Pohledy a názory


Vážený pane ministře, níže sdělujeme připomínky k návrhu zákona, jímž se mění zákon č. 6/2002 Sb., které uplatňujeme jako zásadní. K jejich vypořádání je za Soudcovskou unii ČR oprávněna Mgr. Šárka Hájková, 1. Právní zhodnocení Navrhovaná změna § 94 písm. a) zákona č. 6/2002 Sb., tj. snížení věkové hranice pro zánik funkce soudce, je v rozporu s Ústavou ČR a rovněž s čl. 6 odst. 1 směrnice Rady č. 2000/78/ES.a s ní související judikaturou Evropského soudního dvora. Podle čl. 93 odst. 1 věty první Ústavy České republiky je soudce jmenován do funkce prezidentem republiky bez časového omezení. Do takto ústavně zakotveného atributu nezávislosti soudce nelze zasahovat „běžným“ zákonem, neboť ani ve zmíněném ustanovení, ani v jiných článcích Ústavy není uvedeno, že by délka výkonu funkce soudce mohla být omezena zákonem. Z tohoto důvodu je protiústavní jak navrhované omezení funkce soudce dosažením věku 65 let (a dále v návaznosti na dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod), tak i současná úprava omezující funkci soudce dosažením věku 70 let.




Nelze zaměňovat dvě věci: věk pro odchod do důchodu (platný i pro soudce) a stanovení věkové hranice pro zánik funkce soudce na 65 let, což je současný záměr exekutivy. Nutno říci, že nepřijatelný. Nese s sebou totiž řadu rizik, není systémový a sám o sobě není způsobilý přinést občanům pozitivní efekty. V Ústavě ČR je mandát soudce koncipován jako časově neomezený. Velké pochybnosti tak vyvolává již sama otázka, zda lze do tohoto atributu nezávislosti soudce zasáhnout „běžným“ zákonem. Nastavení maximální věkové hranice, se kterou zákon spojuje povinné ukončení výkonu jakékoliv profese, musí být navíc objektivně a přiměřeně zdůvodněné oprávněným cílem a rovněž prostředky k dosažení takového cíle musí být přiměřené a nezbytné. Jinak by takové opatření nebylo v souladu se Směrnicí č. 2000/78/ES a jednalo by se o diskriminaci z důvodu věku.




Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o soudech a soudcích, jejímž cílem je mimo jiné snížení věkové hranice stanovené pro zánik funkce soudce ze 70 na 65 let. Důvodem navrhované právní úpravy je podle ministerstva urychlení generační obměny v české justici a nutnost jejího adaptování na změny např. v souvislosti s elektronizací.




Vyjednavači koalice sice intenzivně proklamují nesmlouvavý boj proti korupci, ale na druhou stranu připravují škrty v justici. Navíc i nadále zůstává soudnictví systémově závislé na těch, kdo jsou u moci. „Boj proti korupci však není možný bez nezávislého soudnictví. Život soudce je ovšem od počátku až do konce výlučně v rukách výkonné moci,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci Soudcovské unie její prezident Tomáš Lichovník.




Vážený pane předsedo Senátu, Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, Vážený pane předsedo vlády, jménem soudců a státních zástupců obracíme se na Vás jako na představitele orgánu nadaného legislativní iniciativou tímto otevřeným dopisem Soudcovské unie, Unie státních zástupců a Kolegia předsedů krajských soudů. V letošním roce byl přijat zákon č. 418/2009 Sb., kterým se mimo jiné snižují i u soudců a státních zástupců pro rok 2010 platy o 4 %.




Soudcovská unie ČR považuje za nezbytné vyjádřit se k nyní velmi medializované problematice získávání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a k problematice následků jejich případného odebrání ve vztahu k soudcům. Způsob prezentace tohoto problému totiž může ve veřejnosti vyvolat obavu, že se osoby, které neabsolvovaly právnické vysokoškolské vzdělání řádným způsobem, nachází právě mezi soudci.




V Praze se dnes konala tisková konference Soudcovské unie, která byla věnována výsledkům a závěrům letošního výročního zasedání. Sněm proběhl ve Frymburku u Lipna v pátek a v sobotu. Jak v úvodu tiskové konference zdůraznil šéfredaktor časopisu Soudce Karel Havlíček, nastolilo toto významné zasedání řadu nových témat, jimž se dobrovolná soudcovská organizace hodlá v následujících měsících věnovat jako svým prioritám.




Soudcovská unie ČR důrazně odmítá navrhované snížení platů soudců. V důsledku opakovaného zmrazení svých platů soudci začali naplňovat princip „ekonomické solidarity“ již v době, kdy platy zaměstnanců ve veřejné sféře narůstaly a ani ostatních občanů ČR se ještě důsledky ekonomické krize nedotýkaly. I v případě, že k nyní politickou mocí prosazovanému neústavnímu opatření nedojde, přijdou tak soudci v průběhu let 2008 až 2010 celkem o 15% zákonem předvídaných platů.




Dnes se v Praze konala tisková konference Soudcovské unie ČR. Prezident organizace Tomáš Lichovník a viceprezidentka Šárka Hájková představili novinářům Programové prohlášení Republikové rady SU, které obsahuje strategické záměry profesního sdružení českých soudců pro následující období. Prvním z nich je pokračovat v aktivitách směřujících k vytvoření samosprávného orgánu zastřešujícího soudnictví. Jak se aktuálně ukazuje např. v souvislosti se snahami o elektronizaci justice, stává se nedostatek finančních prostředků skutečnou hrozbou, která může ve svých důsledcích vést ke krizovým situacím, které závažně dopadnou na ty, kdož je nezpůsobili – na občany, účastníky řízení před soudy. Jak v nadsázce komentoval moderátor tiskové konference Karel Havlíček, justice usiluje o elektronizaci, ale zatím se v praxi dostala spíše k elektrifikaci.




Dne 30.4.2009 mediálně prezentovalo Ministerstvo spravedlnosti ČR výsledky prověrky činnosti soudců a funkcionářů soudů, zaměřené především ve vztahu k nedodělkům, provedené u Okresních soudů v České Lípě, Děčíně, Jablonci nad Nisou, Liberci, Litoměřicích, Lounech, Mostě a Teplicích. Ke sdělení výsledků prověrky médiím, a tedy i veřejnosti, došlo, aniž by s nimi byly ze strany ministerstva spravedlnosti nejprve seznámeny dotčené osoby, tj. právě soudci a funkcionáři uvedených soudů, a aniž by jim byla dána možnost se k závěrům vyjádřit. Takové chování lze označit jako neprofesionální a neetické.



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011