Pohledy a názory


Soudcovská unie dnes na tiskové konferenci v Praze informovala o některých otázkách v souvislosti s tzv. detenčním řízením podle občanského soudního řádu. Jedná se o postup zdravotnických zařízení a soudů v případech, kdy je do zdravotního ústavu umístěna osoba, která není schopna komunikace. Zmíněný předpis totiž vyžaduje, aby s umístěním v ústavu občan vyslovil písemný souhlas. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa uvedl, že např. v obvodu Prahy 1 rozhodoval za loňský rok ve třiceti podobných kauzách soud. Za problematické považuje Jirsa rozhraní odpovědnosti mezi zdravotnickým zařízením a soudem. Na druhé straně ovšem stojí nezbytná úroveň ochrany lidských práv a svobod. Řešení by se mělo ubírat cestou pečlivé analýzy současné právní úpravy a sjednocujícího působení Nejvyššího soudu.




Ministerstvo spravedlnosti ČR dezinterpretovalo stanovisko Soudcovské unie ČR ke snižování počtu soudcovských míst. SU ČR podporovala a nadále podporuje výrazné personální posílení všech soudů vyšším odborným aparátem, zejména asistenty soudců a vyššími soudními úředníky. Jde o podporu tzv. odbřemeňování soudců. To může v dlouhodobém horizontu vést ke snižování počtu soudců v České republice. V současné době však nejsou v české justici pro snižování počtu soudcovských míst v žádném případě vytvořeny podmínky.




V Praze se 19. dubna konala tisková konference Soudcovské unie ČR. Hlavním tématem setkání s novináři byly otázky dopadů zvyšující se frekvence používání nástrojů trestního práva ve společenských vztazích. Čestný prezident Soudcovské unie JUDr. Libor Vávra poukázal na to, že se stále více množí případy, kdy se – za značné pozornosti médií – politici, poslanci, podnikatelé a další subjekty navzájem častují trestními oznámeními. Tyto instrumenty se mnohdy používají i tam, kde k cíli mohou vést jiné prostředky. Příčiny soudci spatřují mimo jiné v tom, že nástroje soukromého práva vedou často k žádoucím výsledkům pomalu a účastníky značně zatěžují. Kořeny tohoto jevu jsou v některých konkrétních případech i v justici samotné, avšak rozhodující měrou se na jeho vzniku a posilování podílí stav platného právního řádu. Trestní právo je ultima ratio – krajní prostředek, jehož nadměrnému používání soudy sice zabránit nemohou, ale je třeba upozornit i na to, že touto cestou dochází k devalvaci jeho významu. V žádném případě pak trestní právo není nástrojem schopným řídit ekonomické či jiné společenské procesy.




Odpověď ředitele BIS




Dnes se v Praze konala tisková konference Soudcovské unie ČR na téma „Dítě mezi paragrafy“. Právní úpravy dotýkající se určitým způsobem speciálně dětí a mládeže jsou obsaženy ve vysokém procentu právních předpisů nejrůznějších a směřují především k tomu, aby právní režim těchto skupin vedl k jejich zvýšené ochraně a vytvářel vhodné podmínky pro jejich rozvoj. Otázky ochrany dětí a jejich zájmu se ale zejména v poslední době stávají předmětem širokého zájmu médií, především v souvislosti s případy exekucí, jimiž jsou řešeny některé sporné kauzy.




Vážený pane řediteli, děkuji Vám za Vaši odpověď ze dne 1. 11. 2006 (č.j. 1792/2006-BIS-1), kterou jste reagoval na mou žádost ze dne 25. 10. 2006 ohledně výroční zprávy BIS za rok 2005. Dovoluji si znovu se na Vás obrátit s žádostí o doplnění Vámi poskytnutých informací ve vztahu ke kapitole „Pronikání organizovaného zločinu do státních struktur a samosprávy“ a to zejména k třetímu odstavci, kde je konstatováno, že „BIS disponuje informacemi o projevech korupce na různých úrovních soudní praxe. Zejména u okresních soudů dochází prostřednictvím finančních úplat soudcům k udělování neoprávněných výhod vězňům, popřípadě dalším klientům“.




Vážený pane řediteli, jako prezident jediné stavovské organizace soudců v České republice se na Vás obracím v souvislosti se zveřejněnou výroční zprávou Bezpečnostní informační služby za rok 2005. Zpráva obsahuje velmi obecná a zároveň závažná tvrzení o stavu české justice. Takto formulovaná tvrzení mohou u veřejnosti vzbudit dojem, že do české justice prorůstá organizovaný zločin systémově a dlouhodobě. Tvrzení jsou ve své obecnosti natolik závažná, že zpochybňují práci všech 3000 českých soudců, výrazně ovlivňují veřejné mínění a dotýkají se základů právního státu.




Již třetím rokem existují na adrese www.soudci.cz webové stránky Soudcovské unie ČR v nové podobě, tedy včetně interní části obsahující též stránky určené pro diskusi členů. Diskuse byla doposud dosti chudá, s čestnou výjimkou obsáhlé, velmi živé a jsem přesvědčen, že velmi přínosné debaty na téma „televizních žalob“ a do určité míry též diskuse ve věci odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu. V poslední době pak tato část stránek zeje téměř prázdnotou. Musím přiznat, že tento fakt je pro mě velkým zklamáním. S ohledem na množství problémů, se kterými se soudci při své práci setkávají, jsem (asi příliš optimisticky) očekával, že se stane vyhledávaným diskusním fórem plným zajímavých myšlenek.




Vážený pane, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání projednala na svém 15. zasedání ve dnech 29.-31. srpna 2006 Váš podnět, přesně řečeno společný podnět Soudcovské unie České republiky a České advokátní komory, který se týkal reportáží s použitím záznamů policejních odposlechů, které byly součástí pořadů Události a Události, komentáře vysílaných dne 17. února 2006 od 19.15hod., resp. od 22.30 hod. na televizním programu ČT1.




Na tiskové konferenci Soudcovské unie vystoupili dnes její prezident Jaromír Jirsa a předseda Soudu unie Libor Vávra, kteří novináře seznámili s vybranými prvky „Programu odplevelení justice“. Jak zdůraznil mediální poradce Soudcovské unie Karel Havlíček, tento program je koncipován a zamýšlen jako rázný krok k odstranění balastu v právním řádu a v soudní činnosti. Zásadními motivy programu jsou tzv. čtyři hesla pro spravedlnost: Co je soudní – soudci! Co je správní – úředníkovi! Normální je nesoudit se! V jednoduchosti práva je síla!



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011