AI v taláru aneb jak soudci objevují umělou inteligenci a připravují se na budoucnost
Umělá inteligence (AI) je téma, které dnes rezonuje napříč obory, a justice není výjimkou. Ačkoli na první pohled může působit, že hledání spravedlnosti je doménou čistě lidského úsudku, soudní praxe si rychle uvědomila, že AI umí nabídnout řadu výhod, které právnímu světu otevírají nové možnosti. Stačí se jen nebát a... začít to zkoušet!
Soudci se účastní workshopů, které jim pomáhají pochopit a efektivněji využívat AI. Například novinář, spisovatel a technologický nadšenec Miloš Čermák vede seminář s názvem „Workshop AI – jak líp myslet, tvořit a být efektivnější“. Připravuje jej takřka na míru právnickým profesím, soudci na něm získávají praktické tipy jak využít AI asistenty jako ChatGPT nebo Microsoft Copilot. Dozvěděli se v něm například, že efektivní práce s AI začíná správným zadáním úkolu tzv. promptu. Čermák přiblížil i výhody jazykových modelů typu Gemini a Claude, které dokáží zpracovávat obrovské množství textu a vytvořit z něj přehledné shrnutí či dokonce návrhy. Upozornil i na nové trendy v AI, jako je funkce „Memory“, která umožňuje AI pamatovat si detaily z předchozích konverzací a efektivněji reagovat na opakované dotazy. To je užitečné zejména pro soudce, kteří často pracují s podobnými typy případů a mohou si tím zjednodušit práci. Soudci si také mohli vyzkoušet několik užitečných technik, například jak nechat AI analyzovat delší text a najít v něm klíčová témata a argumenty.
AI ovšem není jen „horký tip“ z komerční sféry. I Justiční akademie nabízí odborné semináře pro praktické využití umělé inteligence v činnosti soudů. Zájem o tyto vzdělávací akce překvapil i samotné organizátory. Lednový seminář s názvem „Umělá inteligence, strojové učení, jazykové modely“ se zaplnil během několika hodin, což vedlo k rozhodnutí streamovat ho online, aby se mohli zapojit všichni zájemci. Program tohoto semináře pokrývá témata od základů strojového učení až po hlubší pohled na jazykové modely. Soudci se i zde učí tzv. prompt engineering, tedy umění zadávat AI pokyny, aby odpovědi byly co nejpřesnější a nejvíce využitelné.
Hlavní poselství seminářů, jak zdůrazňují jejich lektoři, je zkusit si práci s AI a najít způsoby, jak může soudcům usnadnit život. Pro každého soudce může být přínos AI jiný: někdo využije AI pro rešerše, jiný ocení, že se může sumarizovat dokumenty, které čte; někdo si bude s chatbotem povídat a tříbit si tak argumenty pro svá rozhodnutí. Vedení řízení a hledání spravedlnosti si ale snad vždy zachová lidský rozměr – těžko si představit, že by AI určovalo verdikty anebo nahrazovalo lidský úsudek. Hledání spravedlnosti zůstává úkolem člověka.
Se současným stavem digitalizace justice je navíc představa „JudgeBOTa“ vedle soudce v jednací síni pořád na úrovni sci-fi než skutečnosti. Soudcům ale nic nebrání, aby si na cestě k takové budoucnosti udělali první kroky a připustili, že AI není konkurencí, ale cenným pomocníkem v soudní síni. Realita je asi taková, že soudce, který do budoucna nebude chtít AI používat, bude působit trochu jako kolega, který dodnes píše na psacím stroji. Moderní spravedlnost vyžaduje nové nástroje, možností, jak se o nich dozvědět a naučit se s nimi pracovat, je spousta, a soudci, kteří se co nejdříve odhodlají k této cestě, získají náskok.
Jiří Wažik (s laskavým přispěním AI)