této chvíli stojí proti D. Trumpovi, snaží se různými způsoby Trumpa přesvědčit, aby změnil své rozhodnutí. On je právě autorem toho výroku, že pokud prezident opustí Kurdy, tak Kongres to neudělá. Právě senátor Graham připravuje rezoluci namířenou proti Turecku. Ta by měla obsahovat velmi tvrdé ekonomické sankce proti zemi, hospodářství, některým důležitým podnikům. Zakazovala by např. nákup vojenské techniky, ale sankce by měly být namířeny i na špičky turecké politiky včetně prezidenta Erdogana. Motivem včerejšího útoku na synagogu a židovský hřbitov ve východoněmeckém městě Halle je podle policie antisemitismus a pravicový extremismus. Vyplývá to z videa, které útočník natočil a vysílal na internet. Vyšetřování i proto převzala prokuratura řešící teroristické útoky. Střelcem podle médií je sedmadvacetiletý Stephan B. Jeho sousedé o něm mluví jako o osamělém a odtažitém muži. -Celá řada prestižních německých médií se překrývá v tom, že dostala informace právě z bezpečnostních zdrojů, že v tuto chvíli není třeba se obávat, že by byl ještě na útěku další z kompliců zadrženého atentátníka. Zdá se, že ten útočník v Halle byl skutečně jenom jeden. Německá média tvrdí, že znají i jeho jméno a identitu. Má se jednat o 27letého Stephana B., který pocházel ze spolkové země Sasko Anhaltsko. To je zhruba tolik, kolik média mohou říci takřka s jistotou. Pak je celá řada informací, kde se i většinou dobře informované německé zdroje rozcházejí. Zdá se ale velmi pravděpodobné, že útočník je v rukou policie, že byl v průběhu akce zraněn, pravděpodobně se v tuto chvíli nachází v nemocnici. Dál ale probíhá vyšetřování, které zkoumá, jestli neměl komplice, kteří by se sice nezúčastnili fyzicky útoku, ale mohli ho během něho podporovat. Dokument, který se objevil na několika webových stránkách, ale také o videozáznam, který útočník natočil přímo během svojí vražedné akce, tak že si umístil kameru na helmu, kterou během útoku použil, a video rovnou streamoval na internet. Jedná se asi o 35minutový videozáznam, který zachycuje skutečně brutální a chladnokrevné činy útočníka. Ukazuje to, že tu první z jeho obětí, tu ženu, která ho oslovila zřejmě v okamžiku, kdy útočil na synagogu, chladnokrevně střelil do zad několikrát, ale mj. v něm útočník také jmenuje důvody pro svoji akci. Podobně jako v tom textovém dokumentu, který se na internetu objevil, i tady se jedná o nenávist k Židům, obvinění Židů v podstatě ze všeho špatného, co se na světě děje. Útočník si stanovil za cíl zabít co nejvíce tzv. nepřátel, nepřátel bílé rasy. Mj. zmiňuje, že nevěří, že by se někdy odehrál holocaust. Epidemie žloutenky typu A je v Libereckém kraji. Od začátku roku tam hygienici zaznamenali 69 případů. Z toho 39 nakažených lidí má nějakou vazbu na Turnov. Na místě je redaktorka Julie Šípová. Jak vyšetřování ohledně původu vzniku pokračuje? -Hygienici provádějí u nakažených osob šetření, aby zjistili, co mají lidé společného. Ptají se, jestli cestovali, která místa navštívili, zda byli ve styku s někým, kdo byl nemocný. V Turnově se žloutenka typu A šíří v komunitě, která nemá žádné rizikové faktory. Příčinou nákazy by mohla být například potravina. Proto se snaží v prodejnách a restauracích zjistit, jestli někde nepracovala osoba, která je nemocná. Někdy nemusí mít člověk příznaky žloutenky typu A, že je touto nemocí nakažen, se může poznat jen z laboratorních vyšetření. Uzavření nové brexitové dohody je stalé možné. Podle hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera to bude ale velmi těžké. Optimistický je taky britský premiér Boris Johnson, který se setká se svým irským protějškem. Právě hranice mezi Irskem a Severním Irskem je hlavním bodem sporu. Poslední týden do summitu Evropské unie, který se zřejmě stane klíčem k řešení odchodu Velké Británie ze sedmadvacítky. Vyjednávání o nové smlouvě pokračují. -Pokud je na obou stranách dobrá vůle, tak dohoda s Brity zůstává možná. -Brusel má ale k aktuálnímu návrhu dohody výhrady. Nesouhlasí s tím, že by britské Severní Irsko zůstalo v unijním jednotném trhu, ale jako celek se zbytkem Spojeného království by bylo mimo celní unii. Tento plán má zabránit celním kontrolám na hranici Irska a Severního Irska, které by se místo toho prováděly v přístavech v Irském moři. Tato varianta je podle Evropské unie nepřijatelná z několika důvodů, zejména proto, že systém není vyzkoušený a nemusí fungovat. -Osobně dohodu nevylučuji. My, já a Michel pracujeme na dohodě. A neakceptuje tuhle hru na hledání viníka, která začala v Londýně. Nás nikdo obviňovat nebude. -Optimistický je i britský premiér Boris Johnson, který se setká se svým irským protějškem Leem Varadkarem. Jednat mají právě o podobě takzvané irské pojistky. -Jsme ochotni tvrdě pracovat na dosažení dohody. Budeme pracovat až do poslední chvíle, abychom dohodli dosáhli. Ale rozhodně ne za každou cenu, jsme otevřeni všem návrhům, které budou zohledňovat demokratická přání a názory obyvatel Severního Irska. -Johnson chce podle vládních zdrojů svolat 19. října mimořádnou schůzi parlamentu, na které by poslanci mohli schvalovat případnou novou podobu textu dohody. Ve hře je ale i hlasování o nedůvěře vládě. Datum je v zákoně stanoveno jako nejzazší termín pro vyjednání podmínek brexitu. Krajský soud v Brně zrušil pokutu 55 000 Kč pro Pirátskou stranu. Tu straně udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí za to, že před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017 včas nezveřejnili informace o dárcích a financování volební kampaně. Podle soudu lhůtu Piráti stihli. Podrobnosti přidá Ondřej Šimeček. Jak soud svoje rozhodnutí zdůvodnil? -Hlavním tématem u soudu dnes byl čas. Dle úřadu Piráti nestihli lhůtu a informace o dárcích a financová- ní volební kampaně zveřejnili až ve 21 hodin 3 dny před volbami. Mělo to být v čase 00:00. Zákon prý nestanovuje žádnou lhůtu, proto se postupovalo podle občanského zákoníku. Při zveřejňování na internetu není možné obvyklou dobu interpretovat. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran má lhůtu 2 týdny na podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Žalobu podali také STAN a komunisté. O nich soud v Brně ještě nerozhodoval. Bude se řešit celkem 15 pokut. Pětkrát už soudy úřadu vyhověly. Jsou i úřady, kdy ne. Některé jsou u Nejvyššího správního soudu. Vedení úřadu vítá jakýkoliv rozsudek, který osvětluje výkladovou praxi tohoto úřadu, který je stále relativně velmi mladý. Funguje od roku 2017. Peking vypověděl sesterské partnerství s Prahou. O pozastavení veškerých oficiálních styků informovala čínská ambasáda. Představitelé tuzemské metropole se podle ní hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a partnerství mezi městy záměrně porušovali. -Už v pondělí se pro stejný krok rozhodli pražští radní. Do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace podle nich nepatří. Záměr musí ještě projednat zastupitelé. Vedení města to vysvětluje neochotou čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. K podpisu partnerské smlouvy došlo v únoru 2016 za tehdejší primátorky z hnutí ANO Adriany Krnáčové. Proti znění smlouvy byla tehdy opozice. -My jsme chtěli smlouvu vypovědět. Je dobře, že to Peking takhle udělal. K uzavření takové smlouvy nemělo vůbec dojít. Já jsem proti tomu od začátku protestoval. Peking začal vynucovat si partnerství. Tisíce lidí v Ekvádoru znovu vyšly do ulic protestovat proti prezidentu Lenínu Morenovi. Ten minulý týden zrušil státní dotace na pohonné hmoty. Jejich cena tak vzrostla o víc než 120 %. Proti demonstrantům musela zasahovat policie. Nejméně 2 lidé zemřeli. V zemi je vyhlášený výjimečný stav. Granáty se slzným plynem jako odpověď na házení kamenů. Policie zakročila proti protestujícím v ekvádorské metropoli. Demonstrace se přesunuly i do dalších měst, mimo jiné i do přístavního Guayaquilu, kde prezident Lenín Moreno společně s vládou dočasně pobýval. -Ministr obrany Jarrin a já budeme doprovázet prezidenta, aby dohlédl na to, co se děje v Quitu. Právě tam podle nás hrozí největší incidenty. -Vlnu protestů spustilo zrušení státní dotace na pohonné hmoty, které prezident nařídil. Ceny se tak okamžitě zvýšily o víc než 120 %. -Nechceme vaše ekonomická opatření. Nechceme vás jako našeho prezidenta. Všichni, kdo s těmito opatřeními souhlasí, jsou proti lidem. -Budeme bojovat, dokud tento muž neodejde, protože je k ničemu. Všichni bojujeme. -Klíčová pro Morena bude podpora ze strany armády, která za ním zatím stojí a je připravena zasáhnout. Moreno z podněcování nepokojů obviňuje svého předchůdce Rafaela Correu, který v čele země stál 10 let. Correa, který žije v Belgii, obvinění odmítá. Zrušení dotací na pohonné hmoty je součástí úsporných opatření, které vláda zavedla kvůli splnění podmínek na půjčky ve výši téměř 100 miliard korun od Mezinárodního měnového fondu. Policie se připravuje na zítřejší veřejné rozloučení s Karlem Gottem v Praze. O půlnoci uzavře Masarykovo nábřeží od Jiráskova mostu až k Národnímu divadlu. Právě tam se totiž bude tvořit fronta mířící k Paláci Žofín, kde bude vystavena rakev. -Fronta, která bude čekat k Paláci Žofín, bude částečně ohrazena, tedy lidé musí počítat s tím, že při vstupu bude možné pouze jedno jediné místo, a to od Janáčkova nábřeží. Lidé musí počítat s tím, že ohrazení bude právě od Paláce Žofín přes most Legií a následně na druhou stranu k Janáčkovu nábřeží. Za Policii ČR je pro nás velmi důležité, aby lidé chodili ze strany Smíchova, tedy ideálně použili metro Anděl, následně buď do místa došli pěšky, nebo samozřejmě na místo dojeli tramvají. V případě, že použijí vstup z Národní třídy, pak může dojít k drobným komplikacím, jelikož na mostě Legií dojde k částečnému uzavření této komunikace, a tedy průchod tam bude velmi složitý. Samozřejmě se také snažíme kompletně zajistit dopravu tak, aby Praha byla průjezdná. Snažíme se co nejdéle udržet dopravu jak pro osobní vozidla, tak samozřejmě i pro tramvaje. Generální oprava čeká parní lokomotivu Malý Štokr, která vozí výletníky na osoblažské úzkokolejce. Po 70 letech musí projít rekonstrukcí srdce lokomotivy, tedy parní kotel. Ten se bude dnes nakládat a odvážet z depa v Krnově. Lokomotiva se ale musí nejdříve celá rozložit. Na místě je kolega Pavel Habram. Jak složité je stroj rozebrat? -Lokomotiva musela být nejprve přivezena z Třemešné. Transport probíhal po kolejích. Odstrojení na prvočinitele trvalo asi měsíc. Všechno lidé dělali vlastními silami. Nyní probíhají poslední přípravné práce před dnešním transportem. Poté bude lokomotiva vyvezena ven a převezena do Kolína do firmy, kde bude provedena oprava. Oprava bude stát 3 mil. Kč. 2,9 mil. Kč půjde z dotace kraje. Lokomotiva byla vyrobena v roce 1947. SPORT Dobré dopoledne se sportem. Hokejisté Karlových Varů po 5 porážkách v řadě zvítězili. Doma v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy zdolali Litvínov 4:3 v prodloužení. Litvínovu pomohl v předehrávce 9. kola do vedení karlovarský bek Graňák. Ten osudově trefil vlastního gólmana, když zazmatkoval před napadajícím Petružálkem, jemuž byl gól připsán. Energii smolný moment nezlomil a dvakrát se dostala do vedení. Tomáš Rachůnek stanovil skóre 3:2. Hosté ale v závěru soupeře zatlačili a Jakub Petružálek jim krásnou ranou z 58. minuty zajistil zasloužené prodloužení. V něm domácí zahodili přesilovku a až pak se dočkali. Petr Koblasa jim zajistil výhru 4:3. Na pocit vítězství přitom Energie čekala 5 zápasů. Hokejisté Philadelphie porazili New Jersey 4:0. V dresu Letců se blýskl gólman Carter Hart, který udržel poprvé v kariéře v NHL čisté konto. Jakub Voráček vystřelil třikrát na bránu. Bodově se neprosadil. Českému útočníkovi to ale vadit nemuselo. Flyers totiž odehráli téměř dokonalé utkání. Famózní byl hlavně gólman Hart, který zneškodnil všech 25 střel Devils. V útoku sice domácí čekali na úvodní gól až do 30. minuty. Trefil se Ivan Provorov. Na začátku třetí třetiny se ale rozstříleli. V rychlém sledu skórovali Kevin Hayes a Sean Couturier. Zápas pak po hrubce obrany hostů pečetil Travis Konecny. Hokejisté Philadelphie porazili New Jersey 4:0. Legendární fotbalista Petr Čech se vrací do brány. Nenavazuje ale na svoji úspěšnou fotbalovou kariéru. Tentokrát bude hájit hokejovou svatyni. Ve fotbalové bráně Petr Čech zářil. Legendou se stal hlavně v Anglii, kde drží rekord Premier League v počtu vychytaných nul. Čisté konto na ostrovech udržel ve více než 200 zápasech. Nyní si po konci profesionální kariéry vybral jiný sport, který v dětství miloval. V bráně však zůstane, ale hokejové. Dohodl se totiž s týmem z městečka Guilford. Za místní Flames hrající třetí anglickou ligu by měl Čech nastoupit už v neděli proti hráčům Swindon Wildcats. Už zítra sehraje česká fotbalová reprezentace další zápas kvalifikace evropského šampionátu. Do Edenu přijede vedoucí tým skupiny Anglie a Češi vymýšlejí, jak zastavit útok, který ve 4 zápasech vyprodukoval 19 gólů. Pouze 7 hráčů ze současné nominace fotbalové reprezentace zasáhlo v březnu ve Wembley do hry, když Češi utržili od Angličanů historický debakl 0:5. Nyní se svěřenci Jaroslava Šilhavého připravují na ofenzivní hvězdy Albionu, které navíc doplnil rozjetý mladík Tammy Abraham z Chelsea. -Jsme si rozebírali některé věci na videu a včera už tam proběhly i standardní situace a nějaké věci nacvičujeme, takže dnes se k tomu zase vrátíme, abychom se co nejlíp připravili na pátek. -Šlágr s Anglií stále není vyprodaný. Lístky seženou fanoušci i v pátek na pokladnách stadionu v Edenu. -Přijedou sem světoví hráči, takže doufáme, že bude vyprodáno a že nás 19 000 nebo 20 000 diváků požene za dobrým výkonem. Česká fotbalová reprezentace do 19 let odstartovala základní fázi kvalifikace mistrovství Evropy domácí výhrou 6:0 nad San Marinem. Dva góly zaznamenal Matěj Vít. Svěřenci Luboše Kozla v dalším utkání bojů o postup na Euro 2020 přivítají v sobotu Ázerbájdžán. Basketbalisté Nymburka ve druhém kole nové sezony nejvyšší soutěže vyhráli ve Svitavách 97:70. Středočeský celek, který usiluje o 17. titul za sebou, si připsal 60. vítězství v řadě a překonal vlastní ligový rekord z roku 2014. Basketbalisté Nymburka v tmavém měli utkání ve Svitavách od začátku pod kontrolou. Přestože do soutěže vstoupili s výrazně omlazeným kádrem, vedli v 1. čtvrtině o 12 bodů a ve druhé až o 17 bodů. Jenže 16násobní mistři pak povolili v obraně. Z tříbodové vzdálenosti nechali dvakrát skórovat Jiřího Jelínka a jejich náskok se rázem ztenčil na 7 bodů. Odstup si ale Nymburk ve 2. poločase bez problémů udržel a zvítězil v lize po šedesáté v řadě, a to výsledkem 97:70. -Nehrajeme proti žádným ořezávátkám stejně jako dnešní zápas. I když výsledek tomu neodpovídá, tak Svitavy mají hodně dobrý tým. Myslím si, že ještě s nimi budeme hrát spoustu těžkých zápasů letos, takže je to velká věc, ale nějak extra nad tím nepřemýšlíme a jedeme dál. Gymnasté Ruska vybojovali na světovém šampionátu ve Stuttgartu poprvé od konce sovětské éry v roce 1991 zlaté medaile ze soutěže družstev. Po 4 stříbrech a 1 bronzu z předchozích let získali titul před obhájci z Číny. Sedm z posledních osmi světových šampionátů vyhráli Číňané. I ve Stuttgartu byli blízko k vítězství. Před závěrečnou rotací vedli, cvičení na hrazdě ale nezvládli. Sun Wej z nářadí spadl, zatímco Rusové Ivan Stretovič, obhájce titulu ve víceboji Artur Dalalojan a vícebojařský evropský šampion Nikita Nagornyj nezaváhali. Gymnasté Ruska vyhráli v konečném součtu o necelý bod a po 28 letech se stali opět mistry světa v soutěži družstev. Na čínské reprezentanty zbylo stříbro. Bronz berou Japonci. Skryté titulky: Věra Kotlínová


Spolupráce Univerzity Karlovy a Home Creditu končí dřív, než začala

11.10.2019 - Hospodářské noviny (Události)

Kritizovaná smlouva mezi Univerzitou Karlovou a společností Home Credit se ruší. Po dvou dnech intenzivních protestů akademiků i studentů firma smlouvu vypověděla. Univerzita tím přišla až o miliony korun. Rektor Tomáš Zima chce zřídit komisi, která bude do budoucna řešit podobu spolupráce s komerčními partnery.

Po velkém tlaku akademiků i veřejnosti včera finanční společnost Home Credit odstoupila od smlouvy s Univerzitou Karlovou. Nejvýznamnější česká vysoká škola měla od firmy, která se zabývá poskytováním půjček, získat v následujících třech letech 1,5 milionu korun. Ty chtěla využít například na zajištění zahraničních profesorů nebo uspořádání výročního plesu. Kromě samotné univerzity z toho měly profitovat hlavně Fakulta sociálních věd a Matematicko-fyzikální fakulta.
„Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ sdělil Milan Tománek ze společnosti Home Credit.
Univerzita v reakci na oznámení uvedla, že ji Home Credit předběhl, ale chtěla se rozhodnout stejně. „Rozhodnutí společnosti Home Credit pouze urychlilo řešení, ke kterému Univerzita Karlova směřovala, a to v této spolupráci nepokračovat,“ oznámil rektor Tomáš Zima.
Akademici univerzitě vyčítali, že spoluprací s firmou ztratí morální kredit. Home Credit je dceřinou společností finanční skupiny PPF, kterou vlastní miliardář Petr Kellner. Home Credit se zaměřuje především na spotřebitelské financování, podniká vedle tuzemska také v Číně i Rusku.
„Myslím, že bychom si měli vybírat partnery s co nejvyšším morálním a etickým kreditem. Já bych si Home Credit nevybral,“ sdělil HN předseda akademického senátu Filozofické fakulty Ondřej Tichý.
Profesor Jiří Přibáň se kvůli tomu dokonce rozhodl odejít z univerzitní Čestné rady absolventů. „Pověst této firmy je natolik zatížena neetickými i nelegálními praktikami, proti kterým se postavil i Ústavní soud, že by tím pověst a morální kredit UK byl vážně poškozen. Home Credit není bankovní společnost, ale obchod s finanční nouzí. V tom se zásadně liší například od České spořitelny, generálního partnera univerzity,“ uvedl Přibáň.
Akademikům zároveň vadilo, že rektor smlouvu nekonzultoval s jednotlivými fakultami a v září ji podepsal za zavřenými dveřmi. Poté, co zprávu o uzavření spolupráce dala v těchto dnech skupina PPF na Twitter, se zvedla vlna nevole. Nejhlasitěji se ozývali zástupci Filozofické fakulty. Právě na ní pracují sinologové z platformy Sinopsis, jež spadá pod Ústav Dálného východu. Sinologové ve svých pracích píší i o působení Home Creditu v Číně. Firma v zemi čelí kritice v médiích i na sociálních sítích. Skupina PPF se však na sítích proti článkům sinologů ohradila.
Odborníky ze Sinopsisu znejistilo zejména smluvní ujednání mezi univerzitou a Home Creditem, že „se obě strany zavazují zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci“. Například sinolog Martin Hála jej označil za nestandardní. Jak se ukázalo, dodatek si do smlouvy přidala univerzita sama. „Text pochází z právních dokumentů univerzity,“ sdělil bez bližších podrobností Tománek z Home Creditu.
Podle zjištění HN tento dodatek univerzita používá i v jiných smlouvách – například Home Creditu s Matematicko-fyzikální fakultou nebo mezi Univerzitou Karlovou a společností Deloitte. Ta vzkázala, že se ke smlouvám nebude vyjadřovat.
Smlouva univerzity a Home Creditu vyvolala i velkou nevoli studentů. Několik stovek z nich podepsalo petici proti dohodě. Na chodbách Filozofické fakulty se objevila „upozornění pro studenty“, že odteď sbírají místo akademických kreditů takzvané home kredity.
To, že z plánovaného partnerství mnoho nebude, bylo včera zjevné už z prohlášení fakult, které měly od Home Creditu podle vedení univerzity získat peníze.
Těsně předtím, než úvěrová společnost oznámila odstoupení od smlouvy, se od dohody s Home Creditem distancovala Matematicko-fyzikální fakulta. „Jakýchkoli finančních prostředků, které by mohly z této smlouvy pro fakultu plynout, se zříkáme,“ uvedlo vedení fakulty na webu.
Nabídky spolupráce se vzdala také Fakulta sociálních věd. Institut ekonomických studií spadající pod FSV měl dostat peníze třeba na pobyt profesora z Oxfordu, jenž měl v Praze vést kurz na téma finanční krize.
„O možnostech financování plánovaných aktivit bude vedení fakulty s Institutem ekonomických studií dále jednat,“ uvedl mluvčí FSV Jakub Říman.
Zima v reakci na kritiku slíbil, že financováním a sponzoringem univerzity se bude na svém zasedání zabývat akademický senát 18. října. Rektor na něm chce zástupcům profesorů a studentů navrhnout zřízení komise, která nastaví kritéria spolupráce s komerčními partnery.
Bylo to poprvé, co podobná smlouva vzbudila na akademické půdě takový rozruch. V minulosti přitom již univerzitní fakulty s Home Creditem spolupracovaly. Třeba Matematicko-fyzikální fakulta uzavřela v srpnu smlouvu, za kterou od Home Creditu získala 80 tisíc korun. Institut ekonomických studií zase od společnosti získal dar v hodnotě sto tisíc na rozvoj vědy a výuky. „To byly ale smlouvy jednotlivých fakult zaměřené na specifické projekty. Kdežto smlouva, která vyvolala aktuální kauzu, je celouniverzitní, obecná a vznikla bez širší diskuse s akademickou obcí,“ podotkl proděkan Filozofické fakulty UK Daniel Soukup.
Univerzita zrušením smlouvy přišla možná i o několik milionů korun. Zmíněných 1,5 milionu korun, které měla dostat, nemělo být konečnou částkou. „Můj odhad je, že když se vše sečte, mělo by za tři roky jít o částku minimálně v řádu více jednotek milionů korun. Chci ale věřit tomu, že pokud se podaří přilákat a zaplatit další špičkové zahraniční vědce, mohli bychom se bavit i o větších částkách,“ uvedl univerzitní kancléř Milan Prášil ještě před zrušením smlouvy.
Milionové dary pro české univerzity přitom nejsou příliš běžné. Obdobné částky od soukromých sponzorů získává z oslovených univerzit jen Vysoká škola ekonomická v Praze, tamní dary se podle mluvčí Martiny Mlynářové pohybují v rozmezí od dvou set tisíc po několik milionů korun.
Jiné univerzity se však zpravidla pohybují v nižších částkách. Například Vysoké učení technické v Brně prý obvykle ze soukromé sféry získává dary v řádu jednotek až stovek tisíc korun.

S přispěním Jakuba Hellera

Závod v zahazování horkého bramboru Zrušit smlouvu 10 dní po jejím uzavření a dva dny poté, co se o ní dozvěděla veřejnost, je velice neobvyklé. Když se k takovému kroku rozhoupají oba smluvní partneři a ještě soutěží, kdo se břemene zbaví jako první, jen to zdůrazňuje, jak moc šlápli vedle. V tomto případě bylo špatně snad vše, od způsobu zveřejnění smlouvy až po legrační sumu, kterou měla nejstarší univerzita „na sever od Alp“ inkasovat. Zda by se ze spolupráce časem zrodil vydatnější proud peněz, se už nedozvíme.

Férově i k Home Creditu Krok profesora Přibáně měl velký ohlas a přispěl k tomu, že Home Credit své jméno s Univerzitou Karlovou nespojí. Odsudek „obchodu s finanční nouzí“ je obecně vzato chvályhodný. Ovšem dá se dělicí čára mezi dobrými a špatnými půjčkami vést striktně mezi bankami a splátkovými firmami? Home Credit má na svém štítě některé skvrny, u bank bychom je ale našli také. Home Credit má pro svého hlavního majitele Petra Kellnera cenu díky tomu, jak úspěšně se usadil v Číně. Nechme pro jednou stranou, že k tomu potřeboval pomoc českých politiků, to čínské dlužníky nepálí. Při řešení otázky, zda v říši středu obchoduje s finanční nouzí, musíme vědět, jaké měli Číňané alternativy. Vtip je v tom, že kromě černého trhu prakticky žádné. Home Credit si připisuje zásluhu na tom, že spotřebitelské půjčky v Číně vůbec vznikly. Poskytuje poměrně drobné úvěry na spotřební zboží. To, že za to chce vyšší úroky, než jaké na Západě platíme bance, je vlastně nevyhnutelné. O to víc, že skoro žádný Číňan nemá úvěrovou historii. Pro verdikt o (ne)etičnosti byznysu musíme ještě vědět, jak se vymáhají dlužné částky. Do toho je z Česka špatně vidět a je jen dobře, že sinologové z univerzity budou dění dál sledovat bez obav, že by tím poškodili dobré jméno partnera.

Univerzita žije! Razantní a často také vtipné reakce studentů Univerzity Karlovy i jejich vyučujících jsou asi jedinou dobrou zprávou, kterou „aféra Home Credit“ přinesla. Jisté je, že české univerzity, tu nejslavnější nevyjímaje, jsou podfinancované a soukromé zdroje potřebují jako sůl. Stejně tak jim prospívá, když se soukromým byznysem spolupracují na výzkumu. V řadě případů se to podařilo, ale k úrovni západních univerzit je stále daleko.

Almužna pro almu mater Osmdesát tisíc korun za partnerství s Matematicko-fyzikální fakultou? Vážně? Nenaúčtují si dnes headhunteři za „ulovení“ jediného špičkového absolventa víc? Přitom smlouva Home Creditu umožňuje, aby vypsal podle své potřeby například témata diplomových prací či softwarových projektů a má i možnost studenta, který na nich bude pracovat, vést. Tedy prověřit si jeho schopnosti lépe, než by umožňovala zkušební doba, kdy už by ho musel platit. A výsledky práce může samozřejmě využít. K tomu má právo na propagaci na akcích fakulty, smí navrhnout náměty přednášek i celé předměty. To vše za bratru 3500 dolarů. To, že se tak levně prodává jedna z nejprestižnějších fakult v zemi, je smutné, o celé univerzitě to lze říct také. Přitom partnerskou firmu řídí a spoluvlastní miliardář Jiří Šmejc, sám absolvent matfyzu. Proč vlastně čeští boháči, kteří se jměním mezi západními „kolegy“ neztratí, nemají jejich velkorysost?

Foto popis|

O autorovi| Michaela Endrštová Luděk Vainert, michaela.endrstova@economia.cz ludek.vainert@economia.cz

Michaela Endrštová Luděk Vainert

Občas nás všechny chytaly deprese

11.10.2019 - Mladá fronta DNES (Kraj Moravskoslezský)

Poslanec Lukáš Černohorský popisuje práci parlamentní vyšetřovací komise pro OKD

Déle než rok a půl byl předsedou parlamentní vyšetřovací komise pro OKD poslanec Lukáš Černohorský. Komise svou činnost v minulých dnech ukončila vypracováním zprávy a chystá se podání několika trestních oznámení.

* Komise tvořená poslanci mnoha parlamentních stran vydala závěrečnou zprávu. Byl ten závěr jednohlasný, nebo někdo chystá, třeba jako to bývá v případě rozhodnutí Ústavního soudu, svou vlastní variantu zprávy?


Práce na zprávě byla rozdělená na tři části, každou zpracovával někdo jiný, nakonec jsme dali jednotlivé části dohromady a zhruba čtyři měsíce je procházeli, větu za větou, a postupně jsme tu zprávu ořezávali. Původně totiž byla podstatně rozsáhlejší. Ale nechtěli jsme vydávat telefonní seznam, který by nikdo nečetl. Proto jsme některé méně důležité věci vypouštěli, některé doplňovali, tak jak jsme získávali nové informace, až jsme se dostali k výsledné podobě.

* Je tedy ta konečná podoba jednohlasným vyjádřením všech členů komise?


Na konci jsme hlasovali a všichni přítomní byli pro. Pro hlasovalo osm poslanců, pan Zaorálek několik měsíců před koncem činnosti komise kvůli svému vládnímu angažmá na svůj post rezignoval, takže už nehlasoval.

* A nějaký zástupce ČSSD v komisi zůstal?


Nezůstal. Oni si tam už nikoho nenominovali.

* Ale ČSSD jako taková nevychází ze zprávy nejlépe. Nemohou být nakonec proti podobě zprávy?


Pan Zaorálek se už k tomu opakovaně vyjádřil, jeho tweety jsou známé. Má tu možnost, my se určitě střetneme ve Sněmovně, kde se bude závěrečná zpráva projednávat. Oni argumentují, že jejich kroky schválila Evropská komise, že vše schválil ÚOHS. Ale Evropská komise rozhodovala na základě informací, které nebyly pravdivé. Takže Evropská komise může svůj názor třeba ještě přehodnotit.

* Na základě čeho?


Na základě toho, že jí nebyly dány pravdivé informace. Proto by mohla říct, že třeba mohlo dojít k nedovolené podpoře a abychom stanovili novou cenu.

* Otázka je, jestli se do toho bude Evropské komisi chtít.


To je na Evropské komisi. My budeme vyzývat vládu, aby Komisi sdělila správné a korektní informace, a nechť ona sama zhodnotí, jestli to je dostatečně závažné, aby změnila své rozhodnutí.

* A jestli ne?


Tak se s tím budeme muset smířit.

* Je tedy podle vás závažné, co v té zprávě zaznělo?


Určitě. Pokud například Policie České republiky neobdrží od Úřadu vlády České republiky audionahrávky z jednání vlády a obdrží je až soud, který si je následně vyžádal a z nich je jasné, že pan Urban (někdejší ministr průmyslu, pozn. red.) lže přímo před soudem, když tvrdí, že o ceně za OKD nevyjednával, a na té nahrávce říká, že vyjednával, tak to vypovídá o tom prodeji, kdy si samotní ministři kryjí záda. V dokumentech, které jsme prošli, je vidět, jak se stát postupně zbavoval svého podílu, a je z toho zřejmé, že to nebylo úplně kontrolovaně.

* Co jste si říkal, když jste závěrečnou zprávu kompletovali? Když bych to nečetl jako zprávu parlamentní komise, ale jako beletrii, vypadalo by to jako popis nějaké mafiánské knihy.


Je to skoro jako mafie. A to jsme do toho nezahrnovali některé boční dějové linky. Občas nás všechny chytaly deprese, zvláště to, co se dělo v devadesátých letech, z toho člověka jímá hrůza. A když si představí, že se takto nakládalo i s jinými strategickými podniky...

* Ale v té hře hrál svou roli i stát.


Přesně tak. Na jedné straně to byla pochybení, někdy ne úmyslná, mohlo jít o nedbalostní záležitost. Nejsme schopni prokázat u členů vlády, že věděli o tom, že společnost Karbon Invest už ovládá Zdeněk Bakala, to by tam pak ta trestní odpovědnost byla v jiném režimu. Na druhou stranu v tomto státě v té době fungovala síť kontaktů, kde si lidé vyměňovali informace, vzájemně si pomáhali. Mohli jsme být obšírnější, ale v tom případě bychom vydávali telefonní seznam, který by si ve výsledku nikdo nepřečetl.

* Věříte ještě po tom, co jste v rámci vyšetřování komise zjistili, ve stát jako takový?


Když jsem to celé procházel, myslím, že jsme si jako stát výrazně polepšili. To říkám, abych nebyl jen pesimistický. Protože po přečtení té zprávy samotné by mě asi trochu pronásledovaly deprese. Ale v mnohých věcech se stát zlepšil. Když třeba vezmu financování politických stran a podobně.

* To jste taky šetřili?


Ano, zjišťovali jsme, zda tady nebyly nějaké dary stranám od lidí, kteří se okolo OKD pohybovali.

* Proč dary stranám?


Fond národního majetku tehdy ovládala ODA, tak jsme zjišťovali, jaké tam byly finanční toky.

* A co jste zjistili?


Neměli jsme přístup k bankovním výpisům ani k zahraničním účtům, takže pokud v této věci policie nevedla šetření, což třeba v případě ODA vedla, ale neumožnila nám přístup k výsledkům, tak jsme toho příliš nezjistili. Ale nějaká trestní oznámení jsme nakonec podali.

* Jde o záležitosti staré i dvě desetiletí, nepůjde v podobných případech o promlčené záležitosti?


My nejsme schopni říct, co je promlčené, a co ne, to je na rozhodnutí policie.

* Jak s vámi vůbec policisté, ale také další úřady spolupracovali?


Soudy byly velmi vstřícné, horší to bylo u získávání audionahrávek z vlády, kde docházelo k výměnám názorů, zda na to máme, či nemáme nárok.

* S kým jste si ty názory měnili?


S Úřadem vlády. Proto taky nejsem zlý na policisty, že se k těm nahrávkám nedostali. Byl to docela velký problém.

* Čím to Úřad vlády zdůvodňoval?


Že se jedná o interní materiály, které zaznamenávají vystoupení ministrů jen proto, aby se udělal zápis.

* A zápisy jsme k dispozici měli?


Ne. Ale pro nás byly důležitější ty nahrávky. Myšlenkové pochody ministrů. To jsou klíčové momenty, které vedou proti panu Sobotkovi a Urbanovi.

* Takže ty nahrávky jste nakonec dostali...


Dostali. Ale už to bylo ve fázi, kdy jsem málem podepisoval žádost o součinnost policie, což je jedna z mála možností takové komise v případě, že někdo nespolupracuje. A policie pak dojde na danou adresu a věc zajistí.

* Čili to bylo až tak natvrdo?


Potenciálně by to mohlo jít až tak natvrdo, ale nakonec jsme se s Úřadem vlády dohodli.

* Co třeba BIS a další orgány?


S těmi se spolupracovalo dobře. Některé své materiály nám poskytli, ale co v nich bylo, to říct nemohu. U BIS je třeba zajímavý fakt, že jeden ze zaměstnanců, který měl v době prodeje na starosti právě OKD, následně poté, co došlo k prodeji toho podílu, nastoupil coby bezpečnostní ředitel společnosti Karbon Invest (firma vlastnící v té době OKD, pozn. red.). A přestože jej bezpečnostní služba zbavila mlčenlivosti, tak se nejdříve odvolával na služební tajemství, pak zase řekl, že nebude vypovídat z důvodu možné trestněprávní odpovědnosti. Což pro nás sice bylo zajímavé, ale další musí případně prokázat policie. Ty roky 2004 a 2005 budou pro policii i tak hodně složité už v těch kauzách, které máme.

* Co byl podle vás větší problém? Ztráta majority státu, nebo prodej zbývajícího podílu?


Obojí bylo problematické. Že stát přišel o majoritu přece ještě neznamená, že by se neměl přestat starat o své zájmy. Stát seděl na zlatém vejci. A o to vejce následně přišel.

* Zjišťovali jste, jaké jsou promlčecí lhůty? Jestli jste neřešili věc, kde se už stejně nedá nic dělat?


Na věci spojené s privatizací je dvacetiletá promlčecí lhůta, ale u některých věcí ta lhůta mohla být přerušena. Proto jsme se rozhodli, že to nebudeme posuzovat my, ale že to musí rozhodnout policie.

* Neobáváte se, že policie, aby se takových složitých případů snadno zbavila, prostě řekne, že je to promlčeno, zapomeňte? Z toho, co se dělo v minulosti, to vypadá, jako by to stát už několikrát udělal.


Stát ne, to dělali jednotliví lidé. My ty lidi podezříváme, že svým chybným rozhodnutím nebo svou nekompetentností připravili stát o finanční prostředky. Ale to musí rozhodnout policisté. Protistrana nás obviňuje, že budeme ovlivňovat policii a justici, ale to nebudeme, pouze vše předáme a budeme čekat na výsledek.

* Ale jde pořád o stejnou policii a stejnou justici, které tyto věci již opakovaně šetřily bez výsledku.


Ti lidé uvnitř policie a justice se ale mění. Nemohu nyní říct, jak to dopadne.

* Byly na vás v průběhu vyšetřování nějaké tlaky?


Na mě ne, za kolegy mluvit nemohu, ale o ničem takovém nevím. Ale už sleduji, jak se na různých stránkách objevují naše životopisy a podobně. Nějaký střet tady určitě bude.

* Co jste čekali, že by vám řekl pan Bakala, kterého jste k jednání komise také předvolali?


Mohl by využít svého práva nevypovídat, protože by mu třeba hrozil nějaký postih, ale nemůže říkat, že jsme mu nedali šanci se vyjádřit.

* Zvažovali jste dlouho, která jména ve zprávě zveřejníte, a která ne?


Zvažovali. Ve hře bylo i to, že bychom podali oznámení na neznámého pachatele, ale z těch podání by i tak bylo zřejmé, o jaké skutky se jedná, o jaké konkrétní lidi, takže jsme nakonec zvolili tuto cestu.

* Zdeňka Bakalu jste chtěli nechat předvést policií, což se nakonec nezdařilo, protože je v zahraničí. Jak dlouho ještě tento příkaz trvá?


Do 12. října, kdy oficiálně končí činnost vyšetřovací komise. V tu chvíli by to mělo končit.

* Zprávu ještě budete muset obhájit před Poslaneckou sněmovnou. Už víte zda uspějete?


Mediální bitva, která má přesvědčit některé poslance, aby hlasovali proti zprávě, už začala. Už tušíme, že ČSSD bude zřejmě hlasovat proti, zvláště proto, co se dělo kolem roku 2004 (prodej menšinového podílu státu vládou vedenou ČSSD, pozn. red.). ČSSD samozřejmě nahlíží na ten rok 2004 úplně jiným pohledem než my, má na to právo.

* V části kauzy bytů OKD se ozývají hlasy, že se už nic změnit nedá, že nejde jen o možné promlčení, ale i o vydržení věci, čili by měly byty zůstat současnému majiteli.


Může to tak být. My jsme došli k názoru, že by tady důvody k navrácení mohly být, jiní říkají, že nejsou. To bude muset ve výsledku rozhodovat soud. Stejně jako ve všem, co jsme napsali, případně jaké žaloby jsme podali.

* A nebudou to nakonec vyhozené peníze, co se prosoudí, protože na kom si dnes ještě něco vzít?


To už je věc, kterou si musí vyřešit stát. My jsme vypracovali zprávu, kterou jsme předali, dál se uvidí.

V tomto státě fungovala síť kontaktů, kde si lidé vzájemně pomáhali.

Bitva, která má přesvědčit poslance, aby hlasovali proti zprávě, už začala.

Je to skoro jako mafie. A to jsme do toho nezahrnovali boční dějové linky.

Stát se zbavoval svého podílu a je zřejmé, že to nebylo úplně kontrolovaně.

Fakta Jména kolem těžební společnosti OKD Sněmovní vyšetřovací komise byla zřízena 12. prosince 2017, aby vyšetřila okolnosti pádu, ale i privatizace těžební společnosti OKD. Výsledkem činnosti komise má být mimo jiné i podání trestních oznámení na bývalé ministry Bohuslava Sobotku, Milana Urbana, Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou podle všeho čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala nebo Viktor Koláček. Své závěry ještě musí členové komise obhájit při projednávání ve Sněmovně, kde se očekává, hlavně kvůli nepříznivému vyznění závěrečné zprávy, odpor ze strany ČSSD.

Foto popis| 2004 Někdejší majoritní majitel OKD Zdeněk Bakala v listopadu roku 2004 na Dole Paskov. Foto autor| Foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Foto popis| 2019 „Původně byla zpráva podstatně rozsáhlejší. Ale nechtěli jsme vydávat telefonní seznam, který by nikdo nečetl,“ říká k práci vyšetřovací komise Lukáš Černohorský. Foto autor| Foto: Adolf Horsinka

O autorovi| Darek Štalmach, redaktor MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Darek Štalmach

Pozvaná je celá vláda, přijede i Pellegrini

11.10.2019 - Mladá fronta DNES (Z domova)

Sobotní mše za Gotta v Chrámu svatého Víta se zúčastní většina ministrů, exprezident i známí umělci

Zamíří-li zítra televizní kamery do jedné z lavic Chrámu svatého Víta, může to vypadat jako na zasedání vlády. Mezi téměř tisícovkou hostů, kteří se zúčastní sobotní mše za Karla Gotta, mají být kromě prezidenta a premiéra totiž také předsedové Senátu, Sněmovny a ministři.
Pozvaní jsou všichni členové vlády Andreje Babiše a skoro všichni také potvrdili účast. Omluvil se do této chvíle jen ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD, kterého na obřad nepustí zdravotní důvody. Původně někteří členové vlády zvažovali, že by dorazili i dnes na Žofín. Po informacích o tom, kolik lidí se na poslední rozloučení s Gottem chystá a že hrozí, že se všichni ani nedostanou dovnitř, však ministři usoudili, že by účast politiků nebyla zcela šťastná.
Z podobných důvodů tak místo plánovaného Žofína dorazí do Svatého Víta i slovenský velvyslanec Peter Weiss, který bude doprovázet premiéra Petera Pellegriniho a šéfa slovenského parlamentu Andreje Danka.

Čaputová dorazí v pondělí

Naopak slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která měla už dříve domluvenou cestu do Prahy na pondělí, kdy se koná Forum 2000, na sobotní obřad nedorazí. Poklonit se chce Gottovi o dva dny později, kdy se hodlá také zúčastnit pohřbu herečky a signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.
Právě ohledně rozloučení s Chramostovou se minulou neděli odehrála výměna názorů mezi předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a prezidentem Milošem Zemanem. Rychetský poznamenal, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to Vlasta Chramostová. Zeman mu na to vzkázal, aby se nepletl do politiky.
Také Rychetský figuruje mezi pozvanými na sobotní mši za Gotta, podle informací MF DNES se však nezúčastní.
„Pan předseda pozvání od paní Gottové obdržel, nicméně se bohužel musel omluvit, neboť už před delší dobou přislíbil účast na konferenci, a obřad proto nestihne,“ vysvětluje mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
Celkem je na sobotní poslední mši za Gotta pozváno přes 900 hostů. Určitě dorazí bývalý prezident Václav Klaus a vdova po další bývalé hlavě státu Dagmar Havlová. Chybět nebudou známé tváře showbyznysu jako Lucie Bílá, Hana Zagorová nebo Michal David.

***

Neměli by chybět

Miloš Zeman – prezident by měl na mši dorazit v doprovodu svojí ženy, zúčastní se také další vysoce postavení politici. Pozvaní jsou všichni členové vlády, předseda Senátu Jaroslav Kubera i Sněmovny Radek Vondráček. Lucie Bílá – s Gottem nazpívala několik duetů, zazpívá také na sobotní mši spolu s Evou Urbanovou a Štefanem Margitou. Jiřina Bohdalová – Gottova rodina zatím seznam zvaných nezveřejnila, s účastí známé herečky a Gottovy dobré známé se ale počítá.

Ondřej Leinert

Udělení azylu chce vnitro zpřísnit

11.10.2019 - Právo (Zpravodajství)

Česko bude moci zamítnout azyl uprchlíkovi, který by na území ČR spáchal trestný čin nebo by byl hrozbou pro bezpečnost země.
Neudělení žádostí o azyl žadatelům z bezpečných zemí by také napříště nemusel přezkoumávat Nejvyšší správní soud jako dosud.
Počítá s tím zpřísňující novela azylového zákona, kterou připravuje ministerstvo vnitra a která je v připomínkovém řízení. Podle Pavly Novotné, ředitelky odboru azylové a migrační politiky vnitra, novela zavádí dva důvody k neudělení a odejmutí azylu: spáchání trestného činu na našem území a ohrožení bezpečnosti státu.
Změna zákona je reakcí na verdikt Evropského soudního dvora, který vyvrátil námitku Nejvyššího správního soudu v kauze čečenského uprchlíka, jenž se v ČR dopustil loupeže. Evropský soudní dvůr potvrdil, že odejmutí azylu je v souladu s mezinárodním právem i Ženevskou úmluvou.
Ta stanovuje, že uprchlíka, kterému v zemi původu hrozí smrt, nelze vyhostit, a ČR se tím řídí už od roku 1992. Takový člověk by v ČR spadal pod tzv. institut strpění, který v českém právním řádu už existuje, a to až do té doby, než by se situace v jeho zemi zlepšila, ve většině případů by čekal ve vězení. „Opatření by se týkalo naprosto ojedinělých případů. Pouze těch, na které se vztahuje Ženevská úmluva, a zároveň by spáchali zločin,“ řekla novinářům Novotná.
Záměr ministerstva vnitra kritizoval na sociálních sítích předseda SPD Tomio Okamura. Institut dočasného strpění by podle něj znamenal, že ČR nemůže okamžitě vyhostit migranta, který nemá nárok na azyl. „Fakticky na našem území bude zůstávat každý migrant včetně zločinců, který se k nám dostane,“ napsal Okamura. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na jeho slova zareagoval otevřeným dopisem, ve kterém Okamurovi odpověděl, že záměr novely nepochopil. Novela naopak znemožňuje zločincům udělení azylu.
„Pro migranty to znamená mnohem tvrdší podmínky, protože strpění, které existuje v našem právním řádu už celých dvacet let, a nejedná se tedy o žádnou novinku, jak se zcela mylně snažíte prezentovat, je mnohem méně než azyl,“ napsal Okamurovi Hamáček.
Strpěné osoby je podle něj navíc možné vracet hned, nemusí se řešit odejmutí statutu azylanta, které se může táhnout roky. Doplnil také, že změna by se netýkala nelegálních migrantů, kteří na mezinárodní ochranu nemají nárok.

Ročně až 2000 lidí

Hamáčkův resort také chce zkrátit soudní řízení při posuzování statutu azylanta. Dodnes totiž rozhodnutí ministerstva vnitra a nižších soudů musí přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Podle novely by tuto povinnost ztratil u případů, kdy jsou žádosti o azyl zjevně nedůvodné. Jednalo by se především o žadatele z bezpečných zemí, jako je Ukrajina, Gruzie či Albánie. Novotná včera novinářům řekla, že zhruba třetina žadatelů o právní ochranu v Česku pochází od lidí ze zemí, se kterými má EU bezvízový styk. Nejvíce je Ukrajinců a Gruzínců. Velkou skupinu tvoří také žadatelé z dalších postsovětských republik, které dosud sice bezvízový styk nemají, ale nejsou nebezpečné. Celkově žádají o mezinárodní ochranu zhruba dvě tisícovky lidí. Azylová řízení podle vnitra trvají i déle než rok.

Uprchlíka ze země, jež není bezpečná, nelze vyhostit od roku 1992

Jan Martinek
Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011