Další zprávy


Soudcovská unie vyjadřuje zklamání nad dosavadními závěry jednání o zvýšení platů odborného aparátu soudů. SU ČR neustupuje od své podpory oprávněných platových nároků justičního aparátu a doufá, že ministerstvo spravedlnosti těmto oprávněným nárokům v konečném výsledku vyhoví.




Stálá konference českého práva a partneři Vás zvou na Právnický salon "Vzdělání a demokracie (aneb Co Marie Terezie netušila)". Uskuteční se 3. října 2024 od 17.00 do 22.00 hod. v Rezidenci primátora hlavního města Prahy, Městská knihovna, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1.




Slavnostním galavečerem 17. května 2024 vyvrcholil již 18. ročník celojustiční soutěže Právník roku 2023. Mezi oceněnými osobnostmi byla členka Soudcovské unie ČR - emeritní ústavní soudkyně JUDr. Vlasta Formánková. Za celoživotní přínos českému právu cenu získal a do Právnické síně slávy byl uveden JUDr. Martin Foukal, emeritní notář a čestný prezident Notářské komory ČR. V reprezentativních prostorách pražského Obecního domu skleněnou plastiku sv. Yva, patrona všech právníků, převzali právníci v několika kategoriích. Fotografie a přehled oceněných jsou níže.




Soudcovská unie hodlá postupně publikovat v anonymizované podobě všechna dosud vydaná stanoviska Etického soudu SU ČR. Etický soud předkládá jedno stanovisko vydané před časem.




Redakce našeho stavovského periodika ve společnosti Wolters Kluwer, a.s. připravuje 9. elektronické vydání časopisu SOUDCE v tomto roce. Slovo soudce připravila JUDr. Martina Radkova, Ph.D., viceprezidentka Soudcovské unie ČR. S Mgr. Danielou Zemanovou, čestnou prezidentkou SU ČR, vedl rozhovor Mgr. Petr Černý. Vydání přinese i Komparace kritérií a postupů při výběru a jmenování nových soudců ve vybraných státech Evropy od profesora Karla Klímy. Přehled aktuální judikatury Nejvyššího soudu ČR k náhradě nemajetkové újmy při zvlášť závažném




V září 2020 se tak trochu zázrakem podařilo italským státním zástupcům ve spolupráci s univerzitou ve Florencii uspořádat konferenci, na níž vystoupily špičky italské prokuratury. Následné zasedání správní rady MEDELu bylo kombinací osobní přítomnosti a dálkového připojení delegátů jednotlivých států. Bylo odsouhlaseno prohlášení kritizující oficiální návštěvu předsedy Evropského soudu pro lidská práva Roberta Stana v Turecku, při níž předseda Evropského soudu pro lidská práva přijal čestný doktorát Istanbulské univerzity, tedy akademické instituce, která po roce 2016 (pokus části armády o převrat) ze svého středu vyloučila bez řádného zdůvodnění 5 000 akademiku. Robert Stano navštívil i tureckou Justiční akademii a setkal se s tureckým prezidentem Erdoganem a zástupci jeho vlády. MEDEL v prohlášení připomněl dramatickou situaci tisíců po roce 2016 pronásledovaných tureckých soudců a státních zástupců, kteří přišli o práci, či byli dokonce odsouzeni k mnoha letům odnětí svobody bez záruk spravedlivého procesu.




Prezident Soudcovské unie ČR JUDr. Libor Vávra uctil 28. října 2021 na Olšanských hřbitovech v Praze památku JUDr. Františka Soukupa, jednoho z pěti "mužů 28. října" a prvního ministra spravedlnosti Československé republiky.




V pražském hotelu DUO skončilo 31. Shromáždění delegátů Soudcovské unie ČR. Na shromáždění také vystoupili prezident SU ČR Libor Vávra a rovněž José Matos, prezident Mezinárodní asociace soudců. Libor Vávra se ve svém vystoupení mimo jiné zaměřil na aktuální stav české justice a palčivé problémy soudů. Zároveň vyzdvihl plnou připravenost Soudcovské unie ČR výrazně přispět k jejich vyřešení. Prezident mezinárodní asociace soudců ve svém příspěvku uvedl, že Soudcovská unie prosazuje vládu práva a soudcovskou nezávislost v regionu, v němž v justiční oblasti dochází k mnoha potížím. Vyslovil přesvědčení, že české soudnictví zůstane nezávislé i v letech následujících. Sněm v závěrečném usnesení poukázal na neuspokojivý stav digitalizace justice, který nevyhovuje standardům a potřebám 21. století. Soudcovská unie nabízí potřebnou součinnost při realizaci projektů digitalizace.




Pražské sdružení Jednoty českých právníků považuje za svou povinnost se vyjádřit k vnitropolitické situaci po vydání nálezu Ústavního soudu ČR ve věci ústavnosti volebního zákona o volbách do sněmovny ČR.




Zprávu, v níž informuji o činnosti MEDELu za uplynulý rok, připravuji pravidelně pro Shromáždění delegátů. V roce 2020 ale bylo všechno jinak. Vzhledem ke globální epidemiologické situaci byl rok 2020 v mnoha ohledech jiný i pro MEDEL. Začátkem roku se členové výboru MEDELu ještě měli možnost osobně sejít s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem. Kromě Polska se snažili upozornit zejména na situaci bulharských soudců a podařilo se zprostředkovat setkání Bulharské soudcovské asociace se členy komisařova kabinetu, které se uskutečnilo začátkem...



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011