Monitoring médií


Datum:  Zobrazit


Benešová chce jednat s Babišem o odškodnění klientů H-Systemu

20.8.2019 - ceska-justice.cz (Politika)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) bude ve středu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o možném odškodnění části poškozených klientů H-Systemu státem. Ministryně to řekla dnes České televizi po setkání se zástupci poškozených. Benešová chce hledat mimořádné opatření. Podle pravomocného rozsudku má klientům nahradit škodu zakladatel H-Systemu Petr Smetka, připomněla ČT.

„Myslím si, že by možná bylo vhodné nějakým mimořádným opatřením v rámci zákona o majetku v součinnosti s vicepremiérkou (Alenou) Schillerovou hledat nějaké mimořádné řešení,“ řekla ČT Benešová. Zástupci poškozených klientů podle ČT chtějí, aby jim připadl areál v Rabyni, který stát zabavil zakladateli firmy Petru Smetkovi. Podle ministryně Benešové to ale zákon neumožňuje a tento návrh bude muset zamítnout.

„My jsme apelovali spolu se zástupci poškozených klientů na to, aby stát konečně pomohl spravedlnosti,“ řekla ČT po dnešním jednání s ministryní zástupkyně části poškozených Hana Marvanová.

O odškodnění poškozených klientů H-Systemu ze zabaveného majetku v červenci hovořili i poslanci Pirátů. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v interpelaci vyzval premiéra Babiše, aby vláda zajistila odškodnění ze zabaveného majetku, který by měl být kvůli tomu řádně zpeněžen. Týkat se to mělo areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil Smetkovi. Areál počátkem roku připadl státu a podle zákona do jednoho roku musí být zpeněžen, jinak bude považován navždy za neprodejný a nebude využit k odškodnění, podotkl Michálek. Podle tehdejšího sdělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vyčkává na rozhodnutí o dovolání podnikatele Luďka Fabingera proti zabrání majetku.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Ministerstvo spravedlnosti loni přislíbilo uzavření dohod s šedesátkou klientů H-Systemu a odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy. Celkem mělo vyplatit 6,3 milionu korun.

O pomoc požádali už na jaře Babiše a Zemana také členové bytového družstva Svatopluk, kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu, a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu se mají vystěhovat. Ústavní soud ale vykonatelnost verdiktu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal letos v červnu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky. Družstvo mělo do půlky srpna lhůtu na vyjádření. Podle dnešních informací ČT by měl soud žalobu projednávat na podzim.

(čtk)


ČR si může ve vztahu k prezidentovi nechat vyložit vlastní ústavu u ESLP

20.8.2019 - ceska-justice.cz (Politika)

Pokud ČR nedokáže vyložit ve vztahu k prezidentovi vlastní ústavu, může požádat o stanovisko Evropský soud pro lidská práva. Aktuálně tak učinila Arménie, která svého bývalého prezidenta za „svržení ústavního pořádku“ rovnou uvěznila a do sporu se tam dostaly moc soudní a výkonná. Podmínkou položení otázky k ESLP je probíhající řízení v národním státě před Nejvyšším nebo Ústavním soudem.

O poradní názor lze požádat Evropský soud pro lidská práva podle dodatkového protokolu Evropské úmluvě o lidských právech a základních svobodách č. 16 z roku 2013, jak aktuálně v souvislosti s případem Arménie upozorňuje Soud.

Podle protokolu musí o stanovisko požádat některý z nejvyšších soudů národního státu, před kterým se odehrává konkrétní řízení. V případě žaloby na prezidenta Miloše Zemana by to byl Ústavní soud. Stanovisko nejprve vypracuje panel pěti soudců, ve kterém zasedne i soudce za národní stát, který žádost o stanovisko podává. V případě ČR je to zvolený soudce Aleš Pejchal. Pokud není stanovisko přijato, rozhoduje o něm dále Velký senát. Stanovisko však má pro žádající zemi stále poradní a nezávazný charakter.

ČR může dodatkový protokol podepsat kdykoli

Tento dodatkový protokol sice Česká republika ani po šesti letech stále ještě neratifikovala, může tak ale učinit kdykoli. Arménie dodatkový protokol ratifikovala v roce 2017, loni vstoupil v platnost a nyní Arménie Soud požádala o stanovisko k případu svého bývalého prezidenta Roberta Kocharyana, který měl „svrhnout ústavní pořádek“ země.

Kocharyan byl v Arménii za údajné „svržení ústavního pořádku“ rovnou uvězněn. Nyní se případ dostal před Ústavní soud Arménie, který 9. srpna 2019 poslal otázky týkající se imunity prezidenta a jeho vztahu k Ústavě k Evropskému soudu pro lidská práva, jak o tom Soud informuje. Do odpovědi Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) bude řízení v Arménii přerušeno, ale Robert Kocharyan zůstane ve vězení. Arménie požádala o stanovisko rovněž Benátskou komisi při Radě Evropy.

Případ s dosahem do mezinárodních vztahů

Případ někdejšího prezidenta Roberta Kocharyana zasahuje i do mezinárodních vztahů, zejména do vztahu Arménie s Ruskem, které má trestní řízení s Kocharyanem za vykonstruované. Sám Kocharyan považuje řízení proti němu za pomstu současné arménské vládní moci.

Bývalý arménský prezident Kocharyan s Vladimirem Putinem Foto: kremlin.ru Historie případu sahá až do doby prezidentských voleb v roce 2008, které vyústily v nepokoje 1. března 2008. Při masových demonstracích, na jejichž základě vyhlásil prezident Kocharyan na dvacet dní výjimečný stav, přišlo o život deset lidí: osm protestujících a dva policisté. Podle médií nese Kocharyan na tragických událostech vinu, „protože byl v té době prezident“ a sehrál v událostech „roli“. Podle médií teprve „Sametová revoluce“ v Arménii spustila v roce 2018 vyšetřování událostí 1. března 2008.

Kocharyan byl prezidentem dvakrát, poprvé se stal druhým prezidentem Arménie v roce 1998 a bylo mu vytýkáno, že nesplnil podmínku desetiletého občanství země, jak žádá ústava. Další volby v roce 2003 vyhrál. Tyto prezidentské volby byly podle zpráv mezinárodních pozorovatelů doprovázeny násilnostmi, protesty a volebními podvody.

Jde o mimořádně složité poměry Náhorního Karabachu ve vztahu k Rusku, k historickým souvislostem, světovým změnám včetně rozpadu SSSR a tvrdým mocenským bojům uvnitř Arménie na jejich pozadí.

Češi bojují za práva jako Arméni

Stejně jako český „případ“ boje za právo a proti údajnému vážnému porušování Ústavy prezidentem Milošem Zemanem, také arménský případ prezidenta Kocharyana má dopad na vnitřní politickou situaci v Arménii, jak vyplývá z médií. Kvůli položené otázce Evropskému soudu pro lidská práva se do sporu dostaly soudy s mocí výkonnou.

Zatímco Ústavní soud Arménie ústy svého člena tvrdí, že neučinil ve věci Roberta Kocharyana definitivní rozhodnutí a potřebuje znát názor Evropského soudu pro lidská práva a že jeho rozhodování bylo vždy „nad politickými následky“, předseda vlády Arménie prohlásil, že pokud je Robert Kocharyan politický vězeň, pak on má právo kdykoli poslat na lidi protestující v hlavním městě tanky.

Zajímavá na věci je rovněž skutečnost, že arménský právník, který před Evropským soudem pro lidská práva reprezentoval oběti událostí 1. března 2008 Vahe Grygorian, byl v roce 2018 jmenován soudcem Ústavního soudu. Při svojí inauguraci představil plán vyčistit sémanticky ústavu zavedením slov „soudce Ústavního soudu“ oproti původnímu „člen Ústavního soudu“.

Arménská žádost o poradní stanovisko je druhou žádostí k ESLP tohoto druhu. Tento nástroj poprvé využila v říjnu 2018 Francie, kdy požádala o stanovisko ke svému zákonu o náhradním mateřství, tedy k situaci, kdy pro partnery nebo manžele porodí dítě cizí žena.

Irena Válová


Havlová vysoudila rekordní částku za článek o milenci, zásah do práva byl extrémní

20.8.2019 - ceska-justice.cz (Justice)

Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od vydavatelství Bauer Media za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel. Verdikt je pravomocný. Částka výrazně převyšuje sumy, které soudy v obdobných případech obvykle přiznávají za porušení práva na ochranu osobnosti.

„Došlo k extrémnímu zásahu do práv na ochranu osobnosti žalobkyně (Havlové) v extrémních okolnostech. Shodli jsme se na tom, že ještě závažnější okolnosti si neumíme představit,“ odůvodnil rozsudek předseda odvolacího senátu Jiří Macek.

Vrchní soud podstatným způsobem navýšil původní odškodné, které Havlové přiznal v listopadu 2015 pražský městský soud a které činilo 1,2 milionu korun. „Tvrzení v článku jsou nepravdivá a hrubě zasahující do pověsti a cti žalobkyně. Je to zásadní a natolik intenzivní zásah, že odůvodňuje přiznání finanční satisfakce ve výši čtyř milionů,“ vysvětlil Macek. Poukázal mimo jiné na výrok Ústavního soudu, podle nějž není svoboda projevu bezbřehá.

Havlová požadovala za text v bulvárním časopisu Pestrý svět celkem pět milionů. Na tuto částku nedosáhla, protože se nepodařilo prokázat, že by nepravdivé tvrzení negativně ovlivnilo i její charitativní činnost. Odvolací senát zohlednil také to, že soudy herečce přiznaly vedle finanční rovněž morální satisfakci – vydavatelství se někdejší první dámě podle verdiktu musí omluvit.

Právní zástupce Havlové František Vyskočil odcházel z jednací síně spokojený. Takto vysoké finanční zadostiučinění podle něj v podobných sporech ještě nikdo nezískal. Částku, kterou musí vydavatelství zaplatit, označil za citelnou. „Doufám, že to bulvár konečně trochu umravní,“ řekl.

Článek z března 2012 nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení – Tajné rande v lázních“ tvrdil, že Havlová dorazila 16. prosince 2011, tedy jen dva dny před Havlovou smrtí, společně s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních.

Zprávu označila za nepravdivou jak Havlová, tak i její údajný partner František Loukota, jehož fotografii s Havlovou časopis otiskl. Podle něj byl snímek pořízen s největší pravděpodobností v době natáčení seriálu Sanitka, když herečku doprovázel na nákupy. Muž, který působí jako asistent režie, se prý s Havlovou zná od natáčení filmu Odcházení.

Pražský městský soud konstatoval už v listopadu 2015, že údaje publikované v napadeném článku byly „absolutně nepravdivé a neověřené“. Poukázal tehdy mimo jiné na to, že zprávu o údajném pobytu Havlové s přítelem ve Františkových Lázních zaslechla autorka článku prý „někde v restauraci“. Obě strany sporu se následně odvolaly.

Sama Havlová u soudu v minulosti popřela, že by ve Františkových Lázních v uplynulých letech vůbec byla. Ani hotel, který byl v článku zmíněn, prý nezná. Její verzi podpořily také sestry boromejky, které se o Havla staraly před jeho smrtí. Podle nich byla Havlová dva dny před skonem svého manžela s vnučkami, protože exprezident nechtěl, aby za ním cestovala v bouřce.

Vydavatelství Bauer Media v době trvání sporu převzala mediální skupina Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

Podívejte se, kolik dříve vysoudily známé osobnosti za články v bulváru:

10. února 2012 – Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost nakladatelství Ringier Axel Springer, a potvrdil tak rekordní zadostiučinění pro herce Marka Vašuta. Jeden milion korun přiznal známému herci Městský soud v Praze za články v deníku Aha!, které pojednávaly o jeho údajné promiskuitě a depresích. Podle dostupných informací to bylo v té době nejvyšší odškodné pro českou celebritu poškozenou nepravdivými údaji v médiích. Rozsudek je považován za průlomový ve sporech známých osobností a především bulvárních médií.

19. března 2012 – Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti spisovatele Michala Viewegha v mnohaletém sporu s bulvárem. Kauzu, ve které spisovatel žádal výrazně vyšší odškodné za lživá tvrzení deníku Aha!, vrátil Městskému soudu v Praze. Viewegh původně vysoudil od vydavatele bulvárního deníku 200.000 korun jako odškodnění za zprávu o údajném poměru s milenkou. Sumu považoval za příliš nízkou, žádal pět milionů Kč. Rozhodnutí ÚS bylo považováno za průlomové, neboť ÚS jím dle komentátorů řekl, že odškodnění má být také citelným trestem pro narušitele soukromí a od podobného jednání odrazovat.

14. prosince 2012 – Vydavatel deníku Blesk prohrál spor s hercem a senátorem Tomášem Töpferem kvůli zveřejnění choulostivých snímků. Dovolání společnosti Ringier Axel Springer zamítl Nejvyšší soud. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který v roce 2008 přiznal Töpferovi odškodnění 500.000 korun.

15. ledna 2013 – Nejvyšší soud potvrdil, že vydavatelství Bauer Media musí zaplatit odškodnění 300.000 korun Arturu Štaidlovi, synovi zpěvačky Ivety Bartošové a skladatele Ladislava Štaidla, kvůli článkům v časopise Pestrý svět. Informoval o tom server Aktuálně.cz, podle kterého to byl první definitivní verdikt, který se týkal informování o životě dětí celebrit. V roce 2010 Iveta Bartošová zažalovala vydavatelství za články, které Artura Štaidla označily za otesánka a lívanečka, jemuž se kvůli jeho nadváze děti vysmívají.

20. března 2013 – Deník Právo uvedl, že Tomáš Töpfer vysoudil za články v deníku Blesk milion korun a omluvu. Podle Práva tak vyrovnal rekord Marka Vašuta. Blesk napsal, že po Töpferově odchodu z vedení Divadla Na Fidlovačce zbyly dluhy a zaměstnanci nedostávali mzdy, což herec označil za lež.

10. září 2014 – Televizní kuchař Jiří Babica uspěl ve sporu s nakladatelstvím Mafra kvůli článku, který ho podle něj spojil s průjmy vojáků na misi v Afghánistánu. Soud nepravomocně rozhodl, že autor textu uvedl mylné informace a že Babicovi náleží omluva a 400.000 korun.

19. března 2015 – Server iDnes.cz napsal, že herec Ondřej Vetchý uspěl se žalobou na týdeník Spy. Již zaniklý časopis podle Městského soudu v Praze zásadně pochybil, když v roce 2013 napsal, že herec přišel na vyhlášení ocenění Český lev s milenkou. Vetchý ve skutečnosti na akci dorazil s manželkou. Manželé vysoudili 700.000 korun.

31. ledna 2019 – Pražský městský soud přiřkl rodině herce Karla Rodena odškodnění 900.000 korun od vydavatelství Empresa Media. Roden, jeho partnerka a děti dostanou peníze za články v časopise Sedmička a na webu Sedmička.cz, které rozebíraly jejich soukromí. Soud vydal stejné pravomocné rozhodnutí už v říjnu 2017, Nejvyšší soud mu však na základě dovolání nařídil kauzu znovu otevřít.

(čtk)


Liberecký soudce čelí kárnému řízení, předseda s ním chce uzavřít dohodu o vině a trestu

20.8.2019 - ceska-justice.cz (Justice)

Soudce liberecké pobočky ústeckého krajského soudu Petr Neumann čelí kárné žalobě kvůli průtahům soudních jednání, informuje o tom web nasliberec.cz. Předseda soudu Luboš Dörfl na dotaz České justice uvedl, že se soudcem pravděpodobně uzavře dohodu o vině a trestu. Zároveň by měl Neumann odejít do penze.

Podle Dörflova vyjádření pro Českou justici soudci ještě nebude v nejbližší době 70 let, což je hranice odchodu do důchodu, z justice by tedy odešel dříve. Pravděpodobně by tak došlo právě v rámci dohody s předsedou soudu. „Vypadá to, že dohodu o vině a trestu uzavřeme,“ věří soudcův nadřízený s tím, že původně soudci navrhoval srážky z platu. Dohodu o vině a trestu začal Nejvyšší správní soud využívat v kárném řízení teprve nedávno.

Neumann předsedá senátu v nejznámějších korupčních kauzách mimo jiné v případu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V případu je obžalováno dalších 12 lidí a čtyři firmy.

Soudce má na starosti i případy zneužívání dotací při výstavbě termálních lázní v Chrastavě. Na starost měl i kauzu prodeje městského majetku prostřednictvím Sportovního areálu Ještěd. Tu ale převzala kvůli jiná soudkyně. Některé ze soudů trvají podle Neumannových nadřízených neúměrně dlouho. Proto byl na Neumanna v červenci vydán kárný návrh, který může vést k citelnému snížení platu. Samotné kárné řízení je naplánováno na září, v případě dohody o vinně a trestu k němu ale nedojde. Soudce ho nechtěl komentovat.

(čtk, epa)


Profesor Přibáň obvinil Home Credit z lichvy, společnost se brání

20.8.2019 - ceska-justice.cz (Politika)

Profesor a známý český právník Jiří Přibáň obvinil jednoho z největších poskytovatelů nebankovních úvěrů na českém trhu, společnost Home Credit, z lichvy. Učinil tak v pořadu Českého rozhlasu (ČRo) Interview Plus, v němž odpovídal na dotaz redaktora ohledně řešení problému s exekucemi. Home Credit jeho slova odmítl.

Profesor Přibáň, který působí na Univerzitě v Cardiffu a patří mezi vlivné glosátory českého právního a justičního dění, byl hostem zmíněného pořadu 14. srpna. V něm na adresu společnosti Home Credit pronesl následující věty: „A já bych řekl ovšem, že ryba smrdí od hlavy. A kde jsou zájmy těch lichvářských společností, jako je Home Credit a další“. Na dotaz moderátora, zda by nazval, Home Credit „lichvářskou společností“ Přibáň reagoval takto: „“No, tak lichva je také byznys, ale podle toho, na kolik procent půjčujete, tak tím ovlivňujete i jak bude žít celá společnost a jak na vás bude či nebude závislá. A ukazuje se, že na Home Creditu jsou závislé minimálně část politických elit“.

Společnost Home Credit, která patří do skupiny PPF Petra Kellnera, Přibáňova obvinění odmítla s tím, že se na něj obrátí také písemně. „Slova profesora Přibáně jsme s překvapením zaznamenali a předpokládáme, že vycházejí z neznalosti tuzemského trhu spotřebního financování a služeb Home Creditu. Naše společnost je licencována a dohlížena ČNB, dlouhodobě jsme v indexu důvěryhodnosti Člověka v tísni jednou z nejvýše hodnocených firem a těšíme se důvěře tisíců zákazníků. Na profesora Přibáně se v příštích dnech obrátíme písemně, abychom si jeho nepodložené vyjádření, které poškozuje pověst Home Creditu vysvětlili,“ reagovala pro Českou justici mluvčí společnosti Linda Bilal.

Pro Home Credit, který působí v mnoha zemích světa, jsou Přibáňova slova o to nepříjemnější, že přicházejí krátce poté, co kritiku na adresu společnosti vyslovil i Ústavní soud (ÚS). Ten v červenci v nálezu I. ÚS 1091/19 vyslovil názor, že společnost postupovala vůči svému klientovi způsobem, který nese znaky zneužití práva. V případu se jednalo o to, že Home Credit uplatňoval své nároky proti svému klientovi z neplatné rozhodčí doložky, přičemž senát ÚS ve složení Pavel Rychetský, Tomáš Lichovník a Vladimír Sládeček dovodil, že tak činila přes vědomí o protiprávnosti svého postupu. „Ústavní soud zastává názor, že není představitelné, aby vedlejší účastnice, patřící mezi významné poskytovatele nebankovních úvěrů, nebyla seznámena s takto důležitým rozhodnutím bytostně se dotýkajícím jejího podnikání, obzvlášť bylo-li toto rozhodnutí široce diskutováno v odborných i běžných médiích. Lze proto předpokládat, že její jednání nebylo ve vztahu k stěžovateli výsledkově „neutrální“, nýbrž že bylo motivováno snahou získat vůči němu neoprávněně výhodnější pozici. Vedlejší účastnice třeba mohla spoléhat na pasivitu nepoučeného stěžovatele v průběhu rozhodčího řízení s tím, že ten by v exekučním řízení (podle dřívějšího přístupu obecných soudů) již neměl šanci exekuční titul zpochybnit. V každém případě lze v předmětném jednání spatřovat její snahu o nepoctivé posílení jejího právního postavení (zde ve smyslu získání výhody před dlužníkem, která by při poctivém jednání nevznikla). Takovéto jednání naplňuje znaky zneužití práva“, stojí ve zmíněném nálezu ÚS.

(pd)


David Rath nebude zastupitelem Hostivice

20.8.2019 - ČT 24 (09:30 Studio ČT24 - Zprávy)

Petra TUHÁČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath nebude zastupitelem Hostivice. Ústavní soud totiž zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Ten už dřív označil zvolení Ratha za neplatné. Volební straně Zdravá Hostivice odečetl hlasy na kandidáty, kteří ve městě neměli trvalý pobyt.


Lánské schůzky

20.8.2019 - ČT 24 (22:00 Události, komentáře)

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
Rychlé řešení zmatků kolem ministerstva kultury po dnešku slibují hlavní političní aktéři. Michal Šmarda oznámil konec své kandidatury na tento post včera večer v našem vysílání. Novou nominaci chce ČSSD zveřejnit do pátku, komplikace už nečeká. Premiér Babiš dnes na schůzce v Lánech požádal prezidenta, aby pak ministra jmenoval co nejdřív.

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/ /Události, 20. 8. 2019/
--------------------
Všichni to vítáme, rozhodnutí pana Šmardy, který vlastně tím pádem deblokoval tu situaci a doufejme teda, že tuto záležitost uzavřem tento týden a pan prezident, já jsem ho požádal, aby co nejdřív, teda potom nějakým způsobem jmenoval toho nového kandidáta.

Jan HAMÁČEK, vicepremiér, předseda strany /ČSSD/
--------------------
Já nepředpokládám, že by se opakovala ta anabáze, kterou jsme si prošli, já jsem přesvědčen, že pokud, jakmile to jméno padne, tak ten proces bude velmi rychlý a bezproblémový.

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
S prezidentem dnes jednali taky lídři dvou opozičních stran Pirátů a lidovců Ivan Bartoš po schůzce uvedl, že prezident neočekává odchod ČSSD z vlády. Marek Výborný dodal, že Miloš Zeman má svou představu, kdo by měl resort kultury řídit.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Pokud to bude někdo z pohledu Hradu přijatelný tak, že by této nominaci následně vyhověl.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Má nějakou představu, kdo by měl nebo mohl, kdo by byl skutečně tím kompetentním, kdo by měl stát na pozici ministra kultury, ale je to věc v tuto chvíli jednání koaličních stran.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
No, a předsedové dvou opozičních stran, kteří dnes byli v Lánech za prezidentem, Ivan Bartoš za Piráty a Marek Výborný za KDU-ČSL jsou mými dalšími hosty. Vítám vás, pánové, dobrý večer.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Dobrý večer.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Začnu trošku zeširoka a možná jinak než čekáte. Jak s vámi vlastně pan prezident mluvil? On je vůči mladším politikům obvykle snad mohu říci otcovsky shovívavý, má tendenci tykat. To mi říkali už skoro před 25 lety pánové Honajzer a Vlach z ODS, kteří byli místopředsedy sněmovny, on byl předseda, tak mi říkali: "On nám tyká, my mu vykáme." Jak to bylo, pane Bartoši, prosím, jaký máte třeba vztah, když se potkáte?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Tak my jsme se s panem prezidentem, tedy já osobně za Piráty setkali od sněmovních voleb třikrát. Byla to ta standardní schůzka, potom věc založení komise OKD a teď k této vládní krizi. Já si myslím, že ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Atmosféra?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Já si myslím, že to jednání bylo, bylo velmi jako korektní, rozhodně pan prezident nám teda netyká, i když musím, musím říct, že v té jako váze svých argumentů používá tu celou svoji historii v politice v České republice. A my jsme tam šli nejen ve věci teda vládní krize, ale s konkrétními otázkami, byly známy dopředu a tam jsme ty odpovědi získali. Takže za mě ta schůzka měla smysl.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Dostaneme se k tomu, jenom jsem chtěl trošku se pobavit k té atmosféře. Ve vašem případě si umím představit, že vám pan prezident říkal něco ve smyslu, že už s vaším tatínkem on té sněmovně před 23 lety seděl, ne?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Tak nebudu zapírat, že to připomněl jednou větou.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Já bych to tušil.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Jednou větou, nicméně musím říct, že to byla naprosto korektní pracovní atmosféra, pan prezident mně skutečně netykal, oslovoval mě: "Pane předsedo," a já na rozdíl od pana kolegy Bartoše jsem toto pracovní jednání s panem prezidentem měl poprvé, protože jsem relativně krátce nově předsedou KDU-ČSL a byl jsem ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Cítil jste se komfortně?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Cítil jsem se naprosto komfortně a skutečně jsem to byl já, kdo o tu schůzku požádat, a to z toho důvodu, a vlastně bylo to už někdy v měsíci dubnu, jeden termín nevyšel a dostal jsem teď druhý, protože považuju za slušné jako předseda parlamentní politické strany hovořit nejenom s předsedy jiných parlamentních stran, ale také s ústavními činiteli.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Tak, pojďme k obsahu té schůzky. Pane Bartoši, co zásadního a nového jste se dozvěděli? Já se ptám takhle schválně, protože to včerejší prohlášení Michala Šmardy zde v Událostech, komentářích bylo tak silné a myslím, že tak výrazně akcelerovalo celou tu situaci, že možná jste očekávali nějaká řešení a ona už vlastně jsou předvyřešena, nebo chápete kam směřuju?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Ano, ano, bylo silné, nicméně z chování sociální demokracie dlouhodobě jako koaličního partnera ANO, nebylo až tak překvapivé. Když jsme sledovali ten vývoj přes vlastně prázdniny, přes letní měsíce a já jsem si o tu schůzku žádal někdy začátkem léta, dohodli jsme se na termínu až 27., že byla ta schůzka dřív, vlastně bylo asi dobře, a ta vládní krize z pohledu nebo co říkal pan prezident i vlastně pan premiér Babiš, tato epizoda končí. Sociální demokracie přijde s nějakým návrhem, pravděpodobně pan prezident ji vyhoví.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A co tedy nového jste se dozvěděli?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Tak my jsme řešili spoustu věcí, protože sociální demokracie chřestí zbraněmi ve věci rozpočtu, auditu Evropské komise, paní Maláčová říkala: "To je červená linie, když přijde potvrzení o střetu zájmů," nás vůbec zajímalo ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A dostali jste se k tomu vůbec, promiňte.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Dostali jsme se k těm otázkám i rozpočtu a prezident Zeman, který má silný vliv na vládu, je to vidět, silnější než by měl prezident mít, tak říkal, že on neočekává, že by sociální demokracie nějaký razantní krok k dekompozici vlády nebo k nějaké nové restrukturalizaci udělala.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Výborný, co jste se dozvěděl vy, když odmyslíme tedy to, že jste se tam byl vlastně představit jako nový předseda KDU-ČSL, tak co k té současné krizi kolem ministerstva kultury jste se tam dozvěděl?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Tak já bych rád řekl první dvě věty. To gros té schůzky se konalo k programovým prioritám KDU-ČSL, kdy jsem považoval za povinnost je nejenom představit panu prezidentovi, ale například debata, kterou jsme vedli o ochraně přírody, krajiny. My máme teďka v Poslanecké sněmovně návrh novely ústavy, kde chceme zakotvit ústavní ochranu vody a půdy. Tak to byly věci, které jsme dlouze diskutovali, stejně tak jako otázky třeba rodinné politiky, ale ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Ale to s panem Staňkem, Šmardou nesouvisí nikterak.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
To samozřejmě nikterak ne, ale v poslední řekněme třetině toho pracovního jednání jsme hovořili o té aktuální politické situaci a já z toho mohu usuzovat pouze tolik, že pan prezident přesně ví, co chce dělat. On je znám tím, že skutečně jako šachový hráč má vymyšlené ty tahy na pět, šest tahů dopředu. Je zjevné, že ta vláda v tuto chvíli pravděpodobně nepadne, sociální demokracie z pudu nějaké sebezáchovy v ní chce zůstat seč to jde.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Ještě jedna věc. Troufám si tvrdit, pane předsedo Bartoši, že vůči vládě Andreje Babiše jste z opozičních stran možná nejméně ostří, teď samozřejmě nemyslím SPD, ale myslím třeba vás, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Starosty. Vy jste zase, myslím KDU-ČSL, byli s Andrejem Babišem, respektive s hnutím ANO ve vládě, tak člověka napadne, proč zrovna vy dva jste jeli na tu schůzku? Já vím, že jste o ni požádali vy dva, ale možná se mám spíš ptát těch ostatních proč o ni nepožádali oni, ale ptali se vás třeba kolegové z ostatních opozičních stran proč zrovna teď vy dva jedete na schůzku do Lán, pane Bartoši?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Tak, k té věci, já jsem o tu schůzku požádal v momentě, kdy pan Babiš chtěl trochu zastřít to, co se skutečně děje, a vytáhl do médií svoji teorii o předčasných volbách. Vzhledem k tomu, že on není ten, kdo tu vládu de facto řídí, je to vidět na panu prezidentovi, tak s kým jiným se bavit o možnosti předčasných voleb než s panem prezidentem. A já vám musím odporovat, já si myslím, že ve vztahu zejména k osobě pana premiéra, ale obecně ke střetu zájmů evropské legislativy, my jsme jediná strana, která šla tou cestou, když ministerstva nekomunikovala ve věci střetu zájmů, tak jsme to byli my, kdo začali komunikovat s evropskými komisaři, kdo řešili věc střetu zájmů na evropské úrovni. A myslím si, že jakoukoliv třeba servilitu k samotné vládě Andreje Babiše, on nás jako nikdo snad nevidí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Tak jsem to neřekl ani jsem to tak nemyslel. Ne, já jsem to spíš myslel tak, že mně připadalo, že někdy ta vyjádření třeba ODS jsou silnější, razantnější nebo od TOP 09 či od Starostů, že když to člověk porovná, tak ta rétorika je možná trošku silnější než ta vaše, tak jsem to myslel.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Já musím říct, že mě překvapuje, když jdeme něco řešit věcně, takže často tam není to b). Tak, když se jedeme bavit, šéfové opozičních stran, kam patří SPD, tak by tam mělo přijít i SPD, není vládní stranou. Když někdo má problém s prezidentem, já si myslím, že kterýkoliv předseda, kdyby chtěl v té věci se setkat s prezidentem, znát jeho názor, tak to může udělat, on se s ním setká.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Prosím, pane Výborný, ještě přičiňte k tomuto pár slov, můžete.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Tak, já už jsem to říkal na začátku, ta schůzka, o kterou jsem požádal, byla vyvolána faktem, že jsem byl novým předsedou nebo jsem novým předsedou KDU-ČSL. A pokud jde o tu roli třeba sociální demokracie, o které jsme se taky bavili, tak my jsme do té vlády s Andrejem Babišem šli právě na základě té zkušenosti čtyřech let vládnutí v té minulé koalici. A bohužel na postavení sociální demokracie, a to v jaké situaci v té koalici je, kdy si potom pingpongem vyměňují stanoviska premiér, předseda druhé koaliční strany, to jenom dokazuje.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
To další na počet poslanců nejsilnější opoziční strana ODS zatím za prezidentem nechystá. Uvedl to předseda ústavně-právního výboru sněmovny marek Benda. Podle něj není co probírat, protože prezident Zeman nepomáhá opozici a zároveň systematicky škodí podle jeho slov vládě, což jak řekl, dokládá i aktuální dění kolem výměny ministra kultury.

Marek BENDA, předseda ústavně-právního výboru sněmovny /ODS/
--------------------
Mně teda na celé věci připadalo naprosto nejabsurdnější situace, kdy premiér, který navrhne ministra, vzápětí začne říkat, že s tímto ministrem nebude sedět v jedné vládě, tak ať ten návrh vezme zpět. Ale tato míra schizofrenie prostě je pro mě nepochopitelná. Dospělo to až do tohoto stavu. Já jsem zvědav, co se bude dít až se všichni vrátí z prázdnin, protože se mi zdá, že vládní koalice nefunguje už úplně zásadním způsobem.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A k pánům Bartošovi a Výbornému přisedl i Radek Vondráček, místopředseda ANO a předseda sněmovny. Vítám i vás, dobrý večer.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Jak vnímáte vy a hnutí ANO to, jak se k celé té krizi, pokud to můžu nazývat krizí, stavějí opoziční strany, jak moc silně to monitorujete?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já jsem to nikdy nenazýval krize. Já jsem říkal, že spíš, teď bych to nazval prázdninový příběh, doufejme s dobrým koncem.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Tak on už to je takový předprázdninový a prázdninový příběh.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ale tak pořád se pohybujeme v těch prázdninách.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pojďme k opozičním stranám, jak moc vás zajímá to, jak se k tomu stavějí, protože když si to člověk projde, tak těch vyjádření byla opravdu dlouhá, dlouhatánská řada, všechna byla kritická ať už vůči vašemu hnutí nebo vůči prezidentovi nebo vůči ČSSD.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Opozice je od toho, aby se vyjadřovala kriticky. Opozice není od toho, aby podporovala vládu. Já ani z toho, ani jednoho z předsedů z ničeho takového nepodezřívám. Takže když přijdou vyjádření o síle premiéra, o tom jak se má zachovávat a přicházejí takové knížecí rady, tak já si nemyslím, že to je ku prospěchu vlády, takže právě, když něco řekne opozice, tak spíš to b) je správně.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Ona je opozice a opozice. Třeba pan Bartoš před chvílí říkal, že SPD je také opozice, ale třeba právě SPD opakovaně nabízí, že pokud nebude ve vládě ČSSD, takže by za určitých okolností mohla si představit, že by tu vládu ANO tolerovala. Tohle tedy už teď vůbec není ve hře mimochodem tahle varianta?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Každý má, každý, já nemůžu mluvit za opoziční strany, ale každá opoziční strana má svůj styl a svoji představu o tom, co to je opoziční práce.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Promiňte, někdo říká každá vládní strana má také představu o tom, kdo ji bude podporovat.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Každý má jinou představu, co to je konstruktivní opozice, no, tak SPD přichází a nabízí nějaká řešení, jiné strany, musím to říct takto, moc řešení nepředkládají, spíš se řídí tím heslem čím hůř, tím líp a spíš se snaží o nějakou destrukci. Takže každý má nějaký svůj styl a já myslím, že nejsme výjimkou ve světě, v Evropě, je to jak fungují parlamenty.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Dobře. Pánové, když to trošku otočíme, tak co je vlastně opozičním stranám do těch koaličních půtek, do toho, kdo bude ministrem kultury? Samozřejmě, že vás to musí zajímat, ale to, jestli prezident jmenuje někoho koho chce ten a nechce onen, promiňte, řeknu to hodně ostře, ale co je vám vlastně do toho, když ta vláda není vaší vládou. Pane Bartoši.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já jsem chtěl zdůraznit jednu věc, vláda je zodpovědná za vládnutí v Poslanecké sněmovně jako celku, nejenom té vládní většině, pokud tam nějaká většina nebo menšina je.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Já mám pocit, že teď děláte přesně to, co se děje v posledních měsících, že se tady směšuje jednak ta politika a jednak právo, protože vláda je jistě odpovědná podle ústavy. Druhá věc je ale politická realita, to jsou dvě rozdílné věci.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
A ta realita, tři měsíce tady řešíme jeden post ministra kultury, žádný silový resort, nic podobného místo toho, abychom se věnovali vláda, sněmovna, Senát tomu důležitému, co od nás občané očekávají. Já jsem přesvědčen, že tomu nikdo nerozumí.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Velká část naší dnešní schůzky u pana prezidenta byla věnovaná zprávě NKÚ o České republice rok 2018, a ta otázka přece míří na to, pokud má vláda problémy, ať jsou to kauzy pana premiéra, ať je to nějaká neshoda třeba v jmenování ministrů, tak se prostě nevěnuje těm věcem, díváme se na líbivá PR často prezentace, ale já se tady na té výroční zprávě NKÚ je asi 15 bodů, kde má Česká republika problém sociální služby, digitalizace a prostě, když ta vláda sice má nějaké prázdniny, to byly ty tři týdny, byla tady paní Schillerová, která to za pana premiéra vzala, to není špatně politici taky potřebujou si odpočinout. Ale prostě, když se velkou část musíte zabývat chováním premiéra, chováním prezidenta, je tady prostě spor o dodržování ústavy, tak to samozřejmě, já bych taky rád chodil se tady s panem Vondráčkem i s panem Výborným bavit o zákonech, jestli ty exekuce budeme řešit takhle, jestli sociální služby je dostatečný rozpočet, ale dost často jsme zvány na, a není cílem opozice hrotit tu situaci.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Ne, ale opozice vstupuje do dějů, které se ji vlastně nijak netýkají, třeba když vezmu v KDU-ČSL shodou okolností dva vaši neúspěšní protikandidáti, pan Jurečka minulý týden psal, že by se měla konat zvláštní schůze k oné ústavní žalobě na prezidenta. Pan Bartošek dneska napsal, že ČSSD ustoupila zlu. Já vím, že nemůžete mluvit za ně, ale proč tohle všechno?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já znovu opakuji, my jako politici bez ohledu na to, jestli jsme koaliční nebo opoziční, tak neseme zodpovědnost za správu této země a my přece nebudeme tady mlčet k tomu, co se tady děje. A jak říkal správně kolega Bartoš, jsou tady na stole věci, které skutečně pálí lidi v našich obcích a městech. Je to nejenom ta otázka financování sociálních služeb, ale tady chybí jasné strukturální reformy. Nebavíme se o vzdělávání, nebavíme se o důchodové reformě a tak dále a tak dále a my přece nebudem jako opozice mlčet, od toho tady nejsme, to od nás voliči nečekají.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Tady říkáte k tam faktickým výtkám opozice, že vlastně mnoho měsíců se řeší ministr kultury, když to trošku zkondenzuji do této věty, a neřeší se další věci.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Tesat do kamene, já naprosto souhlasím, tak doufám, že se tak budou ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Promiňte, jste místopředseda hlavního vládního hnutí.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Vezměte si jenom, kolik jsme měli jenom mimořádných schůzí? Kolik na návrh opozičních stran se zařazovalo bodů, které se netýkaly zákona? Máme teď 340 bodů na tu nadcházející schůzi, nám to manko stále narůstá. Já se tady připojuji k iniciativě, pojďme se bavit, které zákony jsou důležité, a zkusme ten ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Tak, proč to, promiňte, tak proč to tedy trvalo, proč ta letní sága nebo jak jste to nazval, já jsem říkal i předletní trvala tak dlouho a stále ještě není u konce?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Podívejte se, my do určité míry jsme byli v nějaké pozici pozorovatele, byl to primárně ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Počkejte, pozorovatel, tak ve chvíli, kdy premiér, teď zase vezmu, teď zase vezmu tu ústavu. Premiér přinese nějaké jméno, tak to není úplný pozorovatel.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Podívejte se, primárně ten spor skutečně tady byl dvou subjektů české sociální demokracie a prezidenta. Vládní strany, ale je zmítaná nějakými vnitřními problémy, a už to nejsou schopní řešit vnitřně. Já nekomentuju situaci v jiných politických stranách.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Teď jste to právě udělal.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ale když už to tak vehementně prosakuje navenek, konstatuji, jsou tam vnitřní problémy a na druhé straně prezident, který ale byl řekněme takový moderní otec zakladatel té sociální demokracie, který byl u nich na sněmu, říkal, že je volí, zná ty personální otázky a zkrátka má potřebu a důvod ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A taky má komplikované vztahy s velkou částí té strany.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Dochází k tomu sporu, a do toho přichází premiér, který má zájem o konstruktivní řešení a nějaký kompromis. Znovu říkám, jsem rád, že to směřuje k dobrému konci, že to snad směřuje k tmu, že premiér říkal, že by se vše mělo vyřešit do 26., ukazuje se, že je šance, že dodržíme ten termín konce těch vládních prázdnin.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Chcete to komentovat?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Já jsem jenom chtěl říct, ta sněmovna má občas mimořádnou schůzi, někdy se to týká třeba sociálních služeb a financování, jindy se to týká nějakého problému na vládní úrovni, a to nelze oddělovat. Tady je legislativa, zákony, které schvalujeme a tady všichni zavřete oči, dejte nám klid na práci a žádným způsobem na to nereagujte, to jsou samozřejmě spojené nádoby, personální výměny na ministerských postech jsou spojené nádoby a já nemám problém mít ty mimořádné schůze třeba v tom týdnu, kdy není sněmovna. Ostatně řada jich tak byla a já si nemyslím, že sněmovna v tom cyklu těch šesti týdnů jako nějak trpí na to, když je nějaký den, půl dne se řeší nějaký konkrétní problém mimořádně zařazený bod a většinově se fakt netýká sociální demokracie, ale problémů zejména premiéra Babiše.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Toto podepisuji, ale já bych ještě řekl pár vět k tomu vztahu a problému té vládní krize. Já bych chtěl zdůraznit, že to přece nebyl, pane předsedo, spor pana prezidenta a sociální demokracie, kdo je zodpovědný za tu vládu, je premiér. Premiér nesl nominaci na Pražský hrad, premiér měl trvat na tom, aby ministr Staněk byl odvolán a ne po dvou měsících, protože tam to jednoznačně bylo porušení ústavy. A já myslím, že by se všichni hráči na té politické scéně měli skutečně pohybovat v mantinelech Ústavy České republiky.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
No, pánové, ještě na závěr jedna věc, když jsme mluvili o těch mimořádných schůzích, tak co třeba taková mimořádná schůze k té ústavní žalobě? To je téma, které prosakuje v posledních dnech. Třeba TOP 09 i dnes vyzvala poslance, aby se tím zabývali. Jaký je na to, prosím, váš názor? Začnu u předsedy sněmovny.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Podívejte se, já nejsem zastáncem moc mimořádných schůzí, bude to projednávat organizační výbor. Já jsem zastánce toho, aby se to zařadilo na pořad řádné schůze, aby se našlo pevné zařazení. Při tom pevném zařazení nemusíme schvalovat program mimořádné schůze, nenastane zase ten okamžik, kdy mají přednostní práva přednost a budou se moci vyslovit i ostatní poslanci.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Ale hlasovat budete proti předpokládám.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Nesouhlasím s ústavní žalobou, říkám veřejně.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pánové?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
My jsme řekli jasně, že podpoříme stanovisko našeho senátorského klubu a pokud jde o tu schůzi, tak máme tady nějaké termíny, lhůty, příští týden zasedne ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny, který by to měl projednat. Já se domnívám, že i kdybychom vyvolávali mimořádnou schůzi, tak se de facto dostaneme do termínu řádné schůze.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Myslím, že ty termíny řádné a neřádné není tak podstatné, podstatné je spíš to, jestli se blíží takové hlasování a jak budete hlasovat?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Jednoznačně se musí blížit. V případě, že by vznikla jakákoliv blokační většina vládní, která by odmítala ten bod zařadit na jednání Poslanecké sněmovny, tak KDU-ČSL bude iniciovat napříč opozicí svolání mimořádné schůze.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A budete pro?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Budeme jednoznačně hlasovat pro a budeme to ještě diskutovat příští týden na poslaneckém klubu, ale jsem přesvědčen, že ano.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pane Bartoši?

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Já jsem zatím od žádného předsedy SMSku ani telefonát nedostal o tom, že se organizuje mimořádná schůze, viděl jsem to jenom na nějakém twitterovém účtu pana Jurečky z KDU-ČSL. Já si myslím, že by ten bod měl být pevně zařazen. A jenom ta představa, ten tisk už má své číslo, je to s těmi všemi i výkladovými částmi a citacemi poměrně rozsáhlý dokument, který má několik bodů, které sahají až do Rusnokovy vlády. Je třeba se tím dokumentem zabývat, uvidíme jak projde sněmovnou. V tuto chvíli já s řadou těch bodů, si myslím, že je tam oprávněné to podání ve věci porušení ústavy, tedy podání k Ústavnímu soudu. U některých nejsem schopen, nejsem právník, posoudit, zda třeba to otálení v Rusnokově vládě nebo jmenování Rusnokovy vlády naplnilo tu podstatu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pánové, děkuji vám všem, že jste přišli do dnešních Událostí, komentářů. Díky a na shledanou.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Děkujeme za pozvání.

Ivan BARTOŠ, předseda strany /Piráti/
--------------------
Na shledanou.


Nový kandidát na ministra kultury

20.8.2019 - ČT 24 (20:00 90' ČT24)

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Hledání ministra kultury startuje znovu od začátku. Michal Šmarda, ten je po včerejšku ze hry, a i když se už leccos proslýchá, tak oficiálně je jméno nového ministerského kandidáta stále ještě tajné. Startuje Devadesátka, dobrý večer. Něco ale jasné je a to to, že premiér Andrej Babiš stáhne nominaci Michala Šmardy na ministra okamžitě poté, co mu ČSSD sdělí nové jméno. Řekl to aspoň tedy po jednání s prezidentem v Lánech. A o situaci na resortu kultury tam byli dnes jednat také předsedové dalších dvou sněmovních stran, konkrétně lidovců a Pirátů. Nové jméno kandidáta na post ministra kultury oznámí předseda ČSSD Jan Hamáček nejpozději ve čtvrtek a premiér očekává, že tentokrát navrženého prezident skutečně jmenuje. Za současnou prioritu vlády pak považuje premiér návrh státního rozpočtu na příští rok, ten bude vláda schvalovat 16. září a na pozvání premiéra Babiše se jednání zúčastní i prezident republiky. Zbývající ministři se pak ještě snaží vyjednat pro své resorty peníze navíc, mimochodem dnes skončila debata Aleny Schillerové s Janou Maláčovou bez výsledku a pokračovat se bude v pátek.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ano, odehrává před námi další dějství vládní krize, další vlna jednání o novém ministru kultury, o rozpočtu, o setrvání socialistů ve vládě. Dnes se v Lánech setkali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. A my si teď pojďme poslechnout, jak mluvil před pár desítkami minut předseda vlády právě po té odpolední schůzce.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já jsem požádal o tu schůzku ne kvůli tomu, abysme jenom řešili pana Šmardu nebo respektive ten problém řešení obsazení ministerstva kultury, ale jednalo se o pravidelnou měsíční schůzku, to znamená schůzku za srpen. A samozřejmě tak tento problém byl jeden z bodů, který jsme projednali. Myslím, že ta situace je jasná. I pan předseda Hamáček se vyjádřil, že teda sociální demokracie, respektive on má ten mandát a navrhne nového kandidáta. Pokud jsem to dobře zaznamenal, já jsem s ním i taky mluvil, tak to bude dřív než v pátek, kdy má zasednout, myslím, grémium sociální demokracie, takže samozřejmě je to teďka na panu předsedovi Hamáčkovi, kdy s tím přijde, ale určitě si myslím, že všichni chceme tento problém už konečně mít za sebou. A já jsem i požádal pana prezidenta, jakmile to nastane, aby bylo potom možné nějakým, řekněme, způsobem rychle tento problém dořešit a aby ta vláda byla kompletní, aby mohla teda fungovat. Samozřejmě ona funguje a nicméně tato věc vlastně zastínila ty podstatně důležitější věci, jako je hlavně rozpočet. Já jsem se včera večer s paní ministryní Schillerovou domluvil jednak na tom, že svoláme tripartitu na 9. září po vládě ohledně vyjednávání o platech. A za druhé, že 16. září na vládě budeme projednávat rozpočet a pozval jsem pana prezidenta, který potvrdil svou účast a 16. září na vládě bude přítomen ohledně projednávání rozpočtu na příští rok. Já si myslím, že to vyjednávání postupuje velice pozitivně, za ten čas jsem byl na dovolené, tak vlastně paní ministryně Schillerová vlastně navýšila výdaje na základě jednání s jednotlivými resorty o 7 150 000 000 Kč. Tento týden ty jednání pokračovaly, já myslím, že i to jednání s ministerstvem vnitra, že pan předseda Hamáček byl spokojenej i je spokojena policie, dostala peníze na nové auta. Dokonce i část peněz z tohoto rozpočtu 2019 a v této chvíli si myslím, že meziročně to navýšení výdajů rozpočtu 2020 v porovnání 2019 se někde blížíme k 95 miliardám, takže pokračujeme vlastně v tom rozpočtu, který je proinvestiční, prospotřební a který zároveň v podstatě vůči HDP snižuje státní dluh, tak to si myslím, že je důležité. Ta poslední kapitola samozřejmě je asi nejproblematičtější, dneska bylo teda jednání mezi paní ministryní Schillerovou a Maláčovou, trvalo 5 hodin. Nedospěly k nějaké dohodě, ale samozřejmě v tomto směru se bude pokračovat. Takže to si myslím, že pro naši vládu je v podstatě to nejdůležitější, co teď řešíme, a proto si myslím, že tu kauzu ohledně ministerstva kultury všichni chceme mít za sebou a aby došlo k zklidnění situace a abysme se věnovali důležitějším věcem než vlastně řešení tohoto problému.

reportérka
--------------------
Pane premiére, a vy jste řekl panu prezidentovi jméno nového ministra kultury?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Neřekl, protože já ho nevím.

reportér
--------------------
Pane premiére, potvrdil pan prezident, že pan Šmarda tedy nakonec stáhl tu svoji nominaci z vlastního prohlášení? /nesrozumitelné/ Jaká kritéria by si představoval právě od té nominace ČSSD, co by chtěl po /nesrozumitelné/ novém ministrovi, nové ministryni?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
My jsme se nebavili o nějakých detailech, já si myslím, že /nesrozumitelné/ spíš asi lepší komunikaci, aby ten nový kandidát nějakým způsobem byl lépe zkomunikován, než to proběhlo u pana Šmardy.

reportér
--------------------
/nesrozumitelné/ apelovat na vedení strany ČSSD, aby případně vystoupila z koalice?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Kdo?

reportér
--------------------
Pan Šmarda říkal, že bude chtít mluvit s vedením ČSSD a apelovat na ně, aby vystoupili z koalice. Řešili jste případně nějaké scénáře rekonstrukce vlády nebo berete vůbec v potaz tento scénář?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Neberu. Takový scénář neexistuje, já myslím, že už nemluvíme o nějaký krizi, žádná krize není. Chápu, že média potřebujou mít ty krize, ale žádná krize není. Já bych chtěl, abysme konečně v mediálním prostoru mluvili o těch pozitivních věcech, například že prší, bojujeme proti suchu, takže žádný takový scénář nikdy na stole nebyl. A pan Šmarda se vyjádřil nějakým způsobem, dokonce mi ráno psal, tak jsem mu odepsal, že půjdeme spolu na pivo, tak řekl, že na pivo teďka ne, že přibral nějaké kila, tak půjdem na kafe. A zkrátka tato věc je za námi, pro mě je ten spor ukončen a i ze strany hnutí ANO a i ze strany vedení sociální demokracie. Jednoznačně mluvíme o budoucnosti, mluvíme o společných projektech. Včera večer jsme ještě jednali s panem Hamáčkem, s paní Schillerovou, řešili jsme ty vrtulníky pro URNU, když jsme nacvičovali ten teroristický útok na Kongresové centrum, tak jsme mluvili, že naše policie potřebuje velkokapacitní vrtulníky, to jsme včera řešili. Takže já vůbec takovéhle scénáře nepřipouštím a podle mého názoru a z mého pohledu nikdy nebyly na stole, nikdy jsem to neřešil ani jsem o tom nepřemýšlel. A nakonec je dobře, že pan Šmarda se tak rozhodl a tím pádem vlastně tu situaci deblokoval.

reportérka
--------------------
Pane premiére, jaký bude další postup? Budete chtít, až pan Hamáček přijde s tím konkrétním jménem /nesrozumitelné/ sednout, probrat to i s tím, co víte od pana prezidenta? Aby až ho navrhnete oficiálně, aby to bylo navrhnuto za vás oba, abyste potom nepřišel po nějaké době s tím, že není spokojen?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Určitě, určitě. No tak tentokrát musíme nějak, řekněme, lépe zkomunikovat a musíme se snažit to řešit takovým způsobem, aby nevznikly nějaké nedorozumění.

reportér
--------------------
Pane premiére, budete se odteď raději dopředu nechávat své ministry od prezidenta schvalovat, aby se předešlo podobným fiaskům jako s panem Šmardou?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já postupuju podle ústavy. Samozřejmě my máme koaliční smlouvu. Tady samozřejmě v mediálním prostoru byly nějaké informace a neustálé vystoupení různých právníků, že je nějaká ústavní krize a došlo k porušení ústavy. K žádnému porušení ústavy nedošlo. A nedošlo ani porušení koaliční smlouvy. A takže v tomhle směru já jsem reagoval po návratu z dovolené. Tím způsobem, jak jsem reagoval, a bylo to moje rozhodnutí a já jsem s prezidentem ani o tom nemluvil, takže postupuje podle mých kompetencí a mých práv a v podstatě na to, jak jsem se vyjádřil, neměl nikdo vliv, rozhodl jsem se tak sám na základě různých mediálních vystoupení. Ale já se k tomu nechci vracet, protože je to za námi a ta debata už je zbytečná.

reportér
--------------------
Pardon, ale ta otázka zněla, jak to budete dělat do budoucna? Jestli do budoucna budete konzultovat své ministry s prezidentem?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já jsem žádné ministry nekonzultoval. Ta konzultace probíhala nějakým způsobem mezi panem prezidentem, panem Hamáčkem a já jsem postupoval podle koaliční smlouvy. A teď jsem dospěl názoru za ten čas, který jsem vyslovil teď v podstatě v pátek po návratu, a na základě toho vlastně došlo k tý změně situace a de facto vyřešení celého problému.

reportérka
--------------------
Když se na to díváte zpětně, na ty 3 měsíce, udělal byste teď něco jinak? S vědomím toho, kolik vás to stálo času. Vy sám říkáte, že to zastiňuje vládní práci.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Tak to je samozřejmě po bitvě každý generál. Já jsem se choval velice slušně a postupoval jsem podle koaliční smlouvy. Já chápu, že naši oponenti a média vždycky hledají ten problém. Já doporučuji, abyste si vzpomněli, jak fungovala koalice za pana Sobotky, kde vlastně mě vyhodil z vlády. Není pravda, jak si někteří psali, že pan Sobotka u pana prezidenta něco prosadil, neprosadil vůbec nic. A když chtěl nominovat pana Prouzu na ministerstvo průmyslu, tak se šel zeptat. A když mu pan prezident řekl, že zkrátka ho nebude jmenovat, tak ho ani nenavrhnul. Takže samozřejmě máme tady ústavu, máme nějaké postupy, máme nějaké zvyklosti a máme nějakou historii. A já myslím, že je zbytečné se k tomu vracet. Krize, jak vy jste ji nazývali, já jsem to jako krizi nikdy neviděl. Skončila, čekáme na nové jméno, na návrh sociální demokracie, já předpokládám, že už v pondělí, když zasedne poprvé vláda, tak tento problém už bude za námi a budeme se věnovat jenom dokončení rozpočtu.

reportérka
--------------------
Pane premiére, vy se tedy do konce týdne dovíte jméno toho kandidáta. Kdy se chystáte tedy na hrad a kdy ho oficiálně navrhnete prezidentovi? A budete ho předtím ještě s prezidentem konzultovat, než mu ho navrhnete oficiálně?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Tak já předpokládám, že to jméno se dozvím co nejdřív. Já určitě budu kontaktovat pana předsedu Hamáčka a uvidíme samozřejmě, kdy to přijde, a potom budu postupovat podle těch mých kompetencí. To znamená, že potom bych požádal o stažení nominace pana Šmardy a o novou nominaci.

reportérka
--------------------
To by mělo být příští týden třeba někdy?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Ne ne, tak to já předpokládám, že v momentě, když dostanu to jméno. Pan předseda teda slíbil, že to bude co nejdřív, tak to udělám okamžitě.

reportérka
--------------------
Pane premiére, mluvili jste s panem Hamáčkem o těch jménech kandidátů na ministra, které proběhly médii, například pan Netolický, paní Kalistová, pan Běhounek, bavili jste se o nich, že by to mohl být někdo z nich?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Ne ne ne, je to samozřejmě výsadní právo pana předsedy Hamáčka a takže o jménech jsme se nebavili.

reportér
--------------------
Pane premiére, co když to jméno opět nebude panu prezidentovi konvenovat?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já myslím, že tentokrát bude.

reportérka
--------------------
Kde berete tu jistotu? Jak to můžete vědět?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já jsem optimista.

reportérka
--------------------
V pátek zasedá předsednictvo ČSSD, vy jste tam minule, když byla na konci července, byl před nimi vystoupit. Chystáte se opět?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Ne ne ne, určitě ne. Já myslím, že není jako důvod. Já myslím, že já cítím vůli ze strany pana předsedy Hamáčka. My jsme včera seděli, dlouho jsme si vysvětlovali vztahy v rámci koalice a aspoň pro mě jsme se snažili udělat nějakou čáru. To, řekněme, možná i ne úplně ideální komunikaci v rámci koalice a i podle toho, jak dopadají ty jednání o rozpočtu, si myslím, že to jde správným směrem, takže dívám se na to optimisticky.

reportér
--------------------
Pane premiére, a to, že ministerstvo kultury...

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Co vám zase píše ten editor, pane kolego?

reportér
--------------------
Každopádně to, že ministerstvo kultury momentálně neřídí ministr, tak to vám nevadí?

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Nevadí mi to, protože byl pověřen náměstek, který má na starosti rozpočet, a paní Schillerová s ním jednala a ministerstvo kultury dostalo navíc, myslím, asi 414 milionů. Samozřejmě kultura má obrovskou podporu i z mé strany a myslím si, že už to zvládnem. A nevím, jak rychle to proběhne, ale určitě všichni máme zájem, aby co nejdřív proběhla ta nominace. A pan prezident by potom vlastně jmenoval nového ministra co nejdřív.

reportér
--------------------
Není to i v rozporu se zákonem /nesrozumitelné/

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
--------------------
Já myslím, že ten resort není oslaben, já myslím, že ten resort má stále vládní prázdniny. Já jsem se vrátil vlastně z vládních prázdnin o týden dříve, aby jsem tu situaci řešil, takže myslím si, že nějaké obavy nejsou na místě.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Zná tedy premiér jméno toho, koho mu navrhne Jan Hamáček, a nebo nezná? Možná zajímavá otázka, když už si je předseda vlády tak jist, že tentokrát toto jméno prezidentu republiky vadit nebude. Ale to byla možná jenom taková drobná nadsázka. Ten, kdo to jméno zná dozajista a stoprocentně, to je právě Jan Hamáček, šéf sociální demokracie. Aspoň před malou chvíli v Událostech potvrdil, že už v tuto chvíli s tímto možným kandidátem jedná.

Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/
--------------------
Ta situace vznikla včera večer, takže není možné ji řešit v řádu hodin, ale mojí ambicí je ji vyřešit co nejrychleji. A pokud má sociální demokracie navrhnout kandidáta, tak to samozřejmě vyžaduje jeho souhlas a k tomu jsou nějaká jednání potřebná. Já mám představu, kdo by to měl být, a vedu jednání s tou danou osobou. A ve chvíli, kdy ta jednání ukončíme, tak to jméno oznámím panu premiérovi. Já jsem přesvědčen, že v případě této nominace žádný problém nevznikne.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Žádný problém už nevznikne, slibuje Jan Hamáček. A přesto se najdou sociální demokraté, kteří vyzývají svého šéfa k rezignaci. Dnes kupříkladu s tímto názorem vystoupila ústecká organizace strany. Její předseda Miroslav Andrt dnes hostem Devadesátky. Dobrý večer, pane předsedo.

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Dobrý večer vám i divákům.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Nejste po dnešku shovívavější k panu předsedovi Hamáčkovi, nezměnilo se něco na tom vašem vyjádření?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Rozhodně pro to nemám důvod, protože navíc tady nejdu tlumočit názor svůj osobní, ale názor, na kterém se po několikahodinové diskusi shodli reprezentanti sociální demokracie na Ústecku napříč sedmi okresy. Takže si troufám tvrdit, že to má určitou váhu a že ta kritika vyjádřená a projevená vyslovením určité nedůvěry je namístě a ty argumenty jsme dali na stůl a chceme otevřít debatu o tom, kam má sociální demokracie směřovat dál, aby se zejména zachránila pro nadcházející volby. Ty nejbližší jsou příští rok, krajské a senátní. A my bysme opravdu byli neradi, kdyby skončily debaklem.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Divák David říká: stanovisko ústecké ČSSD mi připadá velmi nelogické. Proč by chtěli zůstat ve vládě s ANO odvolat předsedu ČSSD Jana Hamáčka, když to byli právě oni, kteří bránili vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO? Mohl by se k tomu pan Andrt nějak vyjádřit? Tak prosím vás o to, pane předsedo.

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Já se pokusím. My jsme vyhodnotili ty varianty, které před námi jsou, a konstatovali jsme po všech těch i personálních veletočích a peripetiích a kdy po roce se de facto opakuje obdobná situace, která byla s jménem Poche, tak dneska nominant pana předsedy Hamáčka. Tři měsíce je národ přesvědčován, že je to ten nejlepší kandidát sociální demokracie na ministra. A najednou je opět všechno jinak. Popíráme sami sebe, ustupujeme, zdaleka nejsme sebevědomá strana, tak to jsou prostě argumenty, kterým nerozumí už ani naši členové. A v té chvíli my říkáme za dané konstelace, jestli tam mají tito naši ministři zůstat, nebo, nedej bože, mají být nahrazeni nějakými jinými kandidáty pana prezidenta Zemana. Tak nic z toho nezvedne preference a zájem o sociální demokracii. Proto jsme říkali, pan předseda má nějakým způsobem vyobchodovanou podporu napříč kraji, která zatím je dostačující, tak ať se věnuje té exekutivě. Ale na druhou stranu otevřme prostor pro to, aby se našel nový lídr, který tu stranu vzpamatuje, aby oslovil členy, protože ti často mají pocit, že jsou odtrženi od té vrcholné politiky.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
A ta debata začne už teď v pátek na předsednictvu?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Já doufám, protože my jsme to pojali tak, že chceme tu debatu nastartovat, otevřít. Jsme docela zvědaví, jak zareagují z ostatních krajů.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Zatím se nikdo nepřidal? Měli na to den nějakým způsobem zareagovat, nikdo se nepřidal.

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Já předpokládám, že tak, jak v demokratických stranách to funguje, že se o tom třeba pobaví nejdřív uvnitř svých organizací, krajských, okresních, místních. A ta debata, si myslím, že ani nemusí v pátek být ukončena, takže beru to jako jeden z kroků. Máme řadu měsíců před sebou a klidně si dovedu představit, že může být svolán mimořádný sjezd, kde takového nového lídra můžeme s plnou vahou a s plným mandátem ustanovit.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak uvidíme, jak to dopadne. Ale možná ještě, abychom v tom měli úplně pořádek. Co se časové linie týče, pane předsedo Andrte, tak to usnesení ústecké krajské organizace tak pochází z okamžiku, kdy ještě Michal Šmarda byl kandidátem, a nebo už nebyl?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Máte to dobře nastudované. My jsme v podstatě jednali a paralelně s tím zřejmě zrálo v kolegovi místopředsedovi to rozhodnutí, s kterým potom vystoupil.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže před tím?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Nicméně někteří naši členové tuto obavu vyslovili a říkali: nedejbože, aby ještě pan Šmarda odstoupil, protože tím se totálně znevěrohodníme. A my jsme byli připraveni na to, že vůbec budeme to debatovat v ten pátek a ta debata už vlastně není na stole.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže když se jeden z diváků ptá, jestli Michal Šmarda udělal dobře, a nebo špatně, tak udělal špatně podle vás?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
My byli připraveni na to debatovat o jeho roli, o jeho pozici v pátek. A když ještě den, dva dny předtím v podstatě deklaroval, že trvá na té nominaci, a pak vlastně pod tlakem výpadů Andreje Babiše tu nominaci stáhne, tak si myslím, že je to opět projev jakési slabosti a ústupů. A mně to ještě připomíná takovou alegorii, jako když teda už mi pan předseda Hamáček označil, že jsem jedním z těch, kdo mu třese jakýmsi pomyslným žebříkem, tak mě ale k tomu napadá, že není tak jednoduché ho setřást, protože ho někdo drží jako loutku, jako marionetu a s tou hýbá pan premiér Babiš a pan prezident Zeman.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Dobrá. Silná slova. Jan Hamáček dnes tu s námi není, bude možná zajímavé sledovat tu reakci. Ale bavíme se o Michalu Šmardovi a o tom, kterak se vzdal své nominace na ministra kultury. Učinil tak přímo v živém vstupu ve včerejších Událostech, komentářích. Řekl, že ministrem za této atmosféry být nechce. Pojďme si to připomenout.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Já samozřejmě za současných okolností ve vládě Andreje Babiše být nechci. Nedává to vůbec žádný smysl, já jsem to řekl Janu Hamáčkovi. Já tady nebudu s nikým si hrát žádné hry na to, že počkáme, budeme ho chvilku ještě trápit a on pak odstoupí sám. Pro mě to nebylo jednoduché, já bych to možná řekl s mírnou nadsázkou, určitě je lepší být hlavou v Novém Městě na Moravě než ocasem v celé České republice.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Andrte, pojďme si namodelovat tu ideální situaci, co se týče kandidáta na ministra kultury. Jak by to mělo vypadat, aby třeba vy nebo potažmo možná celá ústecká organizace jste nebyli takto nespokojeni? Od samého začátku, od té chvíle, co třeba odstoupil Antonín Staněk.

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
No ono je to vůbec těžké a řada mých kolegů, členů sociální demokracie se na to ptá, proč vůbec celá tady ta hysterie byla vyvolaná, čím byla spuštěna, jestli opravdu byly ty kroky dobře promyšleny. Ale já upřímně nejsem kompetentní k tomu, abych tady modeloval nějaký ideální stav.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
No ne mně jde o to, jestli je špatně jméno Michal Šmarda, nebo jestli je špatně ještě třeba něco předtím?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
No možná je špatně to, že o předchozích jménech nominantů, kandidátů na ministry jsme minimálně vedli debatu i na úrovni toho tehdejšího předsednictva. A tady vyloženě to byla zodpovědnost předsedy Jana Hamáčka, který vlastně druhý den po evropských volbách, kdy ještě nebyly oficiálně známy výsledky a konalo mimořádné jednání předsednictva, tak nám oznámil, že má připravené skvělé jméno na ministra kultury, které nám ale nesdělí, že to ví velmi úzký okruh lidí. To jméno představil následně opravdu v úterý, takže celá ta peripetie, která tady ty 3 měsíce se vleče, je právě plně v zodpovědnosti Jana Hamáčka.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže vám je jedno, jestli by to byl Michal Šmarda, nebo nebyl Michal Šmarda, ale není vám jedno, že vám to předseda Hamáček neřekl?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
No my nemůžeme cítit spoluzodpovědnost, že to skončilo takovýmhle debaklem. To je prostě manažerské selhání pana předsedy, protože on na sebe vzal tu zodpovědnost, že s tím jménem přijde, že to jméno prosadí. Dokonce si před měsícem nechal schválit předsednictvem strany jakýsi bianco šek, že to všecko vyřeší. A ejhle, měsíc uplynul a myslím si, že vyřešeno to není.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
A vyřešilo by to jiné jméno než Michal Šmarda?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
No určitě, jestli 3 měsíce obhajuji svého kandidáta, kterému plně věřím, který 3 měsíce říká, že je na to připraven, že vyhověl panu předsedovi, jde do toho boje, tak najednou z jeho vyjádření vyplývá, že když teda použil ten příměr s ocasem, tak stahuje ocas mezi nohy?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Dobrá. Mně jde ale spíše o to, v čem vidíte konkrétně to manažerské selhání? Dobrá, tak toto jméno na ministra kultury je neprosaditelné. Co se stalo? Bylo špatně jméno, byla špatná taktika, byla špatná strategie? Jak to bylo?

Miroslav ANDRT, předseda kraj. výkon. výboru strany, Ústecký kraj /ČSSD/
--------------------
Pan předseda na sebe vzal plnou zodpovědnost za to, že zklidní situaci, prosadí svého nominanta do vlády, když ho neprosadí, že z vlády odejde. Když to běžný občan volič, doufám, že ještě máme nějaké naše věrné voliče, čte, tak tomu v určité chvíli přestává rozumět. Ty lidi se nás ptají a my nemůžeme zodpovídat za pana předsedu, protože on toto s námi nekonzultoval.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pravda je taková, že vyjádření ústecké sociální demokracie se netýká pouze Ministerstva kultury. Vládní angažmá sociálních demokratů a především pozice ČSSD právě v kauze odvolání a jmenování ministra kultury, tak vedla pravda, v první řadě k reakci ústeckou buňku, ale nebylo to rozhodně jediné. Pojďme se podívat na celé usnesení, ve kterém odmítá také snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny ze sociální demokracie kvůli jeho názorů. Zároveň také zaznívá kritika účasti ČSSD v menšinové vládě Andreje Babiše považují Ústečané, sociální demokraté z ústí samozřejmě, za neúspěch stejně tak jako už zmíněné vyjednávání o personální obsazení postu ministra kultury, jak jsme slyšeli, tak právě kvůli tomu všemu ústecká buňka vyzvala předsedu strany Jana Hamáčka k rezignaci. Tak pan předseda Andrte, ty další body možné vyloučení Jaroslava Foldyny ze strany. Předpokládám, že narážíte na tu slovní přestřelku, kdy Jan Hamáček řekl, když budu citovat buď bude respektovat Jaroslav Foldyna politiku ČSSD nebo nebude členem strany, to je ono.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
To je určitě ono, tohle už byl výrok, který završil několik výpadů vedených proti našemu poslanci a jak jsem zachytil z médií vyjádření dnešní pana předsedy Hamáčka tak on možná nepochopil jednu věc a staví nás do role jakýchsi schizofreniků. My jsme rozhodně neobhajovali a nestojíme za vyjádření Jaroslava Foldyny o tom, zda se jako poslanec, který má tento mandát daný jeho voliči, našimi voliči doufám stále, tak zda bude podporovat jinou formu vlády, a tak dále. To si myslím, že ani není na stole to si troufám tvrdit, že jsme ji panu Foldynovi vyčetli, že to nebylo ani na pořadu dne. Ale my jsme principiálně chtěli hájit to, že Jaroslav Foldyna je jedním z názorových mluvčí jedním, řekněme, z lidí dlouhodobých sociálních demokratů, kteří se možná někdy vyjadřuji příliš ostřeji. Ale prostě u nás na severu lidé žijí trošku v jiných podmínkách než v Praze a často mají pocit, že je jako sociální demokraté opouštíme, že nehájíme zájmy pracujících lidí a lidí, kteří se snaží budovat svoje rodiny, zůstat v tom kraji, překlenout ty řadu těch sociálních problémů, kde vznikají. Takže my jsme projevili tímto prohlášením tímto usnesením podporu Jaroslavu Foldynovi jako člověku, který obhajuje principy sociálně demokratické politiky a tato pluralita v rámci naší strany by měla být zachována se.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
/nesrozumitelné/ Pane předsedo Andrte oddělit to, že skutečně Jaroslav Foldyna řekl, že by podpořil vládu bez sociální demokracie. Říkali, že to nebylo jen kvůli tomu, že to byla jakási drobníčka, jak jsem pochopil.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Tento jeho výrok se nám hrubě nelíbil, protože vůbec nebyl odkonzultován. V rámci kraje nesdílíme tento jeho postoj, ale na druhou stranu, my ho musíme a chceme hájit jako člověka, který možná někdy příliš syrovým a tvrdým způsobem pojmenovává věci, tak jak jsou, jak to cítí lidé, když jdou po šichtě hospody na pivo a takhle se baví mezi sebou a mají pocit, že je na něj sociální demokracie zapomněl.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Máme tady na telefonu dalšího předsedu krajského výkonného výboru sociální demokracie Robin Povšík, šéf středočeské sociální demokracie shodou okolností domovské organizace předsedy Hamáčka. Dobrý večer přej,u pane Pobšíku. Ztotožnil byste s tím skutečně, že ano, je to jeden významný prohřešek Jaroslava Foldyny třeba kupříkladu ten, že jenom rozhovoru řekl, že by podpořil, případně vládu sociální demokracie, ale neměl být ze strany vyloučen. Je to vůbec důležitá debata, která teď sociální demokracii vede.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Si hlavně myslím, že to vůbec není důležitá debata a že máme debatovat o úplně jiných věcech. Ale prostě pravda, že panu Jaroslavu Foldynovi už nerozumí téměř nikdo já slyším celé roky od pana Foldyny, jak říká třeba potřeba prosazovat, například zákon o zálohovaném výživném, že je to tam na severu, což oni kolegové ze severní části Čech velmi rádi zdůrazňují, že tam žijí těžkých složitých podmínkách, velký problém. A zároveň jsou v posledních týdnech slyším, jak hrozně kritizuje pan Foldyna paní ministryní Maláčovou, že zapomínáme lidi práce, že zapomíná na ty pravé sociálnědemokratické hodnoty já si myslím, že nikdy zákon o zálohovaném výživném nebyl tak daleko, jako je za ministryně Maláčové. Slyšíme o tom, že zapomínáme na lidi práce a byla to právě sociální demokracie pod vedením Jana Hamáčka, která vybojovala řešení takzvané karenční doby, to je to proplácení prvních tří dnů nemoci a já jsem taky města, které dá se říci, převážně dělnické. Já jsem v Mladé Boleslavi a já vím, že pro celou řadu lidí ze Škodovky z navazujícího sektor Automotive toto téma bylo velmi důležité a ten, kdo to prosadil byla právě sociální demokracie. Takže já se přiznám, že kolegům nerozumím a do jisté míry mě vlastně velmi mrzí, že dneska mám tento mediální výstup a tento vstup, protože je zcela zbytečný, protože my opět velmi hloupě, a já tady použil tento silný výraz, velmi hloupě řešíme svoje vnitřní problémy, svoje vnitřní rozpory navenek.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Jak se vám poslouchají slova pana Povšíka pane předsedo Andrte. Skutečně je sociální demokracie ve vládě tak neúspěšná, aby to stálo za odchod kupříkladu z kabinetu. Jak by měl vypadat optimální role ČSSD, o které vy hovoříte v tom svém prohlášení.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Já určitě na jednu misku vah mohu dát ty prosazené úspěchy které, ale ve výsledku tím, že je zároveň se k nim přihlásil Andrej Babiš s hnutím ANO, tak běžná veřejnost vnímá, že to je zásluha právě hnutí ANO a pana premiéra. Takže my nedostatečně dokážeme prodat výsledky své práce. A třeba řeknu, konkrétně ve chvíli, kdy jsme bojovali o 2 miliardy ze státního rozpočtu pro letošní rok na dofinancování sociálních služeb, tak jsme se spokojili s kompromisem, že se dala jenom miliarda a přislíbila jakási imaginární miliard 1 a půl miliardy evropských peněz.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Možná budou další peníze pokud ministryně Maláčová vyjedná. Dnes se to nepodařilo.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Ale to není pro letošní rok a je otázka jestli vůbec budou v tom rozpočtu na další rok garantovány. Zatím vstoupit hodinového jednání nic takového nevyplynulo. Já si troufám tvrdit, že kdyby to bylo ministerstvo vedené někým z nominantů nebo členů hnutí ANO, tak ty 2 miliardy v té chvíli nebyl problém. Ale jsou mnohem zásadnější témata vemte si, že téma, které už není příjemné panu premiérovi Babišovi, jako je třeba prosazení sektorové daně, protože chceme bavit o příjmech, chceme vyrovnávat ty šílené rozdíly, které jsou ve společnosti, kde se kumuluje velký kapitál a pak se rozšiřují poměrně rozsáhlé celé rodiny padají nebo jsou blízko chudoby. Když se ta společnost dneska má relativně dobře, co se stane za rok, za 2 až ta avizovaná krize, jestli opravdu přijde, tak si myslím, že lidi na to budou koukat úplně z jiné perspektivy. Takže prosadit třeba sektorovou daň, o tom nechce Andrej Babiš ani slyšet ale my jsme to měli v programu, chtěli jsme tím chovat zodpovědně, vyřešit přímou stránku rozpočtu, ale to nám není umožňováno.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo, Povšíku není přece jenom na tom zrno pravdy? Když Andrej Babiš hovoří o zvyšování platů, zvyšování důchodů kupříkladu tak většinou hovoří o úspěších vlády, o úspěších vlády hnutí ANO. Nehraje tady skutečně ČSSD jakési druhé housle. Možná svoji vinu? Nedostatečnou propagací svých úspěchů.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Tak já myslím, že v tom závěru jste to řekl. Začínám být jako dost alergický na to sociální demokraté se neustále stěžují na to, že něco neumíme prodávat, tak ať se pan kolega snaží, ať chodí všude do médií ať říká, jak jsme úspěšní, a říká jsme úspěšní sociální oblasti. Zatím od kolegů ze severu, což je jenom účelovou kritiku Ministerstva práce, naší místopředsedkyně sociální demokracie, naší ministryně sociální demokracie, ale i mnohých dalších bez stydí za to za to co slyším od jiného sociálního demokrata, co říkám na naše kolegy, na naše reprezentanty ve vedení strany nebo ve vládě. To je přece úplně to úplně šílené a já si myslím, že jestli nás zasazují představitelé ostatních stran nebo fanoušci a příznivci ostatních stran se musí říkat, že jsme v té sociální demokracii definitivně zbláznili. Co se týká té propagace, ano je to samozřejmě určitá vůle sociální demokracie na druhou stranu my, když jsme se po sjezdu, který se konal v letošním roce, přestali mezi sebou dohadovat, respektive tak trošku už před sjezdem. Sjezd nám mám pocit docela dobře povedl a začali jsme opravdu se orientovat na prosazování sociálnědemokratických témat v této vládě. Jen tak mimochodem je docela dobré zmínit, že právě to navýšení důchodů, jen tak mimochodem včera i pan poslanec Juchelka za hnutí ANO přiznal, že bez sociální demokracie, by k tak razantnímu navýšení důchodů nedošlo tak prostě pojďme se orientovat na propagaci těchto věcí a nezastiňujme to nějakými vnitřními spory. Když jsme se orientovali na program, na prosazování našeho programu, tak jsme začali být úspěšnější. Jakmile jsme začali řešit vnitřní spory, tak okamžitě samozřejmě jsme začali ztrácet podporu veřejnosti. Uvědomme si, že jsme minoritní, menší, koaliční strana a že samozřejmě nemůžeme myslet, že všechno co budeme prosazovat a co budeme chtít, tak se nám podaří. A já za sebe musím říci, že jsem mimořádně spokojen s tím volebním výsledkem nebo nejsem schopen volebním výsledkem, ale přitom jakýsi měli volební výsledek nějak, kolik máme poslanců, tak to všechno se nám v této vládě podařilo prosadit, buď již v rámci legislativního procesu nebo v programovém prohlášení na těch věcech se pracuje.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Andrte, možná jenom v krátkosti, když říkáte co všechno sociální demokracie dělá špatně. Voláte po tom, aby bylo třeba zvoleno nové vedení, kdo by to dělá lépe podle vás než Hamáček a teď zvolené vedení.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
To určitě výzva směrem do členské základny, protože potenciální nový lídr by měl sám v sobě toto vnímat, že může tu stranu vyvést z této krize, do které nás dostali kolegové, kteří opravdu a takhle to čtou naši členové, naši bývalí voliči a někteří stávající kteří, tedy na to, co se to smrsklo v posledních měsících, kdy tady bojujeme o jedno jméno a umíme ty jiné argumenty, tak v podstatě oni jsou přesvědčeni, že jsme se zaprodali několika málo placených, dobře placeným funkcím, na které jsme dosadili řadu bývalých nebo současných mladých sociálních demokratů. A ta tradiční členská základna nás postupně opouští, ale je otázka, jestli s touto strategií a s tímto obklopením se lidí kteří žijí vlastně neprošli se tím procesem od spoda tak, jestli na nich můžeme stavět i do budoucna.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Říká Jaroslav Foldyna, slýcháme to Ústí často. Ta debata bude pokračovat určitě na pátečním předsednictvu budeme zvědaví, jak to dopadne, ale nutno dodat, že tato debata se také odehrává na platformě obsazení Ministerstva kultury, přičemž už teď se objevují spekulace, kdo by se mohl stát dalším kandidátem právě do tohoto křesla. Už Michal Šmarda včera zmínil sociální demokratku Kateřina Kalistovou, ta na ministerstvu už působí, a to coby náměstkyně pro řízení sekce živého umění, přičemž během celé své kariéry tak zažila ministry za lidovce, socialisty, za hnutí ANO. Paní Kalistová má zkušenosti fungování médií 5 let vedla radu pro rozhlasové televizní vysílání, no a kromě toho zastával různé funkce sociální demokracii, přičemž v roce 2006 se neúspěšně ucházela o post místopředsedkyně. Ale je to také další jméno, které se zmiňuje v médiích, a to je poslanec Jan Birke. Ten s resortem kultury pravda, velké zkušenosti nemá. V současné době dělá starostu Náchoda a stranickým expertem pro oblast dopravy. Ovšem v jeho prospěch by teoreticky mohl hrát dlouholeté působení ve vedení ČSSD. V prosinci pravda, sice rezignoval funkci místopředsedy, ale doposud vede krajskou pobočku v Královéhradeckém kraji. A je to ještě jedna velká deviza, a to ta, že Jan Birke se těší přízni prezidenta Miloše Zemana. Usiluje také dobré vztahy s Čínou, je místopředsedou Česko čínské komory vzájemné spolupráce. Ale k tomu všemu ještě před závorku je potřeba vytknout, že ani jedno z těchto jmen nebylo oznámeno oficiálně, natož potvrzeno jedná se jenom jakousi zákulisní šeptandu, ale přesto mi to nedá zeptat se Robina Povšíka, zda některé z těch jmen vnímá jako pravděpodobnější než jiné.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Já se osobně domnívám, že to nebude ani jeden z těch, které jste jmenoval.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
To se domníváte, protože to jméno znáte pane Povšíku? To, které to bude.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Neznám to jméno ale, ale do domnívám se, že to je tak.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Proč?

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Prostě se domnívám, že tomu tak bude. Nechci to dál rozebírat je to věc pana předsedy sociální demokracie.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ta jména, která jsme vyslovili jako jakousi šeptandu, tak podle vás jsou nevhodná. Byť každý má samozřejmě své kladné stránky, co se týče možného působení na Ministerstvu kultury.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Já jsem neřekl, že to jméno je nevhodné, že jediný z těch lidí je nevhodný. Já jsem pouze řekl, že se nedomnívám, že ti lidé, které vy jste označil.. Tak že tito lidé budou konečné fázi těmi, kteří by mohli být nominováni na pozici ministra kultury České republiky za sociální demokracii.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Andrte, vnímáte to podobně.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Já si netroufám hodnotit jakékoliv jméno. Mně přijde jenom trochu smutné, že když tady máme skvělou náměstkyni na Ministerstvu kultury, proč se s tím jménem jejím nevyšlo právě před těmi třemi měsíci.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak ono se tehdy říkalo, že paní Kalistová o tu funkci nestojí před třeba měsíci /nesrozumitelné/

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Ale prostě mluvit o dalších dokonce poslancích v tudle chvíli tak mi to opět připomíná, že se tady opět handluje s nějakou podporou, s nějakými funkcemi tak, aby se možná někomu zavřela ústa. Takhle se spekulovalo právě panu místopředsedovi Šmardovi, že mu to bylo nabídnuto právě proto, že byl tím dřívějším kritikem. A mohl bych takhle spekulovat já můžu si mě mrzí to, že jsme se dostali vůbec toho, že to tady veřejně musíme obhajovat a zkoumat a hledat si mezi námi sociální demokrat, který může vést Ministerstvo kultury. Toho jsme se mohli vystříhat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
No tak dobrá tak jeden z diváků, který se podepsal jako Bibi, tak se ptá, jaký váš názor na osobnost jakéhokoliv ministra. Jaky měl vypadat by to být člověk, který má k danému resortu blízko něco o něm ví, anebo třeba zasloužilý straník, který má k ruce x poradců? Pane předsedo Povšíku, co vy na to.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Tak existují různé různé modely samozřejmě to co teďko zase bylo uvedeno tak je trošku zjednodušeno. Bylo to zjednodušeno do formy, že jakoby může být nějaká politická figurka, kterou budou řídit ministerstvo odborní poradci, anebo že to má být sám velice erudovaný člověk. Já si myslím, že vláda politický orgán je to prostě věc výsostně politická. V první řadě by to měl ten, kdo bude v čele jakéhokoliv resortu, jakéhokoliv ministerstva má být primárně primárně politik. Když se podíváte, například Velké Británie, což je určitě země s obrovskou tradicí a mimořádně vyspělá země, tak tam ministři přecházejí nebo procházejí různými resorty podle toho, jaký oni zrovna zastávají význam v té straně, která je tam nominuje. A když to přeženu tak začínají na nějakém ministerstvu, které se zabývá úplně okrajovými záležitostmi a mohou potom skončit jako ministři financí nebo ministři vnitra prostě na klíčových resortech.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ale popravdě řečeno, pan Povšíku nezáleží teď spíš na tom, jak to vnímá prezident republiky? Není tak teď nastavená realita.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Já jsem přesvědčen, že pan předseda Hamáček v tomto chvíli moc dobře ví co dělá. Chci se velice ohradit proti tomu co řekl pan kolega Andrt, abych si hrozně rád přál říkat bývalý kolega, protože když slyším to co tady je schopen říkat do České televize a do médií, si myslím že, aby měl rychle opustit sociální demokracie.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Já poprosím pane prosím, nechte na zítra stranickou platformu /nesrozumitelné/.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Jako já se omlouvám ale mně se velmi nelíbí, když tady člen sociální demokracie, kolega předseda kraje hovoří o tom, že se tady děli nějaké politické politické handly, že se někomu funkcemi ministrů zavírají ústa a tak dál. To je něco proti čemu jsem se razantně ohradit. Velmi se mi to nelíbí, velmi těžko se mi to poslouchá, protože to není žádná pravda. Já vím, že pan předseda Hamáček se tímto tématem v tuhletu chvíli velmi intenzivně zabývá a já věřím že, že opravdu ve velice krátké době představí mimořádně kvalitního kandidáta na funkci.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Povšíku nevypadá, tak to zkrátka politika, že občas zkrátka dostane ministerské křeslo někdo, kdo pochází z regionu, odkud někdo potřebuje podporu nebo třeba dostane ministerské křeslo někdo, na koho bude pozitivně reagovat hlava státu, jehož rukou je jmenování nebo nejmenování. Minimálně to vypadá, že značná část politické reprezentace, tak to toleruje.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Politika je různá. Politika samozřejmě hlavně o jednání. Politika je o tom, že se lidé mají spolu domlouvat a prosazovat to nejlepší co lze v rámci možností, které mají.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Říká Robin Povšík předseda středočeských sociálních demokratů. Díky moc, že se na nás udělal čas pane předsedo, na shledanou.

Robin POVŠÍK, předseda středočeské organizace strany /ČSSD/
--------------------
Já moc děkuji za pozvání, hezký večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Miroslav Andrt, předseda ústeckých sociálních demokratů, ten ve studiu stále ještě zůstává a ty parametry ministra kultury zajímají mě. Je důležité, jak toho či onoho vnímá tedy prezident republiky nebo ne.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
A jenom dovolte mi jednu větu. Je teda zvláštní že mě k odchodu ze strany nebo vyloučení vyzývá pan předseda středočeské organizace, který je zároveň politickým náměstkem na Ministerstvu práce sociálních věcí, tolik vše. K tomu co, co je ta původní otázka pisatel nebo pisatelé.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Zmizela ale původně zněla, jaký je váš názor na osobnost jakéhokoliv ministra. Jaké parametry by měl splňovat já jsem těm parametrům, dodal ještě vztah s prezidentem republiky, zda to teď je důležité měl by to předseda Hamáček zvažovat.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Bohužel pro sociální demokracii ten poslední aspekt je dneska důležitý, a to jenom dokládá to, že naše strana se nerozhoduje sebevědomě tak, aby si stála za svými nominanty.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ona se rozhodla sebevědomě a k ničemu jí to nebylo.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Přesně tak se to pojmenoval a to si myslím, že nám nedává dobrý obrázek o nás. Jinak obecně z mé zkušenosti by to měl být určitě člověk, který má kombinaci obojího. Má zkušenosti. Mrzí mi trochu že, že pan místopředseda Šmarda zpochybnil to, že nemá nějaký mandát lidí, naopak je komunální politik, určitě se věnoval regionální politice. To je pro mě důkaz toho, že když někdo roste odspodu, tak má řadu věcných zkušeností a má řadu manažerských kompetencí. Takže ideálně ještě ministrem někdo, kdo má zkušenosti s řízením nějakého kolektivu lidí nějaké.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Třeba města Náchoda jako pan Birke.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
To jste si doplnil vy.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pan Birke splňuje parametry, o kterých hovoříte.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Tak to se ptejme na další ministry a berme jednoho po druhém, kdo čím prošel a jaké organizace.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Já předpokládám, že se o tom budete bavit na předsednictvu a třeba takováhle otázka.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Třeba se vůbec bavit nebudeme, protože pan předseda Hamáček řekl, že nějaké jméno vygeneruje už ve čtvrtek. To jednání máme v pátek, takže v podstatě vyloučil jakoukoliv debatu o tom jménu ale jenom, abych dořekl tu ideu. Takže ta druhá rovina nějakým způsobem ta věcná, to znamená, že ten člověk by měl mít k tomu, k té oblasti nějaký vztah, ať už vzděláním, ať už svými dosavadními zkušenostmi, tak je to vždycky lepší. Protože mnohem lépe rozumí té instituci, té organizaci, těm tématům, které se v ní řeší. Takže když je to kombinace obojího, to je pro mě ideální stav.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tuhle chvíli bylo by lepší to jméno předem konzultovat ještě s prezidentem republiky?

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
To se neptejte mě, já to jméno nedávám na stůl.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Dobrá tak další reakce teď na současnou situaci, ale i na možné jméno kandidáta přicházely nejenom od námi pozvaných sociálních demokratů, ale i dalších pražských členů sociální demokracie. Pojďme si poslechnou třeba reprezentanty Zlína nebo Pardubic.

reportérka
--------------------
Lubomír Vaculín předseda zlínské krajské organizace strany.

Lubomír VACULÍN, předseda zlínské ČSSD
--------------------
Nemyslím si, že je potřeba pouštět v této chvíli nějaká jména do éteru.

reportérka
--------------------
Petr Větrovský ,místopředseda středočeské organizace ČSSD.

Petr VĚTROVSKÝ, místopředseda středočeské krajské organizace strany ČSSD
--------------------
Netroufám si to říct. Je to v gesci našeho předsedy. Věřím, že vybere dobrého kandidáta.

reportérka
--------------------
Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
--------------------
Michalu Šmardovi děkuji za to, že pomohl odblokovat situaci i za cenu osobní oběti. Ústava je bohužel za prezidentství Miloše Zemana ohýbána jako nikdy a smutné je, že premiér ani parlament tomu není ochoten zabránit.

reportérka
--------------------
Leoš Malina, předseda pardubického okresního výboru.

Lubomír VACULÍN, předseda zlínské ČSSD
--------------------
Ať tam bude kdokoliv, nemyslím si že to pomůže zvýšit preference sociální demokracie. Voliči nás považují za kašpary. Je mi z toho upřímně smutno.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Říkají někteří sociální demokraté. Nás teď ale bude zajímat také názor dalších stran Jaroslav Bžoch, poslanec hnutí ANO teď s námi ve studiu, vítejte pane poslanče, dobrý večer. Je vláda zachráněna tím co včera udělal Michal Šmarda.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Tak já v to pevně doufám a věřím, že vláda bude pokračovat, tak jak teďka nastavená, protože dělá kus dobré práce bylo by škoda končit.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Nehrozí teď něco podobného jako se stalo před pár dny, že sociální demokracie přijde s nějakým nominantem a premiér Babiš třeba řekne, že takovým člověkem nebude sedět ve vládě.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
No já si myslím, že to nehrozí u pana premiéra, protože pan premiér to ani neříkal pana Šmardy, řekl to až po několika vystoupeních kdy vládu pouze kritizoval. Ale to, co řekne pan prezident říct nemůžu, protože to jméno neznáme.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Rozumím, myslíte si že Michal Šmarda skutečně byl tak špatným kandidátem, že kvůli tomu jeden čas to vypadalo, že vaše vláda padne.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Já nemůžu hodnotit. Pana Šmardu osobně neznám a takže jsem neřešil, a to jestli na to předpoklady pro to ministerstvo má. A nicméně tam spíš to, proč není, anebo proč se dostala takhle daleko, tak to byla nevole pana prezidenta, respektive on s ním měl ten problém. Následně to vygradovalo až to, že pan premiér po všech jeho vystoupení vlastně na nás kritizoval vládu společnou. Říkal, že od začátku neměli ČSSD vstoupit do vlády, tak už došla trpělivost a pan premiér řekl, že tím nechci být vládě, protože pokud něco kritizuje tak nevidím důvod, proč bych měl být.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Dobrá, jak se vám tedy prožívala ta situace, kdy vláda byla závislá jenom názoru prezidenta republiky, který podle Ústavy vlastně nemá s vládou mnoho společného na rozdíl premiéra.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Já bych neřekl že, že jsme byli závislí na na tom, co si myslí pan prezident.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Před malou chvílí to vypadalo, že jste to řekl pane Bžochu.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Pan prezident samozřejmě /nesrozumitelné/ pana Šmardu. S panem Šmardo mě problém a žádal ČSSD by navrhl jiného kandidáta. A samozřejmě pro nás to byla taky nepříjemná situace, protože i na můj vkus už jenom odvolání pana ministra Staňka trvalo dlouho. A teď jsme ve fázi, kdy ještě nemám jmenovaného nového ministra, ale s tím jsme nemohli úplně nic udělat, protože si myslí, že pan premiér udělal vše co bylo potřeba. Za prezidentem se snažil dojednávat a dopadlo, tak jak to dopadlo. Pan Šmarda se té kandidatury vzdal a tím si myslím, že tu situaci odblokovali.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Někdo by řekl, že pár přece jenom zbraní premiér v ruce má. Má v rukou zbraň, která jsme státní rozpočet, kapitola Kancelář prezidenta republiky, má k dispozici kompetenční stížnost, má k dispozici ústavní žalobu, kterou byste vy jako poslanci hnutí ANO třeba mohli podpořit na jeho pokyn. Uvažoval jste o tom někdy?

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Já jsem neuvažoval v tomto případě, protože já osobně si myslím, že pokud my bysme nebo pokud premiér by postupoval tím, že by dával kompetenční žalobu na pana prezidenta, tak tuhle chvíli ještě pan pan Staněk pořád ministrem a čekali bysme to co řekne Ústavní soud. To se naštěstí pomocí nestalo a pan Staněk byl odvolán k 31. 7. a dnes čekáme na to, že bude jmenován nový ministr, takže já si nemyslím, že by to mělo, podle mě postupoval premiér dobře, že se snažil to vést dialog. A nepřistupoval hnedka k takovým věcem, jako je žaloba.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže vám osobně se ulevilo, že sociální demokraté zůstávají ve vládě.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Ano.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Že ta vláda bude pokračovat tímto způsobem, včetně toho, jak se třeba vyjednává o rozpočtu. Pořád stojí za to, i když ta debata, zdá se není jednoduchá někdy.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Tak debata o rozpočtu nebude asi nikdy jednoduchá, ale já se pořád myslím, že ta vláda také dneska stojí, tak funguje dobře. Samozřejmě tam jsou je to koalice pořád máme spousty mých názorů, nás je 78 poslanců s hnutím ANO. Také máme jiné názory, než když se shodneme, ale ta vláda teďka, tak si myslím, že udělá kus dobré práce. Samozřejmě tyhle kaňky, kde se dostáváme do nějakých, v uvozovkách krizí, já to jako krizi nevidím osobně, tak samozřejmě škodí, protože pak se bavíme o ničem jiném než o tom co kde, jak bude řešíme neustále dokola. A ta vláda dneska funguje si myslím, že funguje dobře a měla by pokračovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Říkáte, že 78 poslanců má různé názory. Ta debata na poslaneckém klubu, směřovala někdy tím směrem nechme sociální demokraty sociálními demokraty vládneme s těmi poslanci, kteří se nám nabízejí mimo sociální demokracii.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Nikdy jsme to neřešili na poslaneckém klubu, poslední poslanecký klub, tak tam bylo jasně. Tam jsme se jasně shodli na tom, že pro nás prioritní, abysme udělali a dovládli s ČSSD, tak jak to na stranu,.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže nebylo pohodlnější vládnou třeba v jednobarevné vládě, kterou by tu ten, tu onen poslanec podporoval, podle vás.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
No já si to nedokážu představit, protože tu ten onen či tamten nevím, kdo by to byl a moc.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Jaroslav Foldyna slyšeli jsme to třeba.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
No ale Jaroslav Foldyna by byl málo na to, aby ta vláda mohla fungovat. když nepřihlédnou k ostatním stranám, které by to, v uvozovkách mohli podpořit. A tam si myslím, že bysme taky narazili.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Komunisté, Jaroslav Foldyna, možná Antonín Staněk o tom se také pravda, na úrovni spekulací hovořilo v médiích. Komunisté a přeběhlíci z SPD to je 100.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Tak to pořád málo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
No tak dobrá tak třeba nějaký sociální demokrat nebo SPD jako celek.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Já si myslím, že vlády už ta historie ukázala, že vlády, které fungovaly na přeběhlících nikdy nikam nic nedotáhli. A skončili také skončily. Takže pokud vláda bude takhle ČSSD bude pokračovat v té vládě bude stabilní, tak samozřejmě dobře pro nás a pro celou Českou republiku.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
A vy nemáte pocit, že by mohla tato vláda padnout třeba na státním rozpočtu, když jsme dnes viděli pětihodinové jednání o Ministerstvo práce a sociálních věcí 20 miliard, které ministryně Maláčová požadovala tak už předem bylo ze strany hnutí ANO odmítáno. Není to velký problém.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
No samozřejmě pro mě já si myslím, že dojde k nějakému kompromisu, protože politika v ní všemožného. Kompromis tam nějaký bude, ale já věřím tomu, že se paní ministryně Šilerová s paní ministryní Maláčovou nějakým způsobem dohodnou a že tak ohrožen nebude. Protože sociální demokraté musí uvědomovat, co za tu dobu v té vládě se podařilo jejich programu a co jsme společně udělali, takže já si myslím, že by to neměl být ten bod, kdyby se ta vláda měla lámat a věřím tomu, že se dohodnou mezi sebou.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane předsedo Andrte, myslíte si totéž? Rozpočet Ministerstva práce jako problém, kdyby měla možná převážit uvědomění sociálních demokratů, že přesto všechno to stojí za to, i přes odmítání nárok sociální demokracie peníze na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Tak já jsem hlavně takovým určitým znepokojením sledoval ty vyjednávání i u těch předchozích resortů, které již proběhly, kde tam naši ministři šli s nějakými požadavky a někteří se vrátili oproti tomu požadavku poměrně malým balíčkem a tvářili se spokojeni, tak si myslím, že tam něco špatně v té oblasti.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Myslíte ministra zahraničí, kupříkladu.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Třeba. Ale v té oblasti sociálních věcí samozřejmě ono to rozvrstvit do toho co jaká opatření chceme financovat. Mluvil jsem tu dnes o sociálních službách tam vidíme jednoznačnou prioritu a troufám si tvrdit, že sociální služby jsou z hlediska státního rozpočtu dlouhodobě podfinancované a některé kraje speciálně náš společný kraj Ústecký s tím má dlouhodobě opravdu problém s ohledem na ty problémy, kterým tam čelí a co všechno je tam koncentrováno. A pak jsou třeba otázky, kdy se otevřelo téma zvedat životní minimum a to třeba je téma, které určitě, tak jak to bylo pojmenováno, je potřeba řešit podmínky bydlení seniorů, to jednoznačně, ale vůbec nám třeba nelíbí, proč by se třeba měly zvedat sociální dávky v době, kdy je prakticky nasycený trh práce a sklouzlo by to k tomu, že by opět lidi byli demotivováni legálně pracovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Rozumím tomu dobře, abychom to možná zjednodušili, na tu otázku sociálního bydlení plus třeba to, co požaduje ministryně Maláčová na sociální práci nebo nové IT systémy na ministerstvu, tak těch 20 miliard, je to něco, z čeho by se ustupovat nemělo?

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
No nevím, jestli je to přesně 20 miliardách. Dneska lítalo éterem číslo něco kolem 13 miliard, takže to předpokládám, že paní ministryně to má velmi důkladně podloženo argumenty pro to vyjednávání, ale tohle vnímám, že to je naše bytostná oblast, kde bysme rozhodně neměli slevovat ani o píď.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak vnímáte tak pane Bžochu, že skutečně ta vláda zachráněna je, když slyšíte argumenty sociálních demokratů.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Tak já pořád beru to, že jsme na začátku těch jednání o rozpočtu, takže těžko dneska hodnotit, jestli ta vláda bude tak pokračovat nebo jestli ten zlom kvůli rozpočtu nějaký nastane. Já pevně věřím v to, že po tom, co jsem všechno tady už zmínil, že ta vláda pokračovat bude. A i co se týče rozpočtu, samozřejmě sociální demokrati si musí být vědomi toho, že ten rozpočet nejde nafouknout a nejde jít do minusu jenom kvůli tomu, že jsme dneska přišli na to, že nám někde chybí peníze. A já můžu souhlasit i s tím, co říká pan Andrt, že ta sociální oblast je důležitá. Samozřejmě jsme ze stejného kraje. Já ty problémy v tom Ústeckém kraji také vnímám. Ale nejde přijít jenom s tím, že my chceme tolik a tolik bez toho, aniž bysme věděli, kde ty peníze vezmeme. A to, že už tady byla zmíněná, já jsem vás poslouchal předtím, například sektorová daň, tak ta byla mrtvá ještě předtím, než s tím kdokoliv přišel, protože už v minulé vládě jsme odmítali, že takovéhle mimořádné zdanění prostě nechceme. Tak jako.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Jaký je rozdíl mezi sektorovou daní a fondem, kam by měly ty které organizace, teď konkrétně banky, přispívat? To je totiž totiž argument premiéra, že sektorovou daň nikoliv, ale tento fond proč ne.

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
Tak bude to otázka na co se ty peníze budou používat a jakým způsobem ten fond bude fungovat. Ale nebude to přímá nějaká daň uvalená na pouze banky. Takže já v tom ten rozdíl samozřejmě vidím. Samozřejmě to bude stát nějaké peníze i ten sektor, ale nebude to takové, že jim nařídíme nějakou daň a tím bysme měli lepit nějaké díry v rozpočtu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
No tak slyšeli jsme od sociálních demokratů, že to je přeci jeden z jejich klíčových programových bodů teď, co se týče jednání o rozpočtu. Je to něco, na čem by ta vláda stála nebo ne?

Jaroslav BŽOCH, poslanec /ANO/
--------------------
My máme taky nějaké programové priority, takže si myslím, že by vláda měla vycházet hlavně z toho programového prohlášení. Tam si myslím, že jsme si to jasně na začátku dali, co jsou ty, například karenční dobu, kterou jsme samozřejmě sociální demokracii podpořili a nechali jsme to samozřejmě projít, jak jsme slíbili, takže tam by měli všichni vědět, kde jsou ty hranice. Tak uvidíme, kde jsou ty hranice prakticky v jednání mezi Ministerstvy financí a práce a sociálních věcí, budou pokračovat. S námi teď ve studiu Jaroslav Bžoch z hnutí ANO a předseda ústecké Sociální demokracie Miroslav Andrt. Pánové mockrát díky za návštěvu ve studiu, mějte se hezky. Na shledanou.

Miroslav ANDRT, předseda organizace v Ústeckém kraji /ČSSD/
--------------------
Krásnou dobrou noc.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ale teď ještě jednou připomenutí hlavních výroků premiéra Andreje Babiše po schůzce s prezidentem republiky. Připomeňme hlavní témata rozpočet a situace na Ministerstvu kultury.

Andrej BABIŠ, premiér ČR a předseda hnutí /ANO/
--------------------
Já myslím, že ta situace je jasná i pan předseda Hamáček se vyjádřil, že teda Sociální demokracie, respektive on, má ten mandát a navrhne nového kandidáta. Pokud jsem to dobře zaznamenal, já jsem s nimi taky mluvil, tak to bude dřív než v pátek, kdy má zasednout, myslím, grémium Sociální demokracie, takže samozřejmě je to teďka na panu předsedovi Hamáčkovi kdy s tím přijde, ale určitě si myslím, že všichni chceme tento problém už konečně mít za sebou a já jsem i požádal pana prezidenta jakmile to nastane, aby bylo potom možné nějakým způsobem rychle tento problém dořešit a aby ta vláda byla kompletní, aby mohla teda fungovat. Samozřejmě ona funguje a nicméně tato věc vlastně zastínila ty podstatně důležitější věci jako je hlavně rozpočet. Já jsem se včera večer s paní ministryní Schillerovou domluvil jednak na tom, že svoláme tripartitu na 9. září po vládě ohledně vyjednávání o platech. A zadruhé, že 16. září na vládě budeme projednávat rozpočet a pozval jsem pana prezidenta, který potvrdil svou účast a 16. září na vládě bude přítomen ohledně projednávání rozpočtu na příští rok.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
To všechno kabinet Andreje Babiše čeká poté, co zdá se se přestal rozpadat kvůli jménu ministra kultury. Zda se toho skutečně dočká o tom bude debata právě teď. S námi ve studiu šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský, vítejte Roberte. Dobrý večer.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Dobrý večer. Děkuju za pozvání.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Díky moc, že jste ho přijal. A v Olomouci nás poslouchá politolog z Vysoké školy CEVRO Institut Petr Sokol, vítejte. Dobrý večer.

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Dobrý večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Divák Harpagon ptá se nebo možná i spíš konstatuje, je moc dobře, že jediný problém v České republice je post ministra kultury. Tak teď už to vypadá, že čeští politici nemají vůbec žádný problém Roberte. Mají nebo ne?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já si myslím, že těch problémů mají celou řadu, ale je pravda, že v posledních dvou nebo třech měsících to vypadalo, jako kdyby byl post ministra kultury tím hlavním problémem. Dokonce bych řekl, že se to některým politikům docela hodilo, že byla pozornost upřena právě na tady tu debatu o obsazení Ministerstva kultury. Ale řekl bych, že to není jediný problém České republiky.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže to byla jenom jakási pokrývka, která měla zakrýt jiné problémy, pochopil jsem vás dobře?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
To si nemyslím, že by to bylo primárně vyvolané jako pokrývka. Ale myslím si, že politikům, kteří mají jiné problémy, například pan předseda vlády, tak se velmi hodilo, že se celé prázdniny nedebatovalo o jeho osobních problémech, ale o ministrovi kultury.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane Sokole, byl to důležitý problém a anebo nebyl? Řeklo nám to něco nového o tom, jak funguje česká politika, jak funguje vláda? Změnila se nějak vláda po těch třech měsících debat o tom, kdo bude sedět na ministerstvu, které pravda významem asi nedosahuje úplně prvních příček?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Určitě kultura tradičně v jakékoliv vládě není považována za klíčový resort nebo za ten silový resort, řekneme-li to takhle, ale na druhou stranu se tady ukázalo, že vlastně česká kultura, ten resort, se stala jenom vlastně figurkou, se kterou se táhlo v boji mocnějších hráčů a určitě se česká politika někam za těch několik už dnes měsíců musíme říct posunula, a to tedy směrem k dalšímu posilování prezidentského úřadu, protože jestli se někdo z toho stávajícího stavu jakési nevýhry všech může nejvíce radovat, tak je to určitě prezident Zeman, protože ten vlastně neslevil téměř z ničeho.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Skutečně teď tedy můžeme vnímat prezidentský úřad jako silnější? Ústava ta má pořád stejné znění. I 31. května, když rezignoval pan Staněk i teď na konci srpna.

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
To určitě, to znění té ústavě je stejné, ale tu ústavní praxi tvoří také jakási pravidla ústavní, která se tady posunula k tomu, že prezident, už se každý další, kdo bude v téhleté funkci, bude moct odvolávat na to, že už jsme to tady zažili několik měsíců se blokovalo odvolání ministra, potom se zablokoval kandidát, to není standardní parlamentní režim, to si prezidenti v takovém režimu dovolit většinou nemohou. A naše ústava to nepřipouští explicitně, pouze nějakým jako velmi širokým výkladem, který dělají právníci Pražského hradu. A ten se teď stal praxí. To znamená, určitě k tomu posunu došlo v té praxi, i když ústava zůstává stejná. Ale ústava je vždycky napsaná obecně a některé věci se potom až používáním těch ustanovení vlastně posunou k nějakému novému stavu. A to se teď bohužel pro všechny ostatní v té ústavní soustavě s výjimkou prezidenta stalo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Roberte, je teď silnější prezident Zeman?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Je silnější a na druhé straně je také vidět, že slabší je naopak premiér.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
To jsem se chtěl zeptat, jestli to jde ruku v ruce, jestli to jsou spojené nádoby.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Jsou to spojené nádoby, protože kdyby byla premiérova pozice silná a nepotřeboval nebo neměl vidinu, že někdy možná bude potřebovat prezidentovu pomoc, v podobě třeba abolice nebo nějaké milosti, tak by mohl být, řekněme, daleko tvrdším hráčem. Ale pozice našeho předsedy vlády je taková jaká je a Miloš Zeman toho umí náramně dobře využívat a myslím, že teď ukázal, jak dokáže jak na premiéra, tak vlastně na jeho koaličního partnera, na Sociální demokracii, zatlačit. A vyšlo mu to.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Včera, je to vlastně 24 hodin, kdy tady naproti vám Roberte seděl David Klimeš z týdeníku Ekonom a říkal, že to spojené nádoby vlastně vůbec být nemusejí, že Andrej Babiš dobře ví, že jeho přirozeným koaličním spojencem nejsou Sociální demokraté, ale právě Miloš Zeman, prezident jako klíčová politická figura, že to není jeho slabost, je to vlastně jenom spolupráce s koaličním partnerem.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já mam, při vším respektu k Davidu Klimešovi, já mám názor trochu jiný. Já jsem neměl z toho 2 nebo 3 měsíce trvajícího procesu pocit, že by to byla hra rovnocenných hráčů, protože minimálně opticky z toho rozhodně předseda vlády nevyšel jako rovnocenný partner prezidenta.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Teď s novým jménem ministra kultury posílí znovu prezident republiky? Hodně se o tom mluví, že to bude ten důležitý atribut, jak se Miloš Zeman bude dívat na nového ministra, teď ještě kandidáta.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
To je samozřejmě otázka. Zatím nevíme kdo tím kandidátem bude. Otázkou je, samozřejmě můžeme si trochu zaspekulovat, jestli Miloši Zemanovi ve skutečnosti nešlo spíš o to, aby tu Sociální demokracii z té vlády vytlačil, mohl by se tím zbavit některých členů vlády, kteří mu nejsou úplně po chuti, jmenujme třeba ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Takže je otázka, jestli bude takhle spokojený s tím výsledkem anebo jestli bude chtít ještě nějakým způsobem pokračovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Vyhrála tedy Sociální demokracie svým způsobem, Petře Sokole tím, že zůstala ve vládě?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
To myslím, že ne. Ona si Sociální demokracie na začátku celé téhle taškařice vykopala sama pást. A teď se zdá, že kousek Sociální demokracie vyčuhuje z té pasti, protože skutečně myslím, že to, co se stalo včera, když pan Šmarda se rozhodl rezignovat na svou nominaci, tak byla jakási záchranná brzda, která měla sloužit právě k tomu, aby to vítězství Miloše Zemana nebylo 100:0. To znamená, že by těch 5 resortů Sociálních demokratů ti, panem Klimešem včera u vás zmiňovaní koaliční partneři, si ANO a hrad rozdělili třeba v poměru 1:4, kde by tam nastoupili 4 přátelé Miloše Zemana a 1 nominant hnutí ANO, i když by to navenek mohlo vypadat jinak, ale každopádně by tam přišli nějací Zemanovi lidé. Myslím, že jestli něco teď prezident ukázal všem svým, ať už to budeme nazývat koaliční partneři nebo těmi, co jsou ve vládě, tak to, že každá další výměna ministra bude vždycky zvyšovat účast tady toho řečeného koaličního partnera, tedy Pražského hradu v čele s Milošem Zemanem v té vládě. Takže Sociální demokraté zatáhli za záchrannou brzdu. Na druhou stranu, myslím si, z nějakého dlouhodobého horizontu jim to asi příliš nepomůže, nejvíc by jim pomohlo, kdyby tohle nikdy nespustili. Teď už je vlastně pozdě a je to horší a ještě horší je řešení.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Upřímně změnilo by se něco pro občany České republiky v okamžiku, kdy by Sociální demokracie ve vládě nebyla? Ta hypotetická vláda Miloše Zemana a Andreje Babiše byla by třeba programově výrazně jiná než ta současná podle vás? Když třeba už i několikrát zmiňovaný Jaroslav Foldyna říká o hnutí ANO, že de facto plní sociálnědemokratický program a je svého druhu sociálnědemokratickou stranou?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Tak myslím si, že jestli teď máme vládu v zásadě tří levicových stran, tak potom bychom měli vládu dvou levicových stran, tedy ANO, komunistů a pak by tam byl nějaký plankton prostě nezařazených poslanců odpadlíků z různých stran. Někteří z nich by mohli za tu podporu něco programově chtít, ale ono na ty nezařazené poslance, na ty takzvané přeběhlíky, jak se u nás často říká, platí vždycky 1 bič, když podporují vládu a ten bič se jmenuje předčasné volby, takže myslím si, že oni by nakonec vlastně nic moc nezměnili. Zůstala by vláda pod taktovkou Miloše Zemana, pardon Andreje Babiše, a asi by se v tom směřování tak moc nezměnilo, s výjimkou už tady zmíněných resortů kdy asi nový ministr zahraničí by byl z jiného těsta. To znamená, v některých resortech by se něco mohlo změnit, ale zase Andrej Babiš by asi brzdil, aby zahraniční politika byla úplně podle Miloše Zemana, tam by pak to kočkování mezi těmi dvěma koaličními partnery pana Klimeše, tedy hnutím ANO, a pražským hradem asi přetrvalo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Snad nám David Klimeš odpustí, že tady zaznívá jeho jméno v jeho nepřítomnosti. Petr Sokol říkal, že vinni jsou sociální demokraté za to, že do této pasti vlezli. Pojďme si možná teď poslechnout, jaký názor na budoucnost vlády mají další lidé, kteří dnes zavítali do Lán k prezidentu republiky. Přišli tam totiž předsedové opozičních stran, konkrétně Ivan Bartoš a Marek Výborný.

Ivan BARTOŠ, předseda České pirátské strany
--------------------
Pan prezident nepředpokládá, že by k nějaké rekonstrukci docházelo, respektive že by Sociální demokracie reagovala na tuto kauzu či na ty spory ohledně rozpočtu či taková ta vyjádření, které zaznělo třeba od paní Maláčové ohledně střetu zájmů, že to je ta černá čára, kdy se potvrdí a odchází. Tak on nepředpokládá, že by tento krok Sociální demokracie udělala.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Ta nestabilita, která v tuto chvíli v resortu kultury je, a je to zodpovědností premiéra, je to zodpovědnost Sociální demokracie, tak ta si myslím, že nikomu neprospívá. Já bych si velmi přál, aby ten resort se podařilo velmi rychle stabilizovat a to ještě v době, kdy se vyjednává o státním rozpočtu, protože to jsou klíčové věci, které ovlivní chod kultury v roce 2020.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Roberte, to co říkal Ivan Bartoš, že vláda žádnou rekonstrukcí teď neprojde, vnímáte to podobně, že vláda je zachráněna tím, že Michal Šmarda odstoupil ze své ambice nebo stranické ambice být ministrem kultury?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já myslím, že to uvidíme podle toho, jaký bude další postup zejména prezidenta republiky, protože on by mohl teoreticky vetovat i dalšího kandidáta, mohlo by se vrátit teoreticky do stejné roviny. Byť já osobně to úplně neočekávám. Takže ano, je možné, že vláda je zachráněna. Otázka je, jestli to je dobře nebo ne.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Divačka Diana píše: političtí matadoři Michal Hašek a Jiří Paroubek doporučují na post ministra kultury Slávka Jandáka - Vítězslava Jandáka tedy. Byl by podobný lidový politik vhodný kandidát, když byla v roce 2005 ČSSD v krizi jména jako Paroubek, Rath nebo Jandák tak jí pomohly.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já samozřejmě nevím, jestli by byl Vítězslav Jandák vhodný kandidát, ale vzpomněl jsem si na to, že minulý týden předseda vlády říkal, že by nechtěl pana Šmardu představovat ve Vídni v opeře, jestli by tam chtěl raději představovat pana Jandáka, tak to blahopřeju.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
No tady jde spíš o ten typ politika pravděpodobně, nemusí jít nutně o Vítězslava Jandáka, ten ostatně říkal, že mu to zatím nikdo nenabídl. Teď tedy nutno hledat vždycky průnik s prezidentem republiky, už je to jasné po této tříměsíční kauze.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
No výhoda prezidenta republiky je, že on ty ostatní hráče k ničemu nepotřebuje. On od chvíle, kdy byl zvolen v lednu minulého roku, tak už nepotřebuje uzavírat žádná spojenectví, protože prostě vládne druhé období a jeho pozice je tím pádem vlastně velice silná. Jestli bude Jan Hamáček a třeba Andrej Babiš postupovat tak, že si to raději půjdou příště předdomluvit na hrad, je to docela dobře možné, aby se nedělali znovu ostudu, ale já jim do hlavy nevidím.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Rozumím, ale přece jenom vy říkáte, že prezidentovi v tuto chvíli vlastně už o nic nejde, tak jaká je pak jeho ambice ve skládání vlád.

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já neříkám, že mu o nic nejde. Já říkám, že nikoho nepotřebuje a to je velký rozdíl. Já si myslím, že prezidentovi jde o spoustu věcí, on se vyrovnal se svými někdejšími nepřáteli v Sociální demokracii a já jsem přesvědčen, že jeho dalším cílem je, řekněme, co nejvíce v uvozovkách ponížit to, čemu on říká pražská kavárna, čehož symbolem byl samozřejmě odchod třeba šéfa Národní galerie. A myslím si, že to je to, o co mu opravdu jde a velmi si to užívá.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Vnímá to tak podobně i Petr Sokol?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Určitě. Já jsem říkal už na tu úvodní otázku, že posílil preziden a já sice nečekám, že by asi tím nominantem Sociální demokracie byl František Ringo Čech, ten je taky ještě volný a má nějakou historii sociálně demokratickou, je to přítel Miloše Zemana, ale to myslím, že by snad bylo pro Sociální demokraty lepší, aby bojovali dál za Michala Šmardu, než aby tam nominovali někoho tak výrazně spojeného s hradem. To znamená, ta krize nemusí skončit ze dvou důvodů. 1 tady naznačil pan spoludiskutující, že tedy prezident může někoho zase znovu vetovat. Další možnost je ta, že se ukáže v Sociální demokracii to, co symbolizuje ta výzva z Ústeckého kraje, tedy že mocenské poměry v Sociální demokracii provedeny nejsou tak růžové, i když to si myslím, že není až tak pravděpodobné. A pak je tady ještě 1 věc. My jsme, když včera odcházel pan vicepremiér Hamáček od pana premiéra, slyšeli něco o tajemném řešení, které se mělo odkrýt šestadvacátého tohoto měsíce, kdy premiér měl mluvit s panem vicepremiérem o tom, že bude nějaké ještě řešení kompromisní, které to zachrání. Tak ještě jje tu cesta, že třeba nakonec nepůjde o kulturu, že se třeba můžou dohodnout, že se vymění nějaké jiné ministerstvo, i když to zatím pan premiér vylučuje, ale to jsou takové aktuální 3 věci, které mohou vlastně, v uvozovkách hodně smutný, ale přece jenom happyend téhle taškařice překazit. A pak vedle toho jde ještě nějaký ten boj o rozpočet, ale a zatím se zdá, že vlastně ti 2 oficiální koaliční partneři, to znamená hnutí ANO a Sociální demokracie vlastně ve skutečnosti spolu dál asi vládnout chtějí, protože zatím k tomu ty kroky směřují, je to víc na účet Sociální demokracie teď to vyřešení, ale zdá se, že pokud vedení Sociální demokracie většinu strany kontroluje, tak dojdeme k nějakému tedy ukončení.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak měli jsme už dnes v té debatě, že ne zcela. Ústecká organizace vystoupila poměrně ostře v dnešních ranních hodinách. Miroslav Dobrotivý ptá se právě na něco podobného: jako volič a občan této země, říká, jsem přesvědčen, že Hamáček je nejen neschopný, ale vědomě škodí ČSSD, v příštích volbách tipuji 3 %. Myslí si to i ústečtí Sociální demokraté? Co myslí Robert Čásenský? Kdo vlastně může za to, že to nedopadlo podle not, které si narýsovala Sociální demokracie?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
No může si za to z velké části Sociální demokracie sama a to vlastně už dvěma předcházejícími kroky, protože za prvé si napoprvé jmenovala ministra kultury, u kterého se později, téměř po více jak roce ve funkci nebo po roce ve funkci, ukázalo, že ani nezná rozpočet svého resortu v nějakých rozhovorech, což bylo podivné. A za druhé v době, kdy vstupovala do vlády, tak si nechala přesně stejným způsobem vetovat nominaci Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Tehdy to nevyvolalo takové pnutí, protože Miroslav Poche, řekněme, nemá takovou pověst, takže bralo se to, že pan prezident vlastně jako zamezil jmenování jakéhosi šíbra nebo jak se o něm mluví. Ale v tu chvíli kdy to Sociální demokracie akceptovala a do té vlády přesto vstoupila, tak si myslím, že musela čekat, že s každou další personální výměnou, s každým obsazením dalšího ministra, může narazit úplně stejně jako se jí to stalo před tím rokem a kousek.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže jinými slovy celkově vstup i do vlády byl tou primární chybou anebo ne, když se ty chyby začaly vršit potom?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já myslím, že vstup do vlády je legitimní rozhodnutí té strany, jak jsem pochopil ta strana to do dneška nemá úplně vyřešené jestli chce nebo nechce. Ale první chybou bylo, že si nominovali, řekněme, ne zcela kompetentního ministra kultury, kterého později chtěli měnit. A druhou chybou bylo, že si nechali už při vstupu do té vlády diktovat, jak má vypadat jejich personální politika a Miloš Zeman je prostě zkušený člověk a ten to nezapomíná a ví, že když jednou někdo zažene do kouta, tak ho tam dokáže zahnat podruhé, potřetí a kdoví, kolikrát si vzpomene.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Co míní Petr Sokol, může Sociální demokracie ještě z účasti ve vládě něco vytěžit, jak si myslí ti Sociální demokraté, kteří sázejí třeba na ministryni Maláčovou a její rozpočtové schopnosti?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Já si myslím, že to bude složité, protože se zatím ukazuje, že Sociální demokracie ty věci, které v programu prosadila, různé socialistické recepty, tak si potom v tom prodeji veřejnosti vždycky prodá a pan premiér a jeho strana ukazuje se, že přecházejí voliči. Hnutí ANO už je dneska nejsilnější v těch tradičních levicových oblastech. Zatím za tu dobu, co je Sociální demokracie ve vládě, tak já myslím, že úplně nepředvedla, že by dokázala z toho něco vytěžit a že by tady byl teď nějaký měnič hry, ve kterém bysme najednou viděli, že přijde nějaký zázračný ministr kultury nebo nějakého dalšího resortu a zrovna z tohohle resortu otočí ty preference a tu pozici těch dvou levicových stran ve vládě nebo dvou stran, které prosazují levicový program, ještě s podporou komunistů. Tak myslím si, že nic nenaznačuje, že by se to mělo stát. Takže myslím si, že to v tomhle gardu bude pokračovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Divák, co se podepsal jako David S., se ptá, kdo by měl změnit trend klesajících preferencí ČSSD, kdo by měl být tou její novou tváří? A já ten dotaz možná s dovolením trochu rozšířím, zda jde jenom o to být novou tváří anebo zda ten sestup je logický, protože ČSSD je menší koaliční partner, je ve vládě se stranou, kterou možná by politologové zařadili jako populistickou, tedy s proměnlivým programem podle toho, kde právě cítí největší voličskou přízeň, co tím sešupem stojí?

Petr SOKOL, politolog, CEVRO Institut
--------------------
Myslím si, že je to to, co jsme tady popisovali, to znamená, že větší koaliční partner podobné programové orientace, ale s lepším prodejem politickým jim odsává hlasy. Asi by potřebovali nějakého Jiřího Paroubka nebo někoho, koho by sociálnědemokratičtí voliči považovali za opravdového sociálnědemokratického lídra, který by uměl bouchat do stolu, ale i někdo podobného formátu a bez té minulosti samozřejmě myslím, to znamená někdo, politik, takový starosociální demokrat, by to měl těžké jenom v pozici vicepremiéra, ale asi někteří sociální demokraté teď přemýšlí tak, že když někoho takového nemají, tak je lepší možná zůstat ve vládě.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Robert Čásenský co si myslí, je skutečně řešení v nové tváři Sociálních demokratů?

Robert ČÁSENSKÝ, šéfredaktor magazínu Reportér
--------------------
Já si myslím, že kdyby jí Sociální demokracie měla a věděla, kdo tou tváří je, tak by to možná už vyzkoušela, protože se zdá, že by od doby, kdy se vedení strany ujal Jan Hamáček, že by se nějak podpora Sociálních demokratů významně zvedla. Ale také bych řekl, že to není jenom ve tváři. Mně přijde, že to je taková obvyklá výmluva, my máme dobrý program, my to všechno skvěle děláme a oni nám to lépe prezentují a tím nám berou voliče, ale o tom ta politika je. Brečet nad tím, že někdo umí lépe komunikovat než umíme my, brečet nad tím, že někdo je výraznější, než jsou naši politici, to je jako sice pěkné, ale k žádné změně trendu to rozhodně nepovede.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Nová tvář ale každopádně přijde, už za 2 dny bychom se mohli dozvědět jméno nového ministra kultury, a právě o něm jsme dnes debatovali třeba s Robertem Čásenským z magazínu Reportér a politologem Petrem Sokolem z CEVRO Institutu. Pánové mockrát díky za účast v Devadesátce a mějte se hezky. Na shledanou.


ÚS o stížnosti D. Ratha

20.8.2019 - ČT 24 (08:00 Zprávy)

Petra TUHÁČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnostech Davida Ratha, Evy Rathové a volební strany Zdravá Hostivice. Ti nesouhlasí s rozhodnutím Krajského soudu v Praze, který označil Rathovo zvolení zastupitelem města za neplatné. Někteří kandidáti strany totiž neměli v Hostivici trvalý pobyt. Po přepočítání a propadnutí části hlasů, tak straně nepřipadl žádný mandát.


ČSSD si věří s novým kandidátem

21.8.2019 - Hospodářské noviny (Titulní strana)

SPOR O MINISTRA KULTURY SE PO ŠMARDOVĚ ÚSTUPU BLÍŽÍ K ROZUZLENÍ

Až po více než třech měsících tahanic o výměnu ministra kultury se začíná rýsovat ukončení sporu, který ohrožoval stabilitu nynější vládní koalice. Situaci pomohl odblokovat místopředseda ČSSD Michal Šmarda, který se vzdal kandidatury na ministerskou funkci poté, co nejprve narazil u prezidenta Miloše Zemana a následně i u premiéra Andreje Babiše (ANO). Sociální demokraté chtějí v nejbližších dnech představit nového kandidáta, kterého by Zeman akceptoval.
Šéf ČSSD Jan Hamáček včera potvrdil, že jedná s novým adeptem na ministerský post. Jeho jméno nechtěl prozradit. „Nikomu jsem to neřekl, neřeknu to ani vám,“ řekl HN Hamáček. Ještě předtím prohlásil, že by rád náhradníka za Šmardu oznámil dříve než v pátek, kdy zasedá předsednictvo a poslanecký klub ČSSD.
V rychlé vyřešení sporu po včerejšku věří i premiér Andrej Babiš, který vpodvečer o ministru kultury jednal se Zemanem v Lánech. „Všichni máme zájem, aby co nejdřív proběhla nominace a pan prezident jmenoval nového ministra co nejdříve,“ uvedl Babiš po jednání. Tvrdil, že nového kandidáta ČSSD ještě nezná. „Předpokládám, že to jméno se dozvím co nejdřív,“ řekl premiér, jenž si také pochvaloval pondělní jednání s Hamáčkem, při kterém si prý vyjasnili některé třenice v koalici.
Spor o ministra kultury trvá od května. Zeman se nejprve týdny zdráhal odvolat Antonína Staňka, kterého chtěla ČSSD stáhnout z vlády poté, co odvolal šéfy dvou podřízených institucí a znepřátelil si tím velkou část kulturní obce. Ke konci července sice prezident svého oblíbence z vlády nakonec odvolal, po dalších týdnech nečinnosti však odmítl jmenovat Šmardu – se zdůvodněním, že kandidát ČSSD nemá zkušenosti v kultuře. Zeman trval na svém i za cenu toho, že mu mnoho politiků i právníků vyčítá porušování ústavy. Senátoři navrhli i kvůli otálení se Staňkem zažalovat prezidenta u Ústavního soudu.
Náhradník za Šmardu by už podle Hamáčka neměl u Zemana narazit. „Nepředpokládám, že by se opakovala anabáze, kterou jsme si prošli – jakmile to jméno padne, proces bude velmi rychlý a bezproblémový,“ uvedl předseda ČSSD. O jménu toho, s nímž chce Hamáček u prezidenta uspět, se zatím jen spekuluje. Šmarda v pondělí večer zmínil, že by se ministrem mohl stát například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek nebo jeho kolega z Pardubického kraje Martin Netolický. Ani jeden z nich však nominaci nepotvrdil. Padla také jména náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové, poslance Jana Birkeho nebo někdejšího herce, ministra kultury a poslance za ČSSD Vítězslava Jandáka, kterého navrhl bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek, tradiční stoupenec prezidenta Zemana. Hamáček se však k žádnému z nich nevyjádřil.
Přes Hamáčkův i Babišův optimismus ale stále existuje riziko, že jmenování ministra kultury může dál komplikovat prezident. Je zřejmé, že Zeman chce mít při výběru dál poslední slovo. Poté co minulý týden odmítl jmenovat Šmardu, přes svého mluvčího vzkázal, aby s ním předseda sociální demokracie zvažovaného kandidáta předem probral. „Hamáček má možnost o nových jménech mluvit s prezidentem. Důležité je, aby spolu klíčoví činitelé hovořili, je to o jednání mezi čtyřma očima,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
K většímu důrazu na jednání včera nabádal také Babiš. „Tentokrát to musíme lépe zkomunikovat a řešit takovým způsobem, aby nevznikla nějaká nedorozumění,“ řekl po odchodu z lánského zámku.
Právě skutečnost, že si ČSSD předem nezajistila prezidentovu podporu, patrně zapříčinila Zemanovu neústupnost při odvolání Staňka a později při nejmenování Šmardy. Šéf ČSSD se však na Hrad zatím nechystá. „Nejdříve si musím věc ujasnit a pak je nějaký prostor na schůzky,“ řekl HN Hamáček. Další komplikací mohou být neshody kolem dodatečných peněz ze státního rozpočtu na příští rok, které ČSSD požaduje pro své vládní resorty. Dosavadní schůzky ministryně financí Aleny Schillerové s kolegy za sociální demokracii dopadly kompromisem, kdy si ministerstva vymohla navíc několik miliard korun. V klíčovém resortu pro ČSSD, ministerstvu práce a sociálních věcí, však úterní jednání skončila po pěti hodinách bez výsledku. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) bude se Schillerovou znovu jednat v pátek. S přispěním Kateřiny Frouzové Komentář, strana 7

Foto popis| „Všichni máme zájem, aby pan prezident jmenoval nového ministra,“ míní Andrej Babiš. Foto autor| Foto: ČTK – Roman Vondrouš

O autorovi| Tomáš Pergler, tomas.pergler@economia.cz

Tomáš Pergler

Krátce

21.8.2019 - Hospodářské noviny (Události)

ČESKO

Rathovo zvolení v Hostivici je neplatné

Někdejší středočeský hejtman David Rath nebude zastupitelem města Hostivice. Ústavní soud potvrdil jeho zvolení jako neplatné. Straně Zdravá Hostivice byly odpočteny hlasy pro kandidáty, kteří ve městě neměli ke dni voleb trvalý pobyt. Rath je pravomocně odsouzen v korupční kauze, nástup do vězení právními cestami odkládá.

ČESKO

Velká cena motocyklů v Brně 2020 dostane dotaci

Ministerstvo pro místní rozvoj dostane na příští rok zhruba o 200 milionů korun více než původně přislíbených 4,6 miliardy. Většina půjde na opravu místních komunikací po těžbě dřeva kvůli napadení kůrovcem. Zajištěna je také dotace na pořádání MotoGP v Brně. Ministryně Klára Dostálová řekla, že jde o naplnění usnesení vlády na podporu významných akcí.

Z TWITTERU

Voda na příděl, jídlo na příděl… Začíná to připomínat detenční tábory v Libyi, ale jsme v italských vodách.

@campsoscar

Zakladatel organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps srovnal podmínky pro život na záchranné lodi Open Arms kotvící u italské Lampedusy s tím, jak uprchlíci žili v detenčních táborech předtím, než se vydali na cestu do Evropy. Někteří byli ve špatném stavu převezeni na břeh, jiní přeskočili palubu a přeplavali tam sami.

USA

Neslyšící tenista poprvé vyhrál na ATP Tour

Korejec I Tuk-i se stal ve Winston-Salemu prvním neslyšícím tenistou, jenž vyhrál zápas nejvyšší světové turnajové série ATP Tour. Jednadvacetiletý hráč porazil v 1. kole 7:6, 6:1 Švýcara Henriho Laaksonena, jenž je v žebříčku téměř o sto míst výš. Od narození neslyšící I Tuk-i se v komunikaci s rozhodčími musí spoléhat na vizuální podněty.

Foto popis|


OBCE PODMIŇUJÍ STAVBU DOMU SPORNÝM PŘÍSPĚVKEM

21.8.2019 - Hospodářské noviny (Právo)

STŘEDOČESKÁ MĚSTA A OBCE ŽÁDAJÍ OD STAVEBNÍKŮ STATISÍCE NA VODOVOD NEBO ŠKOLU. PRÁVNÍ NÁROK NA TO ALE NEMAJÍ.

Domy a byty, které si lidé plánují pořídit v Českém Brodě, se prodraží. Ještě letos město začne od každého, kdo v něm chce stavět, vybírat takzvaný příspěvek na infrastrukturu. Ten může v závislosti na velikosti obydlí přesáhnout i 300 tisíc korun. Právníci ale upozorňují, že ačkoliv příspěvek vychází ze zásad schválených zastupitelstvem města, nemá oporu v zákoně a radnice nemůže k zaplacení stavebníky nutit. Zda lidé Českému Brodu či jinému městu, které podobný příspěvek zavedlo, na infrastrukturu přispějí, je tak jen na jejich vlastní vůli.
Nejde přitom o malé peníze. Za malý dvoupokojový byt s podlahovou plochou do 40 metrů čtverečních bude Český Brod od stavebníků žádat 136 tisíc korun. Kdo si bude chtít postavit rodinný dům o výměře nad 80 metrů čtverečních, tomu městští úředníci řeknou o 312 tisíc korun. Pětistovku navíc pak českobrodská radnice žádá za každý metr čtvereční nebytových prostor, jako jsou garáže, sklepy nebo kůlny.
Podle místostarosty Českého Brodu Tomáše Klineckého jde o jediný způsob, jak může malé středočeské město zvládnout stavební boom, který se v něm chystá. „Pokud jde o infrastrukturu města, tedy zdroj pitné vody, kanalizaci, školskou infrastrukturu, je město v současné době na hraně kapacity,“ vysvětluje Klinecký.
Ve městě se má do dvou let začít stavět nová čtvrť s asi tisícovkou bytů. To do něj přivede na tři tisíce nových obyvatel. Český Brod, který leží necelou půlhodinu cesty autem od Prahy a s metropolí ho spojuje také železnice, se navíc stává vyhledávaným místem i pro stavbu rodinných domů.
Každý dům nebo byt zvyšuje nároky na kapacitu města. Tři tisíce lidí, kteří by se měli v následujících letech nastěhovat do nových bytů v bývalém cukrovaru, zvednou počet obyvatel nyní více než sedmitisícového Českého Brodu skoro o polovinu. „Bude kvůli tomu potřeba postavit novou školu. Náklady na ni odhadujeme na 200 až 250 milionů korun,“ vypočítává Klinecký. Město ale v reakci na stavební boom připravuje i další projekty za stovky milionů korun. Vedle rozšíření čističky odpadních vod nebo stavby nového vodojemu je to i nová silnice do města.
Právě na tyto stavby by podle plánů radnice měli přispívat ti, kteří se plánují do Českého Brodu teprve nastěhovat. Během podzimu proto začne s každým, kdo chce ve městě stavět, radnice podepisovat smlouvu o poskytnutí příspěvku. Bez uzavřené smlouvy nikomu nedá souhlas se stavbou.
To ale v praxi neznamená, že bez smlouvy nikdo nový dům ve městě nepostaví. Obec není tím, kdo ve stavebním řízení rozhoduje, stavební úřad neřídí. Stavební úřad se jí sice ptá na stanovisko, ale nejde o závazné připomínky, které úřad musí respektovat. Připomínky obce tak mají podobnou váhu jako připomínky souseda,“ upozorňuje zakladatel advokátní kanceláře Štilec & Partners Jakub Štilec.
Příspěvek, jaký chce začít vybírat Český Brod, není v okolí Prahy neobvyklý. Českobrodští se s jeho zavedením inspirovali v nedalekých Úvalech. Už roky ho vybírají také Jirny, Horoměřice, Dobřejovice nebo Říčany. „Od začátku platnosti zásad v roce 2009 jsme takto vybrali téměř 65 milionů korun,“ uvádí místostarosta Říčan David Michalička. To odpovídá zhruba desetině celkového objemu investičních výdajů města. Podle právníků není výběr peněz na infrastrukturu nelegální, obce a města do jejich zaplacení ale nesmí nikoho nutit. Nejvyšší soud už tak v roce 2006 zrušil darovací smlouvy, kterými některé středočeské obce pod hrozbou nepřipojení domu k vodovodu nutily majitele, aby zaplatili statisícové částky. „Nejvyššímu soudu vadilo, že to obec prezentuje tak, že bez zaplacení příspěvku mu stavební úřad nevydá stavební povolení,“ říká advokát David Záhumenský.
Právníci proto starosty a zastupitele vyzývají, aby se při výběru příspěvku chovali transparentně a ze schválených zásad a vyhlášek i komunikace městských úředníků se stavebníky bylo na první pohled patrné, že na finanční příspěvek nemá obec právní nárok a jeho zaplacení je jen na dobrovolnosti lidí, kteří chtějí na jejím území stavět. „Příkladem dobré praxe mohou být Zdiby, které ve svých zásadách až úzkostlivě informují o dobrovolnosti požadovaného příspěvku a racionálně vysvětlují jeho význam pro obec,“ popisuje Štilec.
Takto tomu ovšem není ve všech případech. „Příspěvek na infrastrukturu vychází z usnesení zastupitelstva, nelze ho tedy odpustit,“ říká například místostarosta Říčan Michalička.
Pokud už stavebník obci na zaplacení příspěvku „kývne“, měl by si pohlídat, co mu radnice napíše do smlouvy. Ideální podle Záhumenského je, když se v ní přímo zaváže, že přivede kanalizaci, vodovod či veřejné osvětlení až k parcele stavebníka. Jenže tak smlouvy, které předkládají obce a města lidem, obvykle nevypadají. Například Český Brod se ve vzorové smlouvě, která je součástí schválených zásad, jen zavazuje posílit technickou, dopravní a další veřejnou infrastrukturu. Jinde obce uvádějí, že poskytnutý příspěvek „použijí za účelem rozvoje ve smyslu schválených zásad rozvoje“. „Kontrola takového plnění pak může být problematická,“ uzavírá Štilec.

Stavební úřad se sice obce ptá na stanovisko, ale nejde o závazné připomínky, které úřad musí respektovat. Připomínky obce tak mají podobnou váhu jako připomínky souseda. Jakub Štilec zakladatel advokátní kanceláře Štilec & Partners

Foto popis| Český Brod je dalším ze středočeských měst, která od stavařů vybírají příspěvek na infrastrukturu. Foto autor| Foto: Wikipedia/Zdeněk Fiedler-CC BY-SA 3

O autorovi| Alžběta Vejvodová, alzbeta.vejvodova@economia.cz

Alžběta Vejvodová

Šéf žalobců Zeman se opřel do ministryně Benešové. Chce se zbavit mě i státní zástupkyně Bradáčové, tvrdí

21.8.2019 - Hospodářské noviny (Události)

ouhých pár dní poté, co ministryně spravedlnosti Marie Benešová oslavila sto dní ve funkci, se rozhořela zřejmě nejvážnější přestřelka v justici. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ji obvinil, že připravovanou změnou zákona o státním zastupitelství chce přeobsadit nejvyšší funkce v soustavě státních zastupitelství a zbavit se jak jeho, tak vrchních státních zástupců v Praze a Olomouci Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana.
Právě obavy ze změn v justici – například odvolání nejvyššího státního zástupce – vyvolaly na jaře řadu demonstrací, pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii, kterých se účastnily stovky tisíc lidí. Benešová poté slíbila, že Zemana neodvolá a připraví novelu zákona o státním zastupitelství. Tu také v červnu poslala k připomínkování.
Jenže navrženou podobu nyní Zeman ostře zkritizoval. Ministerstvo podle jeho slov neakceptovalo žádnou připomínku, kterou žalobci proti navržené podobě měli. „Nelze se zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby Zeman, Ištvan a Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona,“ uvedl.
Změnu zákona o státních zastupitelstvích politici řeší už řadu let. Kritizované jsou zejména dva body stávajícího zákona. Nejvyšší státní zástupce může být, na rozdíl od ostatních vedoucích státních zástupců, odvolán bez důvodu rozhodnutím vlády. To se ostatně stalo i samotné Benešové v roce 2005, když ji vláda Jiřího Paroubka vyměnila za Renatu Veseckou. Současný zákon také nestanoví dobu, po jakou může být vedoucí státní zástupce ve funkci.
Podle navržené novely může být nejvyšší státní zástupce odvoPůvodně lán jen v kárném řízení, tedy když se mu prokáže závažné pochybení. Jinak má mít jistotu setrvání ve funkci po celé období, na které byl jmenován. A právě stanovení této doby se nyní stalo předmětem sporu.
Experti se shodli, že pro státní zástupce by měla být stejná jako pro soudce. Předseda Nejvyššího soudu může být ve funkci deset let, šéfové ostatních soudů pak sedm let. Desetiletá lhůta pro nejvyššího státního zástupce byla i v návrhu novely, kterou připravil Benešové předchůdce Jan Kněžínek a Benešová ji letos v květnu podpořila. „Nehodlám nic měnit, jsem s ním spokojena,“ uvedla koncem května na semináři ve sněmovně na adresu Kněžínkova návrhu. Jenže Benešová v návrhu, který poslala do připomínkového řízení v červnu, provedla několik výrazných změn. Například funkční období nejvyššího státního zástupce zkrátila na sedm let. A stejně tak změnila poměr sil při jmenování členů výběrových komisí, které vybírají šéfy jednotlivých zastupitelství. Z pěti jich má ministr spravedlnosti jmenovat tři, Kněžínek počítal se dvěma. Podle Zemana si tak ministr bude moci prosadit, koho chce. Navrhl proto několik změn. Ale podle jeho slov bezúspěšně.
„Ministerstvo neakceptovalo ani jednu z připomínek Nejvyššího státního zastupitelství, a to ani dílčím způsobem,“ poukázal Zeman na Twitteru. „Nejvyšší státní zastupitelství vyprovokovala k reakci zjevně nepravdivá tisková zpráva ministerstva spravedlnosti z pátku minulého týdne, kdy ministerstvo dokonce ještě před tím, než bylo ukončeno vypořádání připomínek Nejvyššího státního zastupitelství, tvrdilo, že návrh zákona bude předložen do vlády bez vážnějších rozporů,“ dodal pro HN s tím, že Benešovou na to upozornil i v dopise.
Proti tomu se Benešová ohradila. „Na některé připomínky jsme reagovali,“ uvedla s tím, že ještě dolaďují, jak omezit vliv ministra spravedlnosti při výběru členů výběrové komise.
Mluvčí resortu Vladimír Řepka nicméně připustil, že sněmovně předloží návrh, v němž bude funkční období nejvyššího státního zástupce sedm let. „Když poslanci budou chtít, mohou podat pozměňovací návrh,“ dodal.
I kdyby prošel návrh Benešové, tak by Zeman zůstal ve funkci ještě více než čtyři roky. Nový zákon má začít platit podle návrhu ministerstva 1. ledna 2022 a stanoví u nejvyššího státního zástupce dvouleté přechodné období, kdy ještě zůstane ve funkci. U vrchních žalobců je tato lhůta ještě o rok delší.
Pražská vrchní žalobkyně Bradáčová nechtěla průběh připomínkového řízení ani podobu návrhu komentovat. „Vrchní státní zastupitelství v Praze uplatnilo celou řadu připomínek, avšak není mu známo, jak byly vypořádány, neboť k jednání nikdo přizván nebyl,“ uvedla. Dodala pouze, že měli prakticky stejné připomínky jako Zeman.

7 let má být nově funkční období nejvyššího státního zástupce. Tomu současnému se to nelíbí.

Foto popis| se shodli Ještě v květnu mezi Marií Benešovou a Pavlem Zemanem nebyly v pohledu na podobu nového zákona větší rozpory. Foto autor| Foto: ČTK

O autorovi| Marek Pokorný, marek.pokorny@economia.cz

Marek Pokorný

VYSMÁTÝ ZEMAN, NAKŘÁPLÝ SYSTÉM, ZBITÁ KULTURA. ČESKO PROHRÁVÁ

21.8.2019 - Hospodářské noviny (Názory)

S ROZBĚHEM

Tříměsíční politická a ústavní krize kolem (ne)jmenování ministra kultury spěje k rozuzlení. Projděme si dosavadní výsledky.
1. Vítězství Miloše Zemana. Prezident dosáhl svého. Nechtěl jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu a ten nakonec ministrem nebude – nominaci pod tlakem sám vzdal. Prezidentovi se opět podařilo ponížit ČSSD a zpochybnit ji jako suverénní politickou stranu. Ač se mu zřejmě nepodaří dosáhnout hlavního cíle, tedy vytlačení ČSSD z vlády a následné rekonstrukce kabinetu v jeho vlastní režii, může být spokojený. Jedním z hlavních motivů jednání Miloše Zemana je vytrvalá pomstychtivost a radost z cizích karambolů, takže se nyní na Hradě nepochybně bouřlivě slaví.
2. Zářez do ústavního systému. To, co vypadá zvnějšku jako marginálie (spor o obsazení jednoho méně významného ministerstva), je ve skutečnosti hlubokým zářezem do českého ústavního systému. Miloši Zemanovi se podařilo založit konvenci, že prezident může vetovat kandidáta na ministra. Je tím zásadně zpochybněna role premiéra jako suverénního pána kabinetu a oslabena jeho pozice v ústavním systému. Andrej Babiš se mohl prezidentovi postavit, podat kompetenční žalobu, po které by Ústavní soud definitivně řekl, jak se to s pravomocemi má. Neudělal to, čímž byla založena zvyklost, dle které se prezident stává de facto spolutvůrcem vlády. Což je paradoxní, protože za její činnost není odpovědný. Miloši Zemanovi se daří posouvat zemi ke skrytému poloprezidentskému systému.
3. Slabost Andreje Babiše. Úspěch prezidenta by nebyl možný bez submisivity premiéra. Andrej Babiš na začátku krize sršel sebevědomím a prohlašoval, že jako „obchodník“ prezidenta přesvědčí, aby Šmardu ministrem jmenoval. Postupně ale pochopil, že prezidenta jeho nabídky, ať už obnášely cokoli, neuspokojí, protože prezident nad ním má obrovskou převahu. Důvody jsou dva. Zaprvé to bude Miloš Zeman, kdo bude jmenovat po dalších volbách premiéra. A zadruhé je ve hře abolice v kauze Čapí hnízdo. Výsledek? Andrej Babiš z krize vychází jako Zemanův vazal. Bezprostředně mu to u jeho voličů neublíží. Ale tím, že dal najevo slabost, si zadělal na zvyšující se tlak od prezidenta, jenž má vlastní politické zájmy, týkající se například institucí, které ještě odolávají jeho mocenskému apetitu (BIS, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, veřejnoprávní média). Babiš na Zemanovy zájmy bude muset brát ohled, a to i tam, kde se mu to nemusí zamlouvat.
4. Zoufalá ČSSD. Sociální demokraté měli na vybranou mezi dvěma špatnými možnostmi. Buď budou trvat na tom, že si mohou jmenovat do vlády, koho chtějí, a jít do principiálního sporu o dodržování koaliční smlouvy a ústavy i za cenu toho, že nakonec odejdou z vlády. Nebo sklopí uši a opět se podřídí. V prvním případě by to nepochopili jejich voliči. V druhém působí směšně – jako béčko hnutí ANO, které si nechává diktovat personální politinarušuje, ku prezidentem. Vypadá to, že jako méně špatnou většinově vyhodnotili druhou možnost a platí za to dalším kolem vnitřního rozvratu. Sociální demokraté vzbuzují lítost, ovšem za svou katastrofální situaci si mohou sami. Pokud by po odstranění neschopného Antonína Staňka vybrali kandidáta s nezpochybnitelnou kompetencí v oboru, neměl by Miloš Zeman tak lehkou práci. Politika není jen o principech, ale i o obratnosti a schopnosti srozumitelné komunikace. A těch se vedení ČSSD dlouhodobě nedostává. Proto je na tom strana tak zoufale.
5. Zbitá kultura. Starost o českou kulturu byla tím posledním, o co ve sporu o ministra kultury šlo. Miloš Zeman hájil Antonína Staňka, proti kterému se vzbouřila takřka celá kulturní obec. ČSSD vybrala místo Staňka Michala Šmardu, který rozhodně není tím nejlepším, koho mohla nabídnout. A Andrej Babiš vykládal, jak moc mu záleží na tom, aby mohl ministra představit ve Vídeňské státní opeře, ale ve skutečnosti mu šlo jen o to, aby co nejméně naštval prezidenta. Kultura byla jen zástupným bojištěm, což je smutným důkazem, že to nejen s politickou, ale i obecnou kulturností není v Česku zdaleka tak skvělé, jak si rádi namlouváme.
Výsledkem politické krize je silnější prezident, oslabený premiér a ČSSD v ještě hlubší krizi, než kdy byla. K tomu máme rozkolísaný ústavní systém a kulturu odstrčenou na okraj. Ne, jako výhra pro Česko to opravdu nevypadá.

Foto popis|

O autorovi| Petr Honzejk, petr.honzejk@economia.cz

Petr Honzejk

Neatraktivní milenka ČSSD

21.8.2019 - Mladá fronta DNES (Názory)

Vzdáním se ministerské nominace Michal Šmarda završil scénář, o kterém se spekulovalo řadu týdnů. Tanečky okolo si sociální demokraté příliš nepomohli.

Tak končí – aspoň doufám – naše komedie. Zlo prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slza v oku blyští, že chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opáčně to bývá – tam dobrák úpí, vrch má duše křivá,“ mohl by po oznámení Michala Šmardy, že se vzdává kandidatury na ministra kultury, oddeklamovat Karel Infeld Prácheňský z Cimrmanovy hry Záskok.
Opravdu se zdá, že krize kvůli ministerstvu kultury je u konce. Vlastně zbývá dořešit už jen kosmetické věci – například to, kdo bude novým ministrem. A vyhlásit vítěze a poražené tříměsíčního spektáklu.
Nejprve se zastavme u nového ministra. Když se Michal Šmarda v pondělí večer po tlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše vzdával nominace, jmenoval tři možné adepty. Hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, šéfa Vysočiny Jiřího Běhounka a náměstkyni na kultuře Kateřinu Kalistovou.
Těžko říct, zda to od něj byly vážně míněné návrhy, anebo jen taková poněkud zlomyslná legrace. Nikdo z výše uvedených se totiž ministrem kultury téměř jistě nestane. Netolický už sám prohlásil, že o to ani nemá zájem. Jeho prioritou je udržet si pozici v kraji, vše směřuje ke krajským volbám v příštím roce. I proto už letos v březnu ani neobhajoval post místopředsedy ČSSD – nechce být se stranou příliš spojován. Vyhodnotil si, že jen tak má zřejmě větší šance ve volbách uspět. Navíc pokud měl prezident Zeman problémy se Šmardou, se svým odpůrcem Netolickým by je měl dvojnásob.
Příliš nadšení nad možnou nominací nejevil ani Jiří Běhounek. Jeho vztahy se Zemanem jsou sice výtečné, ale ani jemu by se nejspíš kvůli účasti ve vládě nechtělo vzdávat pozice hejtmana.

Dojde na Birkeho?

Kateřinu Kalistovou už socialistům zákulisně podstrkával sám prezident Zeman s premiérem Babišem. Jenže ta ve straně není zrovna populární. Z Prahy ji po konfliktech „vypudili“ do středních Čech, ale ani tam není její pozice bůhvíjaká. Když se spekulovalo, že by mohla dočasně nahradit Antonína Staňka, prosadili si socialisté na tuto pozici raději nestranického náměstka Reného Schreiera. Měli totiž strach, že kdyby resort dočasně vedla Kalistová, mohla by zůstat jako ministryně.
Kdo nakonec bude resort vést, je tak stále ve hvězdách. Do hry se možná vrátí někdejší místopředseda strany Jan Birke, o němž se v této souvislosti už mluvilo.
Úspěšný starosta Náchoda je zastáncem pokračování vlády. Má velmi blízko k Janu Hamáčkovi. S exministrem Antonínem Staňkem kromě jiného pracoval na dvou zákonech včetně památkového. Kulturou tedy není nepolíben. A Zeman ani Babiš by s ním podle informací MF DNES neměli problém. Dokonce už se ho v červenci pokoušeli socialistům jako nejvhodnější jméno nenápadně vnutit.
Birke má v ČSSD řadu odpůrců, ale na druhé straně už socialisté začínají působit odevzdaně. Pokud by se stal ministrem, bylo by to završení triumfu dua Zeman–Babiš v celé tříměsíční komedii.
Mimochodem vztah prezidenta s premiérem – v posledních týdnech se stalo hitem omílat, kterak je Babiš vůči hlavě státu slabý, když nedokáže prosadit navrhovaného ministra a bojí se na Zemana podat žalobu k Ústavnímu soudu.
Mohlo by to tak být, kdyby… Kdyby šli opravdu proti sobě a nepostupovali celou dobu spíš ve shodě. Jak ostatně ukázala Babišova poslední „obrátka“ (Šmardu ve vládě nechci), která byla pro místopředsedu ČSSD údajnou poslední kapkou. Zeman a Babiš se potřebují. Jakákoli žaloba by jejich vztah mohla poškodit, což si ani jeden nepřeje. Šéf ANO si umí dobře spočítat, že prezident bude ve funkci ještě tři a půl roku a spojení s ním je mnohem výhodnější než s ČSSD, která zřejmě po příštích volbách do Sněmovny vymizí.
S velkou nadsázkou by se jejich vztah dal přirovnat k manželství. Partneři si po všech stránkách rozumějí, jen se manželka zničehonic rozhodne muži odepřít sex. Samozřejmě že to lze řešit soudně – žádostí o rozvod. Jenže když to manžel udělá, může si sám dobře spočítat, že se svého nedomůže, a navíc po něm jeho žena „půjde“ i ve všech ostatních ohledech.
Naproti tomu sociální demokraté jsou pro Andreje Babiše trochu v roli nepříliš atraktivní milenky. Ví, že je čas od času potřebuje, ale rozhodně se s nimi nikde nehodlá vodit za ruku, nebo se kvůli nim dokonce pouštět do konfliktu s manželkou.
Zvlášť když si je vědom toho, že po něm pošilhává jiná, která by takové nároky neměla. Řeč je o osmičce poslanců, kteří by jeho menšinovou vládu nejspíš podpořili po případném odchodu ČSSD. Ať už jde o tři odpadlíky z SPD, některé socialisty v čele s Jaroslavem Foldynou či Antonínem Staňkem, nebo o duo poslanců vznikajícího hnutí Trikolóra v čele s Václavem Klausem mladším.
Což samozřejmě tuší i ona milenka, a proto musí snášet čím dál horší zacházení, pokud nechce přijít o současný stav a z něj plynoucí benefity. A to ČSSD nechce.
Vzhledem k situaci se tedy Šmardovým oznámením jen završilo řešení, které viselo ve vzduchu několik týdnů. A dá se říct, že přes něj kvůli rozložení sil hlavních aktérů nejel vlak. Jen sociální demokraté musí vědět, zda k němu nevedla elegantnější cesta, při které by neztratili tolik důstojnosti.

***

Zeman a Babiš se potřebují. Pro šéfa ANO je spojení s prezidentem výhodnější než s ČSSD.

Foto popis|

O autorovi| Petr Kolář, reportér MF DNES

Petr Kolář

Oheň zničil střechu Krejčířova sídla, škoda 20 milionů

21.8.2019 - Právo (Zpravodajství)

Požár včera zachvátil někdejší vilu Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy. Oheň zničil celou střechu. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové se škoda pohybuje okolo 20 milionů korun.
K požáru vyjížděli středočeští hasiči krátce před druhou hodinou ranní. Plameny se jim podařilo dostat pod kontrolu až kolem půl osmé ráno.
Proč v bývalé Krejčířově vile začalo hořet, teď musí zjistit vyšetřovatelé. V domě nebyla zapojená elektřina ani plyn, technickou závadu lze téměř s jistotou vyloučit. Dům tedy zřejmě někdo zapálil úmyslně, nebo za požárem stojí nedbalost.
„Vyšetřovatelé jsou stále na místě. S ohledáním místa požáru jim pomáhá i speciálně vycvičený pes,“ řekla Kereková. Policie musí také najít zástupce majitele, který dům převezme. Majitelkou vily je podle údajů v katastru nemovitostí Krejčířova manželka Kateřina. Zda je objekt pojištěný, není jasné.
„Nemovitost může pojistit pouze její vlastník, tedy paní Krejčířová. Soudní exekutorka, která je pověřena dražbou nemovitosti, tuto proceduru tudíž učinit nemohla. Zda paní Krejčířová, na niž je vila napsána, nemovitost pojistila, není soudní exekutorce známo,“ sdělila ČTK mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.
Případná pojistka by podle Desatové byla vyplacena Krejčířové. Pokud by peníze Krejčířová použila na opravu budovy, nepodléhaly by exekuci. „V tomto případě by bylo složité finance postihnout i v případě, pokud by k opravám či novému vybudování nedošlo, neboť předmětná exekuce je vedena proti panu Krejčířovi, nikoli proti jeho ženě,“ vysvětlila mluvčí komory.
Vila je sice v katastru nemovitostí napsaná na Krejčířovou, ale podle pravomocného rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2017 nebyla vyjmuta ze společného jmění manželů, a může tedy být součástí exekuce.
Dům byl dlouho prázdný. Stát se ho několikrát pokusil neúspěšně prodat v dražbě, naposledy vloni na podzim za necelých padesát milionů. Podle serveru prazdnedomy.cz znalci její cenu přitom v roce 2017 odhadli na necelou jednu miliardu korun.
Uprchlý bývalý podnikatel si ve svém sídle nechal postavit venkovní i vnitřní bazén, saunu, squashové kurty a akvá rium, ve kterém choval také žraloka.

Dům buď někdo zapálil úmyslně, nebo za požárem stojí nedbalost

Foto popis| Hasiči včera ráno na střeše Krejčířovy vily. Foto autor| Foto ČTK – Michaela Říhová

Pavla Franzkiová

Rath u Ústavního soudu pohořel, zastupitelem nebude

21.8.2019 - Právo (Zpravodajství)

David Raht zastupitelem v Hositivici nebude. Bývalý politik ČSSD, nyní vlekle souzený v údajné korupční kauze, se marně domáhal, aby Ústavní soud (ÚS) zrušil rozhodnutí pražského krajského soudu, jenž jeho zvolení označil za neplatné. Podle verdiktu ÚS však justice postupovala správně. Rath kandidoval za stranu Zdravá Hostivice, která skončila na sedmém místě se ziskem 5,21 procenta hlasů a měla nárok na jeden mandát pro lídra Ratha.
Jenže výsledek voleb byl napaden kvůli tomu, že někteří z Rathových spolukandidátů neměli v obci trvalý pobyt. Po zákroku pražského soudu došlo k přepočítání a po propadnutí části hlasů už strana získala jen 3,21 procenta a na místo zastupitele už nárok neměla.

Rozkolísaná praxe má skončit

V ústavní stížnosti Rath, strana Zdravá Hostivice a volička Eva Rathová tvrdili, že krajský soud při přepočtech chyboval a překročil své kompetence. Poukazovali také na to, že různé soudy zacházejí s propadlými hlasy odlišnými způsoby a že kdyby rozhodoval jiný soud, mandát by mu zůstal.
Rath tvrdil, že mu jde hlavně o princip, neboť soudní judikatura v podobných případech byla zatím nejednoznačná.
Senát ÚS v čele s Janem Filipem konstatoval, že jeho rozhodnutí bude sloužit jako vodítko pro podobné případy a rozkolísaná praxe by tak měla skončit.
„Doporučujeme zákonodárci, aby se této otázce více věnoval, aby to bylo jednoznačné, aby už nikdo nespoléhal na tu druhou linii, že si tam přihlásí kandidáty, kteří nejsou volitelní, a bude se domáhat toho, aby hlasy pro ně odevzdané mu byly započítány,“ řekl Filip. Podle ÚS měla strana vědět, že někteří její kandidáti nesplňují podmínky volitelnosti, ale neodvolala je a žádný kandidát se ani svého místa nevzdal.
„Z hlediska dodržení principu poměrného zastoupení je určující, aby volební straně byl zhodnocen pouze takový počet hlasů, které získali kandidáti splňující podmínky volitelnosti podle zákona,“ konstatoval soudce.

Petr Kozelka

Ústavní soud rozhodl, že Rath nebude zastupitelem Hostivice

20.8.2019 - Prima (18:55 Velké zprávy)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Bývalý vlivný sociálnědemokratický politik a středočeský hejtman David Rath nebude zastupitelem středočeského města Hostivice. Definitivně o tom rozhodl Ústavní soud. Ten zamítl Rathovu stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který označil zvolení Ratha za neplatné. Volební straně Zdravá Hostivice totiž odpočetl hlasy pro kandidáty, kteří ve městě neměli trvalý pobyt. Se stížnostmi neuspěla ani Zdravá Hostivice, ani Eva Rathová jako volička. David Rath se dnešního jednání Ústavního soudu nezúčastnil.


David Rath zastupitelem nebude

20.8.2019 - TV Nova (12:00 Polední Televizní noviny)

Jaroslav BROUSIL, moderátor
--------------------
Bývalý hejtman David Rath pravomocně odsouzený v korupční kauze kolem zakázek Středočeského kraje zastupitelem města Hostivice nebude. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který označil zvolení Ratha za neplatné.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
David Rath poznal soudy na všech úrovních justice v této zemi a v pomyslné sbírce mu už nechybí ani Ústavní soud. Poslal stížnost na výsledek voleb v Hostivici, kde málem získal mandát zastupitele. Jeho strana měla 2 a půl tisíce hlasů. Po volbách se ale ukázalo, že někteří kandidáti nemají v místě trvalé bydliště, protože se zapomněli přihlásit na úřadě.

Oldřich NEJDR, advokát Davida Ratha
--------------------
Ti kandidáti se do budoucna zaváží, že v den voleb tuto podmínku splňovat budou.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Straně tak propadlo 1000 hlasů a David Rath přišel o křeslo zastupitele. Doufal, že se ho zastane Ústavní soud, ale ten propadnutí hlasů jen potvrdil.

Jan FILIP, soudce zpravodaj
--------------------
Někdo třeba v té obci už žije 20 let, ale když tam prostě není zapsaný, není evidován, tak prostě volební právo mít nemůže.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Rath k soudu nepřišel, ale podle jeho advokáta je spokojený, že Ústavní soud vyjasnil situaci. Josef Svoboda, televize Nova.


David Rath zastupitelem nebude

20.8.2019 - TV Nova (19:30 Televizní noviny)

Iveta VÍTOVÁ, moderátorka
--------------------
Ústavní soud dnes projednával stížnost pravomocně odsouzeného korupčníka Davida Ratha, kterému vadilo, že se nestal zastupitelem středočeské Hostivice. Na kandidátce jeho uskupení byli totiž lidé, kteří v místě nemají trvalé bydliště. Přišel tak o tisícovku hlasů.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
David Rath je kousek od titulu největší soudní stěžovatel České republiky. Jen na Ústavní soud už zaslal minimálně 13 podání ve jménu všech nespravedlivě stíhaných.

David RATH, obžalovaný bývalý hejtman Středočeského kraje
--------------------
To pomůže snad mnoha desítkám, stovkám dalších lidí.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Tentokrát soud nemusel řešit miliony v krabicích od vína, ale poslední Rathův pokus o návrat do politiky. Při komunálních volbách se málem stal zastupitelem v Hostivici, jenže úspěch mu vyfoukli ho spolukandidáti. Ukázalo se, že v místě nemají ani trvalé bydliště.

Oldřich NEJDR, advokát Davida Ratha
--------------------
Ti kandidáti se do budoucna zaváží, že v den voleb tuto podmínku splňovat budou.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Závazek nesplnili a Rath tak přišel o 1000 hlasů a tím i křeslo zastupitele. Odsouzený exministr sice čeká každým dnem nástup do vězení, ale prohrané volby mu nedají spát. Doufal, že se ho Ústavní soud zastane, ale soudci jen potvrdili správnost rozhodnutí.

Jan FILIP, soudce zpravodaj, Ústavní soud
--------------------
Když tam prostě není zapsaný, není evidován, tak prostě volební právo mít nemůže.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Rath si tak připsal další soudní prohru v řadě. Od začátku přitom věřil, že s armádou právníků bude jen vyhrávat. Jeho zatčení byl začátek nekonečných stížností.

David RATH, bývalý středočeský hejtman
--------------------
Vazba je novodobá tortura.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Svůj proces dokázal protahovat neuvěřitelných 7 let. Rathův automat na stížnosti nenechal nikoho na pokoji. Stěžoval si na pouta, na vazbu, kauci, odposlechy, a dokonce i na prezidenta. Každou prohru pak korunoval urážkou soudu.

David RATH, bývalý středočeský hejtman
--------------------
Nejvyšší soud podlehl politickému nátlaku.

Josef SVOBODA, redaktor
--------------------
Teď ho čeká 7 let za mřížemi a Vězeňská služba se už může těšit, co nového ve volném čase vymyslí. Jeho spoluvězni se úspěšně soudili třeba kvůli pasivnímu kouření nebo veganské stravě v jídelně. Josef Svoboda, televize Nova.


Případ zřícené střechy nové sportovní haly stále nekončí

20.8.2019 - TV Nova (17:00 Odpolední Televizní noviny)

Jaroslav BROUSIL, moderátor
--------------------
Ani po více než dvou a půl roce ještě nekončí případ zřícené střechy nové sportovní haly v České Třebové. Pravomocně odsouzení projektant a statik se totiž s podmíněnými tresty nehodlají smířit a podali dovolání. Více informací má Filip Pultar.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Zdálo se že, když soudy nižších instancí letos na jaře pravomocně rozhodly, že tím celý případ skončil, ovšem, jak vyplývá ze soudní databáze, tak soudy dostaly 2 dovolání pravděpodobně tedy od statika i od projektanta, to znamená, že celým případem se ještě bude zabývat Nejvyšší soud. Ovšem toto rozhodnutí nemá odkladný účinek, a to znamená, že dvouleté tresty podmíněně odložené na další 2 roky platí. Oba muži také dostali pokutu, projektant 200 000, statik 100 000 Kč. Už během soudu se oba hájili tím, že oni byli jen posledním článkem řetězu a že před soudcem měli sedět úplně jiní lidé. Střecha haly v České Třebové se zřítila začátkem roku 2017 v době, kdy byla nová hala otevřená jen několik dnů a kdy tam právě probíhal florbalový turnaj několika týmů. Nevydržely vazníky, které konstrukci střechy nesly, a během několika sekund se postupně všech 13 vazníků rozlomilo a propadlo. Naštěstí se podařilo zhruba 70 mladých sportovců prchnout a zranění tak utrpělo jen několik z nich, když se zranili během úprku. Policisté pád střechy kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. Opravy střechy tentokrát už s jinou konstrukcí hradili z pojistky zhotovitele stavby.

Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011