Změny v řízení ve věcech obchodního rejstříku

V souvislosti s přijetím zákona č. 216/2005 Sb., jímž se mimo jiné mění obchodní zákoník a občanský soudní řád,  dochází
s účinností od 1. července 2005 v řízení ve věcech obchodního rejstříku k následujícím změnám
Návrh na zápis či změnu zápisu lze od uvedeného data podávat výhradně na formulářích vydaných vyhláškou Ministerstva spravedlnosti ČR. Text vyhlášky včetně příloh obsahujících formuláře pro návrhy na zápis či změny zápisů do obchodního rejstříku je k dispozici na internetu na stránkách www.justice.cz, není však dosud publikován ve  Sbírce zákonů. Na téže adrese je k dispozici obecný návod k vyplňování formulářů. Formuláře v listinné v listinné podobě budou od 1. 7. 2005 k dispozici u vstupu z Blanické ulice v Praze 2 do budovy  Městského soudu v Praze – pracoviště Slezská, to však za předpokladu, že jejich přislíbený tisk bude včas ministerstvem zajištěn.
           
V souvislosti s uvedenými novelami zákonů upozorňujeme tímto na následující změny rejstříkového řízení:
Návrh, který nebude podán na předepsaném formuláři, bude bez dalšího soudem odmítnut.
Bez jakékoli výzvy k doplnění bude též odmítnut návrh, který bude mít vady ( bude podán osobou, která k jeho podání není oprávněna, bude nesrozumitelný, neurčitý, nebude obsahovat všechny předepsané náležitosti, případně nebudou k němu připojeny všechny předepsané listiny ).
Jednou z předepsaných náležitostí návrhu je písemný souhlas se zápisem těch osob, které se v rámci podnikatele zapisují do obchodního rejstříku ( typicky společníci, členové statutárního či jiného orgánu společnosti – dále jen zapisované osoby ), ledaže takový souhlas plyne z jiných k návrhu dokládaných listin. Podpis těchto osob musí být úředně ověřen, ledaže je takový souhlas obsažen v listině vyhotovené ve formě notářského zápisu.
Jednou z dalších z nutných náležitostí návrhu i nadále zůstává úředně ověřený podpis navrhovatele, resp. osob, které za navrhovatele návrh podávají.
Zákon o soudních poplatcích zůstává nezměněn, i nadále se tedy platí 5.000,- Kč za první zápis podnikatele, 1.000,- Kč za změnu zápisu, 3.000,- Kč za výmaz podnikatele. Poplatek se hradí vylepením kolkových známek na návrhu.
 
Na základě bezvadného návrhu soud buď provede zápis, nebo o zápisu rozhodne usnesením. V případě, kdy nebude třeba rozhodovat, kdy bude pouze proveden zápis, soud pouze (v některých případech) o provedeném zápisu vyrozumí účastníky tím, že jim zašle aktuální výpis z rejstříku. Do provedeného zápisu nebude možno se odvolat.
 
Provést zápis či rozhodnout o zápisu usnesením je soud povinen po dobu jednoho roku od účinnosti zákona, tedy do 1. 7. 2006 ve lhůtě 10 pracovních dnů, počínaje 2. 7. 2006 ve lhůtě  5 pracovních dnů. Lhůta běží ode dne podání návrhu, případně ode dne zaplacení soudního poplatku, nebyl-li příslušný kolek již na návrhu vylepen. Nedodrží-li soud tuto lhůtu, zápis se dnem následujícím po jejím uplynutí považuje za provedený.
Zákon dává možnost se do jednoho měsíce od „zápisu pro zmeškání lhůty“ návrhem domáhat výmazu či změny provedeného zápisu. Takový návrh může podat buď podnikatel, nebo zapisované osoby. Zmeškání této lhůty nelze prominout.  
 
Je na podnikatelích či zapisovaných osobách, aby ve vlastním zájmu vzhledem k uvedenému sledovali pravidelně stav zápisů v obchodním rejstříku zveřejňovaný na internetu. Zapisované osoby ( nebudou-li zároveň navrhovateli ) zásadně nadále již nebudou účastníky rejstříkového řízení, tudíž jim nebude doručováno vyrozumění o provedeném zápisu, případně usnesení o zápisu. 
 


Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011