Soudci kritizují přípravu občanského soudního řádu

Dnes se v Praze konala tisková konference Soudcovské unie ČR. Prezident organizace Tomáš Lichovník a viceprezidentka Šárka Hájková představili novinářům Programové prohlášení Republikové rady SU, které obsahuje strategické záměry profesního sdružení českých soudců pro následující období. Prvním z nich je pokračovat v aktivitách směřujících k vytvoření samosprávného orgánu zastřešujícího soudnictví. Jak se aktuálně ukazuje např. v souvislosti se snahami o elektronizaci justice, stává se nedostatek finančních prostředků skutečnou hrozbou, která může ve svých důsledcích vést ke krizovým situacím, které závažně dopadnou na ty, kdož je nezpůsobili – na občany, účastníky řízení před soudy. Jak v nadsázce komentoval moderátor tiskové konference Karel Havlíček, justice usiluje o elektronizaci, ale zatím se v praxi dostala spíše k elektrifikaci.
Pouze prostřednictvím samosprávy soudnictví s reálnými personálními i rozpočtovými pravomocemi lze zajistit ústavně garantovanou nezávislost soudní moci a její kvalitní fungování, uvedl prezident Unie Tomáš Lichovník.
Soudcovská unie kritizuje velké rozdíly v podmínkách pro výkon soudnictví mezi jednotlivými soudními kraji. Bude usilovat o to, aby všichni soudci mohli vykonávat svou funkci za srovnatelných podmínek a aby byl pro všechny občany zajištěn rovný přístup k soudům bez ohledu na to, ve kterém regionu soudní řízení probíhá.
Na tiskové konferenci vystoupil též místopředseda Městského soudu v Praze Jaromír Jirsa, který vysvětlil novinářům základní rysy souhrnné novely občanského soudního řádu, která vstupuje v účinnost k 1. 7. 2009. Konstatoval, že dosud není splněna řada praktických podmínek, aby novela mohla skutečně efektivně působit. Nepřipravenost se týká například celého systému doručování, vedení spisů v elektronické podobě a dalších pilířů, na kterých novela – v podstatě bez ohledu na realitu – byla vystavěna. Především však jde o mimořádně složitý procesní předpis, jemuž účastník obtížně porozumí. Mnohé pozitivní trendy, které novela zavádí (zejména pak snaha o zvýšení odpovědnosti stran za výsledek soudního sporu), tak zanikají v komplikovaných formulacích zákona, který – jak na tiskové konferenci zaznělo – se tak spíše než občanským stává jakýmsi „inženýrským“ procesním řádem.
 
V Praze, 29. 5. 2009
(tisková zpráva HBT)


Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011